נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

אחרי שהוכתר למנצח הגדול של טקס פרסי גלובוס הזהב בתחילת השבוע, התברר היום כי הסרט "האיש שנולד מחדש" עומד להיות גם אחד המתמודדים החזקים ביותר בתחרות פרסי האוסקר. הסרט, בבימויו של אלחנדרו גונסלס איניאריטו ובכיכובו של לאונרדו דיקפריו, מחזיק במספר המועמדויות הרב ביותר לפרסים, ויתמודד על 12 פרסי האקדמיה האמריקאית לקולנוע. בין היתר מועמד הסרט לפרס הסרט הטוב, לפרס הבמאי ולשני פרסי משחק. הסרט שנושף בעורפו בחינת מספר המועמדויות הוא "מקס הזועם: כביש הזעם" שביים ג'ורג' מילר, שמועמד ל-10 פרסים. כך עולה ממסיבת העיתונאים שקיימה היום האקדמיה האמריקאית לקולנוע, שבה פורסמו שמות המועמדים בקטגוריות השונות.

לצדם יתמודדו עוד שישה פרסים על פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר: "מכונת הכסף", "גשר המרגלים", "ברוקלין", "להציל את מארק ואטני", "חדר" ו"ספוטלייט". הסרט "קרול", שביים טוד היינס, ונחשב לאחד המועמדים הבולטים להיכלל ברשימה, לא נכלל בה. הוא גם יצא בידיים ריקות מטקס גלובוס הזהב שבו היה מועמד לחמישה פרסים.

חמישה מבין הסרטים הללו מזכים את הבמאים שלהם בהתמודדות על פרס הבמאי הטוב ביותר: אדם מקיי (מכונת הכסף"), ג'ורג' מילר ("מקס הזועם: כביש הזעם "), אלחנדרו גונסלס איניאריטו (״האיש שנולד מחדש״), לני אברהמסון ("חדר"), טום מקארתי ("ספוטלייט"). שני במאים הוליוודים ותיקים נותרו כך מחוץ לתחרות על פרס הבימוי – סטיבן ספילברג ורידלי סקוט – וכך גם ג'ון קרולי שביים את "חדר".

החמישייה שתתמודד על פרס השחקנית הטובה ביותר כוללת השנה את קייט בלאנשט על הופעתה ב"קרול", ברי לארסון ("חדר"), ג'ניפר לורנס ("ג'וי"), שרלוט רמפלינג ("45 שנים"), סירשה רונאן ("ברוקלין"). ואילו על פרס השחקן הטוב ביותר יתמודדו בריאן קרנסטון ("טרמבו"), מאט דיימון ("להציל את מארק ואטני"), לאונרדו דיקפריו ("האיש שנולד מחדש"), מייקל פסבנדר ("סטיב ג'ובס"), אדי רדמיין ("הנערה הדנית").

על פרס שחקנית המשנה יתמודדו ג'ניפר גייסון לי ("שמונת הזועמים"), רוני מארה ("קרול"), רייצ'ל מקאדמס ("ספוטלייט"), הנערה הדנית ("אלישיה ויקאנדר") וקיית וינסלט ("סטיב ג'ובס"). ועל פרס שחקן המשנה הטוב ביותר יתחרו כריסטיאן בייל ("מכונת הכסף"), סילבסטר סטאלון ("קריד"), מארק ראפלו ("ספוטלייט"), מארק ריילנס ("גשר המרגלים"), טום הארדי ("האיש שנולד מחדש").

הסרט הדוקומנטרי הקצר "Last day of Freedom" שביימה נעמי טליתמן, ישראלית שמתגוררת בשנים האחרונות בסן פרנסיסקו, יחד עם די היברט ג'ונס הוא אחד מחמשת המתמודדים על פרס הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר. טליתמן היא לא הישראלית היחידה שתהיה בטקס. גם ארנון מילצ'ן, שהפיק את "האיש שנולד מחדש" ואת "מכונת הכסף", יהיה שם. וגם לטי גרובמןשהפיקה את "Winter On Fire", אחד המועמדים לפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר באורך מלא.

חמשת סרטי האנימציה באורך מלא שיתמודדו על פרס הסרט הטוב ביותר הם "אנומליסה", סרטו של צ'רלי קאופמן, "הקול בראש" חביב המבקרים של פיקסאר-דיסני, הסרט הברזילאי "הילד והעולם", "שון כבשון" של אולפני האנימציה הבריטיים ארדמן ("ואלאס וגרומיט"), וכן הסרט היפני "כשמארני היתה שם" שנוצר באולפני ג'יבלי.

סרט האנימציה עטור השבחים של פיקסאר דיסני, "הקול בראש", הצליח להשתחל אל בין המועמדים לפרס התסריט המקורי, ויתמודד מול "גשר המרגלים", "אקס מכינה", "ספוטלייט" ו"Straight Outta Compton". ואילו על פרס התסריט המעובד יתמודדו "מכונת הכסף", "ברוקלין", "קרול", "להציל את מארק ואטני" ו"חדר".

סרט השואה ההונגרי, "בנו של סול" (שבו משחק בין היתר הישראלי אמיתי קדר), יתמודד על פרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה מול הסרטים שייצגו את קולומביה (Embrace of the Serpent), צרפת (מוסטנג), דנמרק (מלחמה), וירדן ("Theeb").

טקס חלוקת פרסי האוסקר יתקיים ב-28 בפברואר בלוס אנג'לס. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ