סינמטק תל אביב: חברי דירקטוריון מוחים על פרסום מכרז חדש למנכ"ל בהליך חפוז

חבר מועצת העיר וחבר הוועד המנהל של הסינמטק, דן להט, מאיים לפנות לערכאות משפטיות בטענה כי העירייה הפרה סיכום שלפיו בטרם יפורסם המכרז לתפקיד המנכ"ל, הוא יובא לאישור הדירקטוריון. לדבריו, "כנראה שהם שוב תפרו את המכרז למישהו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינמטק תל אביב

חבר מועצת העיר תל אביב וחבר הוועד המנהל של סינמטק תל אביב, עו"ד דן להט, מאיים לפנות לערכאות משפטיות בעקבות התנהלותה של עיריית תל אביב בפרשת מינוי המנכ"ל החדש לסינמטק. זאת, בעקבות הפרת סיכום שהושג בישיבה האחרונה של הוועד המנהל לפני כשבוע וחצי, ולפיו בטרם יפורסם המכרז לתפקיד המנכ"ל, הוא יובא לאישור הדירקטוריון. לדברי להט, הפרת הסיכום והחלטת אנשי העירייה למהר ולפרסם את תנאי המכרז הן "עיוות מוחלט של החוק והמשפט, וכיפוף מוחלט של המערכת".

בישיבת הוועד המנהל שהתקיימה ב–26 בינואר הטיחו להט וחברים נוספים ביקורת קשה באופן ניהולו של הליך איתור המנכ"ל החדש בחודשים האחרונים. הביקורת נמתחה בין היתר על כך שהליך האיתור לא הופסק למרות הקושי הניכר באיתור מועמד מתאים לתנאי המכרז הקודם, על ההתעקשות למנות מועמדת לא מתאימה, ועל היעדרה מן הישיבה של יו"ר הדירקטוריון היוצאת, גילה אלמגור, שהובילה את כל המהלך וקיבלה הודעה על תום הקדנציה שלה זמן קצר בלבד לפני הישיבה.

עו"ד דן להטצילום: תומר אפלבאום

בתום אותה ישיבה סוכם לפצל את תפקיד המנכ"ל לשניים, כך שבראש הסינמטק יוצב מנכ"ל מקצועי ומיד לאחר בחירתו ימונה לצדו מנהל אמנותי. ואולם, אף שסוכם כי פרטי המכרז החדש לתפקיד המנכ"ל יוצגו לפני חברי הוועד המנהל בטרם יפורסמו ברבים, הופתעו חברי הוועד המנהל לקבל שלשום (חמישי) מייל שאליו צורף נוסח המכרז למנכ"ל הבא. הם התבקשו לאשר במהירות את הנוסח במייל, וזאת כדי לאפשר פרסום מהיר של מודעת "דרושים" לתפקיד. למרות מחאותיהם של כמה מחברי הוועד המנהל, פורסמה המודעה אתמול בעיתונים וכן באתר הסינמטק.

"הבהרתי להם שזה בניגוד לסיכום שהיה, שזו למעשה חזרה על הפיאסקו הקודם, אבל כנראה שהם שוב תפרו את המכרז למישהו", אמר להט ל"הארץ". "בניגוד מוחלט לסיכום שהיה, הם מנסים בכל פעם מחדש לעוות את המציאות לפי רצונם, וזה חמור מאוד בעיני. אני שוקל כעת את צעדי מבחינה משפטית. זה זלזול מוחלט בחברי הוועד המנהל, עד כדי פנייה לבית משפט".

מהמכרז החדש לתפקיד המנכ"ל הושמטה הדרישה לניסיון בתחום הקולנוע, שהופיעה במכרז הקודם, ומהמועמדים נדרשים כעת תואר אקדמי ושבע שנות ניסיון בניהול צוות עובדים במוסד תרבות. המועד האחרון להגשת המועמדות המופיע במודעה הוא 23 בפברואר, כלומר בעוד כשבועיים.

את נוסח המכרז החדש גיבשו חברי ועדת האיתור החדשה, שלאחר תום הקדנציה של אלמגור ומיקי ירושלמי, מונה כעת את רינת אורן, יוסי קיוסו, יוחנן דן ואיריס מור. ועדת האיתור המקורית הוקמה בשנה שעברה כדי לאתר מחליף למנכ"ל הקודם, אלון גרבוז, שפרש לפני כארבעה חודשים. אף שבמכרז הקודם נדרש כי המועמדים לתפקיד יהיו בעלי ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום הקולנוע, החליטה הוועדה להמליץ דווקא על מינויה של איסי וינטר אבקסיס, מנהלת מרכז ענב, שככל הידוע אינה עונה על דרישה זאת.

מקורבים להליך האיתור טענו אז כי חברי הוועדה החליטו להמליץ על וינטר אבקסיס לתפקיד בעקבות לחץ שהפעיל עליהם בכיר בעירייה. אבל בעקבות הפרסומים ב"הארץ" ובעקבות מכתב ששלחו שניים מהמועמדים שהתמודדו על התפקיד מול וינטר אבקסיס, ובו איימו לפנות לאפיקים משפטים אם יאושר מינויה, הוחלט בעירייה להשהות את המינוי ולבחון אותו מחדש. בחוות דעת שכתב באוקטובר היועץ המשפטי הקודם של הסינמטק, עו"ד רפאל נבון, הוא קבע כי יש ספק בנוגע לעמידתה של וינטר אבקסיס בתנאי המכרז.

מדוברות עיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ועדת האיתור פועלת בהתאם להחלטות הוועד המנהל ועל פי הנחיות של היועצת המשפטית של הסינמטק והיועץ המשפטי של העירייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ