מת צלם הקולנוע זוכה האוסקר וילמוש זיגמונד

זיגמונד, שזכה באוסקר על צילום סרטו של סטיבן ספילברג "מפגשים מהסוג השלישי", מת בסוף השבוע בגיל 85. הוא היה אחד הצלמים המוערכים של הגל החדש בקולנוע האמריקאי

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וילמוש זיגמונד. היה מועמד שלוש פעמים נוספות לפרס האוסקר לצלם הטוב ביותר
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

צלם הקולנוע וילמוש זיגמונד, זוכה האוסקר על סרטו של סטיבן ספילברג "מפגשים מהסוג השלישי" מ–1977, מת בסוף השבוע בגיל 85. כך דיווחו אתמול אתרי חדשות זרים. זיגמונד היה אחד הצלמים המוערכים שהותירו את חותמם על הגל החדש של הקולנוע האמריקאי בשנות ה–60 וה–70, ולאורך השנים היה מועמד שלוש פעמים נוספות לפרס האוסקר לצלם הטוב ביותר, על הסרטים "צייד הצבאים" (1978),"הנהר" (1984) ו"הדליה השחורה" (2006).

זיגמונד, יליד הונגריה, התפרסם בשנות ה–70 בזכות השימוש המקורי שעשה באור טבעי ובצבע, ושיתף פעולה לאורך הקריירה שלו עם מיטב הבמאים האמריקאיים. בין היתר עבד עם רוברט אלטמן על הסרטים "הקלפן והיצאנית" ו"שלום לנצח", עם בריאן דה פלמה על "התפוצצות" ו"מדורת ההבלים", עם מייקל צ'ימינו על "צייד הצבאים", עם וודי אלן על "כשתפגשי זר גבוה ומסתורי" ו"מלינדה ומלינדה", ועם ספילברג על "מפגשים מהסוג השלישי" ו"שוגרלנד אקספרס".

הוא נולד ב–1930 בהונגריה, למד קולנוע בבית הספר לקולנוע בבודפשט, ושם התיידד עם לאסלו קובאץ', שנהפך אף הוא עם הזמן לאחד הצלמים הבולטים בהוליווד. ב–1956, כאשר ברית המועצות פלשה להונגריה, תיעדו השניים את הפלישה בהיחבא, במצלמה נסתרת, ולקחו את החומר המצולם יחד איתם כאשר חצו את הגבול לאוסטריה. ב–1957 נכנסו השניים לארצות הברית כפליטים על רקע פוליטי, הפכו את החומרים התיעודיים שהביאו עמם לסרט דוקומנטרי, ומאוחר יותר השתלבו כצלמים בתעשיית הסרטים האמריקאית.

זיגמונד זכה בין היתר בפרס באפטא (פרסי הקולנוע הבריטיים) על הסרט "צייד הצבאים", ובפרס אמי על צילום הסרט "סטאלין" מ–1992. ב–1999 קיבל זיגמונד פרס על מפעל חיים מאיגוד הצלמים האמריקאי.

"זיגמונד היה אחד הצלמים הנדירים שסייעו להגדיר מחדש לא רק את האופן שבו סרטים נראים, אלא גם את האופן שבו אנו מתבוננים בהם", אמר ל"הוליווד ריפורטר" נשיא איגוד הצלמים האמריקאי, ריצ'רד קרודו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ