בסינמטק ת"א הוחלט: תפקיד המנכ"ל יפוצל לשניים

בישיבת הוועד המנהל הוחלט על מינוי מנכ"ל מקצועי לצד מנהל אמנותי. כמה מחברי הוועד מתחו ביקורת על האופן שבו ניהלה העירייה את הליך הבחירה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

ביקורת קשה הוטחה אתמול בעיריית תל אביב על האופן שבו התנהל בחודשים האחרונים הליך האיתור למנכ"ל חדש לסינמטק תל אביב. את הביקורת השמיעו כמה מחברי הוועד המנהל של הסינמטק, בישיבה שבה עלה לדיון הצורך במכרז חדש למינוי המנכ"ל. בגלל הקושי למצוא מועמד או מועמדת שיהיו בעלי כישורים מתאימים גם במישור הניהולי וגם במישור האמנותי־קולנועי, הוחלט בסוף הדיון לפצל את התפקיד לשניים, ולהציב בראש הסינמטק מנכ"ל מקצועי שלצדו ימונה מנהל אמנותי.

ועדת האיתור שאמורה היתה להמליץ על מועמד לתפקיד מנכ"ל הסינמטק, במקום אלון גרבוז שפרש מתפקידו לפני כארבעה חודשים, הוקמה בשנה שעברה. במכרז לתפקיד נדרש אמנם כי המועמדים לתפקיד יהיו בעלי ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום הקולנוע, בהפקה או ביצירה, אבל הוועדה החליטה להמליץ לוועד המנהל של הסינמטק למנות לתפקיד דווקא את איסי וינטר אבקסיס, מנהלת מרכז ענב, שככל הידוע אינה עונה על דרישה זאת.

אלון גרבוז, המנכ"ל לשעבר של סינמטק תל אביבצילום: קובי קלמנוביץ

גורמים המצויים בפרטי הליך האיתור טענו אז כי חברי הוועדה החליטו להמליץ על וינטר אבקסיס לתפקיד בעקבות לחץ שהפעיל עליהם בכיר בעירייה. אבל בעקבות הפרסומים ב"הארץ" ובעקבות מכתב ששלחו שניים מהמועמדים שהתמודדו על התפקיד מול וינטר אבקסיס, ובו איימו לפנות לאפיקים משפטים אם יאושר המינוי שלה — הוחלט בעירייה בספטמבר להשהות את המינוי כדי לבחון אותו מחדש. בחוות דעת שכתב באוקטובר היועץ המשפטי הקודם של הסינמטק, עו"ד רפאל נבון, הוא קבע כי יש ספק בנוגע לעמידתה של וינטר אבקסיס בתנאי המכרז.

אחד הדברים שעוררו אתמול את זעמם של חברי הוועד המנהל של הסינמטק היה העדרה מהישיבה של גילה אלמגור, שכיהנה עד לאחרונה כיו"ר הוועד המנהל של הסינמטק ועמדה בראש ועדת האיתור. אלמגור, שפעלה נמרצות כדי למנוע מינוי של אדם שלא עמד בתנאי המכרז לתפקיד המנכ"ל, קיבלה לפני כשבועיים הודעה על סיום הקדנציה שלה בוועד המנהל, בתום שלוש שנים. אבל העדרה מן הישיבה מנע מהחברים לקבל תמונה מלאה של האופן שבו התנהל תהליך האיתור. בעקבות זאת נאלצו חברי הוועד לשמוע את תיאור התנהלות העניינים מפיו של אבי קטקו, מנהל לשכת התאגידים של עיריית תל אביב.

לחברי הוועד המנהל הוצגו אתמול שתי חוות דעת משפטיות — את האחת כתב היועץ המשפטי הקודם של הסינמטק שסיים את תפקידו, ואת האחרת כתב היועץ החדש. "מכיוון שחות הדעת הללו טענו שלא היו אנשים שעמדו בקריטריונים של ועדת האיתור כפי שפורסמו בזמנו, לא היתה לנו ברירה אלא להחליט לפסול את המכרז ולצאת למכרז חדש", אמר היום ל"הארץ" עו"ד דן להט, חבר מועצת העיר, שהשתתף בפגישה. "מכיוון שנראה שלא ניתן למצוא אדם שיעמוד בכל הקריטריונים, הוחלט לפצל את תפקיד המנכ"ל, בדומה למצב הקיים למשל בקאמרי ובאופרה, כך שבראש הסינמטק יעמוד אדם עם כישורי ניהול בתחום התרבות, ולצדו ימונה מנהל אמנותי שיעסוק אך ורק בנושא האמנותי".

לדברי אחד המשתתפים בפגישה, לחברי הוועד המנהל הוסבר בה כי יותר מ–220 איש הגישו מועמדות לתפקיד המנכל לאחר שפורסם המכרז הקודם, אבל חלק גדול מהמועדים – יותר מ–190 – נפסלו על ידי ועדת האיתור כבר בשלב מוקדם. בעקבות זאת, מתחו כמה מחברי הוועד המנהל ביקורת חריפה על כך שכבר בשלב זה לא נדלקה נורה אדומה בעירייה. "כעסנו על האופן שבו התנהל התהליך. אם ראו שלא ניתן למצוא מועמד או מועמדת שיעמדו בכל תנאי המכרז, צריך היה לעצור ולא לנסות לרבע את המעגל, ובטח שלא לבזות את כל המעורבים בעניין – את המועמדת שזכתה לכאורה במכרז, את עיריית תל אביב ואת הסינמטק", אומר משתתף אחר בפגישה.

הוועד המנהל החליט לנקוט צעדי זהירות עם המכרז החדש, כדי שטעויות עבר לא יחזרו על עצמן. "כדי להימנע הפעם מהתהליכים שלא הביאו כבוד בפרשה, הוחלט כי ועדת האיתור תציג לפנינו כיצד צריך לנהל את המכרז החדש, והדירקטוריון ידון בכך ויתבקש לאשר את המכרז", מבהיר עו"ד להט. בעקבות תום הקדנציה של אלמגור ושל חבר אחר בוועדת האיתור, מיקי ירושלמי, מינה הוועד המנהל שני חברים חדשים לוועדה: רינת אורן ויוסי קיוסו. אלה יכהנו בוועדה לצד שני החברים האחרים, איריס מור ויוחנן דן.

ואולם, תחילת התהליך מתחילתו מבשרת כעת שהסינמטק, שמאז אוקטובר מתנהל ללא מנכ"ל קבוע, ייאלץ להמשיך לתפקד במצב זה למשך כמה חודשים נוספים. רק לאחר שימונה המנכ"ל החדש, תוקם ועדה חדשה בהשתתפות המנכ"ל, שתופקד על מינויו של המנהל האמנותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ