"פטוליה" חושף את השקר האמריקאי של שנות ה-60

"פטוליה", סרטו של ריצ'רד לסטר מ–1968, הוא יצירה נוקבת החושפת את תחושת הניכור ואת השסע החברתי באמריקה של אותם הימים

אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פטוליה",
אורי קליין

הבמאי האמריקאי ריצ'רד לסטר, שנולד בפילדלפיה ב-1932 ועבר ללונדון ב-1953, זכור בעיקר בזכות שני הסרטים שביים עם הביטלס, "לילה של יום מפרך" ב-1964 ו"הצילו" ב-1965. הוא ביים בין השאר גם את הקומדיה "הפטנט", שהתבססה על מחזה של אן ג'ליקו וזכתה ב-1965 בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן, וגם גרסה משועשעת ומשעשעת ל"שלושת המוסקטרים" מ-1973, סרט ההמשך שלה, "ארבעת המוסקטרים" מ-1974, והסרט השני והשלישי בסדרת סרטי "סופרמן" שביים ב-1980 ו-1983.

אך סרט אחד שלו זכור פחות והוא אחד מסרטיו המעניינים ביותר. זהו "פטוליה" מ-1968, שהתבסס על ספר מאת ג'ון האסה. את ייחודו של הסרט אפשר לזהות כבר בסיסמת הפרסומת שמפיקיו העניקו לו — "The uncommon movie". אף שמפיקיו הכריזו עליו כ"סרט לא רגיל" והביקורות היו אוהדות ברובן, הוא נחל כישלון כלכלי. את אחת הביקורות הטובות ביותר עליו כתב מבקר הקולנוע האמריקאי המוערך רוג'ר איברט. הוא פתח את רשימתו במלים "'פטוליה' של ריצ'רד לסטר גרם לי לאומללות עמוקה ועם זאת אינני מוצא בו כל פגם. זהו הסרט הקר והאכזרי ביותר שאני זוכר".

תגובתי הרגשית לסרט אינה כה קיצונית, אך עלי להודות שלמרות חזותו האלגנטית ומרכיבים של קומדיה רומנטית, זו יצירה חריפה ונוקבת. מבטה על אמריקה בסוף שנות ה–60 הוא ביקורתי ושופע מידה של ייאוש שיש בו, אם אאמץ את דבריו של איברט, גם מידה של קור ואכזריות. העלילה מספרת על ארצ'י בולן (ג'ורג' ס' סקוט), רופא גרוש העובד בבית חולים משוכלל בסן פרנסיסקו. הוא פוגש את פטוליה (ג'ולי כריסטי, שהיתה באותן שנים אחת האיקונות של שנות ה-60 בעקבות הופעתה ב"דרלינג" של ג'ון סלזינג'ר שזיכתה אותה באוסקר), הנשואה זה חצי שנה לדייוויד דנר, נצר למשפחה אמידה ומכובדת. מצד אחד נדמה שפטוליה חוגגת את החיים ללא אחריות כמעט. מצד אחר מתגלה בהדרגה כי מאחורי התנהגותה המטורללת מסתתרת מציאות אפלה הרבה יותר. היא נשואה לגבר שנדמה היה לה מושלם מכל הבחינות, אבל היא מגלה שיופיו החיצוני מסווה על ריקנותו, שמודעותו לה מיתרגמת לאלימות. אחד ההיבטים המעניינים של "פטוליה" הוא ליהוקו של ריצ'רד צ'מברליין לתפקיד דייוויד. צ'מברליין היה לכוכב בשנות ה-60 בזכות מראהו והופעתו בסדרה "ד"ר קילדייר" שבה גילם את הרופא המושלם.

פטוליה

"פטוליה" הוא אחד הסרטים המעידים על תחילת השפעתו של המודרניזם שהתפתח בקולנוע האירופי בסוף שנות ה-50 על הקולנוע האמריקאי בסוף שנות ה-60, אחרי שהקולנוע ההוליוודי הקלאסי דעך. אין זה מקרה, לפיכך, שאיברט בביקורתו על הסרט, מזכיר שתיים מהיצירות המכוננות בתולדות התפתחותו של מודרניזם זה: "אשתקד במריינבאד" של אלן רנה מ-1961 ו"ליקוי חמה" של מיקלאנג'לו אנטוניוני מ-1962. מבנה סרטו של לסטר פרוץ. הוא משוטט לפנים ולאחור בזמן, העריכה שלו קופצנית כמו בסרט של ז'אן לוק גודאר והסגנון מלווה בסממנים פסיכדליים שמייצגים את המתרחש בארצות הברית בעידן ילדי הפרחים שבו הוא מתרחש (הסרט כולל גם קטעי הופעה של "גרייטפול דד", מלהקות הרוק הבולטות של אותה תקופה).

כמו כמה מהסרטים החשובים ביותר בתולדות המודרניזם האירופי, "פטוליה" מציג מציאות של ניכור בתקופה שבה נדמה היה שבאמריקה פורצת מידה חדשה של חירות אישית. אמריקה, כפי שהיא מוצגת בסרט דרך הבימוי של לסטר והצילום של ניקולאס רוג הבריטי (שמאוחר יותר נהפך לבמאי של סרטים כגון "המבט" עם ג'ולי כריסטי ודונלד סאתרלנד מ-1973 ו"האיש שנפל מכוכב אחר" עם דייוויד בואי מ-1976) היתה למלכודת לאלה שתרים בה אחר משמעות קיומית. אחרי הכל, הסרט יצא בשנה שבה השסע החברתי שאיפיין את אמריקה בסוף שנות ה-60 הגיע לאחד משיאיו. באותה שנה נרצחו מרטין לותר קינג ובובי קנדי, ריצ'רד ניקסון נבחר לנשיא ומלחמת וייטנאם (שדימויים שלה נראים בטלוויזיה ברקע הסרט) הלכה והסלימה. באחת מפגישותיהם האחרונות שואל ארצ'י את פטוליה אם הכל בסדר אתה והיא עונה שכן. זהו שקר מוחלט, שלה ושל אמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ