מחאה מקורית: חברי המועצה הבריטית לסיווג סרטים נאלצו לצפות במשך עשר שעות בצבע מתייבש

הבמאי הצעיר צ'רלי לין ביקש למחות נגד האגרה הגבוהה על הגשת סרט לבחינת המועצה, כדי שתאשר את הצגתו בבתי הקולנוע ותקבע לאילו גילים הוא מתאים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"צבע מתייבש"
נירית אנדרמן

צעיר בריטי הצליח לגרום לחברי המועצה הבריטית לסיווג סרטים לשבת ולהסתכל במשך יותר מעשר שעות על צבע מתייבש. שלשום פירסם הבמאי הצעיר צ'רלי לין בחשבון הטוויטר שלו את האישור הרשמי שקיבל מהמועצה ולפיו הוא רשאי להציג את סרטו, "צבע מתייבש" (Paint Drying), לפני בני כל הגילים, ללא כל הגבלה. לצד תמונת האישור כתב לין: "ניצול מוצלח של 5,936 ליש"ט". כך דיווחו אתמול אתרים בריטיים.

לין החליט ליצור את סרטו כמחאה נגד המועצה הבריטית לסיווג סרטים – מחאה נגד העיקרון שלפיו היא פועלת ונגד האגרה הגבוהה הנדרשת להגשת סרט לבחינתה, כדי שתאשר את הצגתו בבתי הקולנוע ותקבע לאילו גילים הוא מתאים (כאלף ליש"ט לפיצ'ר באורך ממוצע, לדבריו). לשם כך הוא פנה בנובמבר האחרון לאתר מימון ההמון קיקסטרטר, הקים את הפרויקט "לגרום לצנזורים לצפות בצבע מתייבש", והחל לגייס שם תקציב לרעיון המחאה המקורי שלו: סרט ארוך במיוחד ומשעמם במיוחד שיוגש לבחינת המועצה, וייאלץ את חבריה לשבת ולצפות בו עד סופו. הוא בחר לכוון את המצלמה שלו לעבר קיר צבוע, לתעד את תהליך ההתייבשות של הצבע, ולהציג את הסרט כך, כפי שהוא, ללא עריכה וללא כל הפרעה.

קרדיט: First Video

"הבעיה העיקרית שלי עם המועצה היא המנדט שהיא מקבלת מהממשלה", אמר לין ל"טלגרף" הבריטי. "אני לא מתנגד לדירוג של סרטים, אני חושב שזה טוב שאנשים יוכלו לדעת מראש במה הם עומדים לצפות. מה שמפריע לי זו העובדה שאם הוועדה מסרבת להעניק דירוג לסרט כלשהו, נאסר להקרין את הסרט הזה".

האגרה שמשלמים קולנוענים למועצה הבריטית לסיווג סרטים נקבעת על פי אורכו של הסרט. בתוך חודש הצליח לין לגייס כמעט 6,000 ליש"ט – סכום שמספיק לאגרה של סרט שאורכו 10 שעות ו–7 דקות. לפי ה"טלגרף", מכיוון שחברי המועצה יכולים לצפות בכל יום רק בתשע שעות של סרטים, הצפייה בסרטו של לין נחלקה על פני יומיים. ביום שני האחרון צפו חברי המועצה בתשע השעות הראשונות של הסרט, וב–67 הדקות הנותרות צפו ביום המחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ