"סופת חול" של עלית זקצר זכה בפרס חבר השופטים בתחרות הבינלאומית בפסטיבל סאנדנס

סרט הביכורים של עלית זקצר זכה בפרס השני בחשיבותו בפסטיבל. הפרס הגדול הוענק ל"לידתה של אומה" שכתב, ביים, והפיק נייט פארקר שגם מככב בו

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"סופת חול"
נירית אנדרמן

"סופת חול", סרט הביכורים של עלית זקצר, זכה בפרס הגדול של חבר השופטים בתחרות העלילתית הבינלאומית של פסטיבל סאנדנס. פרס זה נחשב לשני בחשיבותו בפסטיבל. הפרס הגדול של הפסטיבל, המוענק בתחרות סרטי העלילה האמריקאית, ניתן לסרט "לידתה של אומה" (The Birth of a Nation) שכתב, ביים, והפיק נייט פארקר, שגם מככב בו. הסרט, העוקב אחר דמותו של מנהיג מרד העבדים נאט טרנר, זכה בפרס הגדול של חבר השופטים, וכן בפרס הקהל.

"סופת חול", שזקצר כתבה וביימה, עוקב אחר סיפורן של שתי נשים בדואיות, אם ובת, רגע לאחר שהמציאות היום־יומית מתנפצת בפניהן. בעוד שבסביבתן המסורתית החוקים מוכתבים מראש, השתיים נאבקות לשנות את גורלן, כל אחת בדרכה שלה. בתפקידים הראשיים בסרט משחקות למיס עמאר, שהיא נטולת ניסיון קולנועי, רובא בלאל־עספור ("צימאון", "הבועה") והייתאם עומארי ("בית לחם"). בחודש הבא ישתתף "סופת חול" בפסטיבל ברלין, שם יוצג במסגרת "פנורמה".

הקדימון ל"סופת חול"קרדיט: סרטי יונייטד קינג

סרטה של זקצר מבוסס על "תסנים", סרט קצר שהיא ביימה ב–2010 במסגרת החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ושהשתתף בכ–140 פסטיבלים בינלאומיים וזכה בכ–15 פרסים. גרסה לא סופית של "סופת חול" השתתפה בתחרויות של סרטים הנמצאים בתהליך עבודה בפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים של לוקרנו ושל ירושלים, ובשתיהן זכתה בפרס הראשון. את הסרט הפיקו חיים מקלברג ואסתי יעקב־מקלברג בשיתוף משה ולאון אדרי, רמי יהושע ויגאל מוגרבי, בתמיכת קרן רבינוביץ' וקרן גשר לקולנוע רב־תרבותי.

פרס הסרט התיעודי האמריקאי הטוב ביותר הוענק לסרט "ויינר", המתמקד במרוץ של חבר הקונגרס הניו־יורקי אנתוני ויינר לראשות העיר ניו יורק. ואילו פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית הוענק ל"סוניטה", על אשה אפגאנית הנאלצת להתמודד עם העובדה שהוריה מוכרים אותה לבעל לא מוכר.

"עשיתי את הסרט הזה מסיבה אחת בלבד: בתקווה ליצור סוכנים של שינוי. אתם יכולים לצפות בסרט ולראות שפעלו שם מערכות מושחתות ואנשים מושחתים, והמורשת של אלה עדיין קיימים גם היום", אמר נייט פארקר, במאי הסרט "לידתה של אומה", בשיחה עם הקהל לאחר הקרנת סרטו בסאנדנס.

פרס הבימוי בתחרות הסרטים העלילתיים האמריקאים ניתן לדניאל שיינרט ודניאל קוואן על סרטם "Swiss Army Man", המספר על גבר שנקלע לאי בודד, וכאשר הוא מוצא גופה שנסחפה אל החוץ מחליט להשתמש בה כדי לחזור אל היבשת, אבל אז מתברר שבגופה נותרו עוד כמה סימני חיים. 

פרס הקהל בתחרות הבינלאומית הוענק לסרט הקולומביאני "Between Sea and Land" על אדם המשתוקק להגיע אל האוקיינוס ששוכן מעבר לרחוב שבו הוא גר אך אינו יכול לעשות זאת בגלל מחלה ממנה הוא סובל. פרס הבימוי בתחרות זו ניתן לפליקס ואן גרונינגן על סרטו הבלגי־צרפתי "Belgica" על שני אחים שמקימים בר בבלגיה ומניחים לעצמם להיסחף בהצלחה שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ