מירי רגב חזרה בה מהחלטתה לבקש לקנוס את סינמטק תל אביב בגלל פסטיבל סרטי הנכבה

לדברי שרת התרבות, צוות הבדיקה שמינתה בעניין סרטי הפסטיבל "48 מ"מ" קבע כי בסרטים הללו "אמנם הוצגו 'תכנים מלעיזים' אך הם אינם מגיעים לכדי עבירהעל חוק התקציב"

נירית אנדרמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט מירי רגב החליטה שלא לבקש משר האוצר משה כחלון לקנוס את סינמטק תל אביב בגלל קיומו של פסטיבל סרטי הנכבה והשיבה "48 מ"מ". כך עולה מהודעה לתקשורת שהוציאה היום השרה. בהודעה צוין כי צוות הבדיקה שמינתה השרה כדי לבחון אם סרטי הפסטיבל עוברים על חוק התקציב סעיף 3 ב', קבע כי בסרטים הללו "אמנם הוצגו 'תכנים מלעיזים' אך הם אינם מגיעים לכדי עבירה על חוק התקציב", ובעקבות זאת החליטה רגב שלא תבקש לקנוס את הסינמטק התל־אביבי.

"היות ובחינת החשש שפסטיבל הנכבה עובר על חוק יסודות התקציב לא מוצתה אשתקד, והיות והגיעו למשרדנו תלונות נוספות באשר לסרטים המוצגים בפסטיבל השנה, השרה רגב הורתה על הקמת צוות בדיקה מקצועי שיצפה בסרטים לראשונה ויעביר חוות דעת מקצועית", נכתבה בהודעה לתקשורת. "זאת במסגרת הליך פנימי בשאלה האם קיים חשש להפרת החוק אשר מחייב פניה ממשרד התרבות למשרד האוצר".

מירי רגב
מירי רגבצילום: מרק ישראל סלם

לבקשת השרה, צוין בהודעה, הגיע בסוף השבוע האחרון צוות המועצה לביקורת סרטים לצפות בסרטי פסטיבל הנכבה והעביר חוות דעת לגורמים המקצועיים במשרד התרבות והספורט. "חוות הדעת שהוגשה לגורמי המקצוע והמשפטנים במשרד על ידי צוות הבדיקה גרסה כי אמנם הוצגו "תכנים מלעיזים" אך הם אינם מגיעים לכדי עבירה על חוק התקציב סעיף 3 ב' ולפיכך אין עילה לפנות למשרד האוצר בסוגיה. על כן, משנשלל חשש זה ולאחר התייעצות עם גורמי המקצוע במשרד השרה רגב לא תפנה למשרד האוצר בסוגיית פסטיבל הנכבה", נכתב בהודעה. השרה רגב מסרה בתגובה: "עם קבלת תלונות על חשד לפגיעה בחוק יסוד התקציב וחשש להסתה ופגיעה במדינת ישראל, פעלתי על פי המתחייב בחוק והוריתי על צוות בדיקה מקצועי לבחינת החשדות. אל לנו, כמדינה דמוקרטית, לעצום עין ולטמון ראשינו בחול, עת מובא לידיעתנו חשד מסוג זה. אני מקבלת את המלצותיה של המועצה לביקורת סרטים וגורמי המקצוע במשרד, אשר פעלו במהירות וביסודיות כמתבקש מעובדי מדינה הנושאים באחריות לקופה הציבורית."

בשבוע שעבר הודיעה השרה רגב כי תמנה צוות, שיורכב מחברי המועצה לביקורת סרטים, כדי לבחון את סרטי פסטיבל הנכבה ולהחליט אם הם עומדים בניגוד לדרישות סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב. סעיף זה קובע בין היתר כי שר האוצר יכול לקנוס מוסד שהוציא כספים על יצירה המעודדת הסתה, גזענות או תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל. השרה הודיעה כי על פי המלצת צוות הבדיקה, תחליט אם לפנות למשרד האוצר בבקשה לאכוף את החוק, כלומר לקנוס את הסינמטק.

בעקבות זאת פנתה האגודה לזכויות האזרח למשרד היועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על הפסקת הליך הבדיקה שעליו הורתה השרה. במכתב שנשלח לדינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, קבע היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר, כי אין עילה לבדיקה הזאת, ומתח ביקורת חריפה על שורת איומים בשלילת תמיכה שהפנתה השרה רגב בחודשים באחרונים כלפי מוסדות תרבות שונים. "דומה כי השרה איננה מבחינה בין דעותיה הפוליטיות לבין תפקידה המיניסטריאלי", כתב עו"ד יקיר. במכתב תשובה שכתבה דינה זילבר, המשנה ליועמש, היא הבהירה כי הזכות לקנוס את סינמטק תל אביב נתונה אך ורק בידיו של שר האוצר, ולא בידיה של שרת התרבות, וכי לשם כך על שר האוצר להקים צוות בדיקה מטעמו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ