בעלה של רונית אלקבץ ספד לה: "היית מגדלור למיליוני נשים"

אלקבץ הובאה למנוחות בבית העלמין קרית שאול. מוקדם יותר נערך לה טקס אשכבה בסינמטק תל אביב, בהשתתפות במאים ושחקנים רבים, ובהם יעל אבקסיס, קרן ידעיה, מוני מושונוב וששון גבאי

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס האשכבה
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

השחקנית, הבמאית והתסריטאית רונית אלקבץ, שמתה אתמול ממחלת הסרטן והיא בת 51, הובאה למנוחות היום (רביעי) בבית העלמין קרית שאול.

בתחילת ההלוויה אמר בעלה של אלקבץ, האדריכל אבנר ישר: "שש שנים חלפו מאז דיברנו לראשונה בטלפון. אשתי אהובתי רונית. זמן קצר ואינסופי. זמן שבו הנפת אותי אל האהבה, אל האור, אל הרוח ואל היצירה. עוצמותייך, יופייך חוכמתך הניפו אותי אל עולם חדש ומרתק. לצד חייך הפרטיים תמיד העסיק אותך מצבו של האדם באשר הוא. מארג תכונותייך ויכולתך להגיע פנימה אל המקום הכואב בנפש כל אדם הפכו אותך לדמות חוצת גבולות והגדרות. אומץ ליבך הפך אותך למופת ולמגדלור למיליוני נשים בעולם. בכל מקום שהיית עוררת שאלה, הערצה, תהייה. אהובה יפה שלי".

בהלוויה ספדו לאלקבץ גם אחיה, שלומי אלקבץ, ואמם, מרים אלקבץ. לפני ההלוויה הוצב ארונה של אלקבץ על בימת סינמטק תל אביב. מאות בני אדם, ובהם אנשי תעשיית הקולנוע, הגיעו לשם כדי להיפרד ממנה. על מסך הקולנוע מאחורי ארונה הוקרנו תמונות מתוך סרטים שבהם שיחקה ושורה ארוכה של אנשי קולנוע חלפו על פניו והעניקו לה כבוד אחרון.

שגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונאב, אמר באירוע: "למרות שהיה ברור שישראל זרמה בעורקיה רונית בילתה זמן רב בצרפת. היא נהפכה לכוכב זוהר בקולנוע הישראלי והצרפתי כאחד, ושגרירה גדולה של התרבות הישראלית בצרפת וזכתה שם מהר להכרה בכישרונה. האהבה שלה לצרפת היתה מלאת תשוקה... היא נתנה לארצי כישרון ויופי אבל גם הרבה יותר — שילוב של צל וחסד, שמלאכים עלי אדמות עשויים מהם".

טקס האשכבה לרונית אלקבץ בסינמטק תל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

מוני מושונוב, ששיחק לצד אלקבץ בסרטים " מבול", "כלת הים" ו"חתונה מאוחרת", אמר: "ההודעה על לכתך היכתה בתדהמה רבים כל כך, כאלה שהכירו אותך וכאלה שלא, השפעת בחייך על כל כך הרבה אנשים. היית פה וקול לנשים ולמשפחות שלמות שנסיבות החיים לא איפשרו להם להשמיע את קולם וזעקתם בעצמם. לא פחדת כמעט מכלום, היית גיבורה של ממש. לא ממה שיגידו ולא מ'מה היא חושבת לעצמה', היית נקייה וישרה עם עצמך, חדורת משימה, והגשמת את עצמך. הספקת כל כך הרבה בחייך הקצרים. הגשמת את עצמך בדרך מעוררת השתאות".

יעל אבקסיס, ששיחקה ב"שבעה" אמרה, בין היתר: "העולם נדם רונית, את לא. הוא חשק בך לידו שם כי הוא ידע שאת תלמדי אותו ותדייקי אהבה. את עכשיו מתחילה לעבוד. לעבוד קשה".

כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, ציין כי "אלקבץ היתה דמות מובילה בקולנוע הישראלי משני עברי המצלמה. יצירתה נשאה אמירה ושליחות, ללא מורא וללא משוא פנים, כשאלה שזורים בדרמה מרתקת ובסיפור. אי אפשר לדבר על ההישגים של הקולנוע הישראלי בתקופה האחרונה בלעדיה, היא היתה אולי המייצגת הכי נאמנה של ההישגים הללו. יצירתה התמודדה בנחישות עם סיפורים הנמצאים בלב ההוויה הישראלית, והיא תרמה לעיצוב הסגנון המזוהה היום עם הקולנוע הישראלי".

"אחותי רונית, לאן את הולכת?" שאל מעל הבמה מנשה נוי, ששיחק בשלושת סרטי הטרילוגיה של האחים אלקבץ "ולקחת לך אשה", "שבעה" ו"גט". "מהקריות לתל אביב צועדת על מסלול עם פריפריה בלבך. אחותי רונית היכן את מרחפת? פרפר שחור עוד מעט ונלכד ברשת הדימויים, דיווה אפלה, לילית מסתורית של הקולנוע הגברי. אחותי רונית, לאן את הולכת? קורעת מסכות, קורעת מסכים, כל כבודך פנימה כבת מלכים. אחותי רונית לאן את הולכת? הקטן היה גופך לשאת את גודל נשמתך?"

על קברה של אלקבץ, בבית העלמין בקריית שאולצילום: אבישג שאר ישוב

ששון גבאי, ששיחק לצדה ב"צלקת" וב"ביקור התזמורת", אמר: "כוכב בשמי הלילה, יהלום שחור בלתי מעובד מבטן האדמה, אורחת חשובה בכוכב שלנו. באת אלינו לביקור להראות לנו איך חיים יכולים להיות. עיניים חומות חכמות בקלוז אפ תמידי. שיער שחור שהוא דרמה בפני עצמה, מבט אורב, מבין, מסיק מסקנה, מחייך צוחק. היא כתבה את הדרמה שלה, את דרמת חייה, הפיקה אותה, ליהקה את השחקנים וגם הופיעה בתפקיד הראשי. רונית בנתה לעצמה את הבמה שלה כדי שמה שיש לה לומר יישמע וייראה, ובכך העניקה טעם ומשמעות לחייה. פגשתי שחקנים וכוכבים לא מעטים, אבל זוהר חוויתי רק עם רונית".

הבמאית קרן ידעיה, שאלקבץ הופיעה בסרטיה "אור" ו"כלת הים", אמרה כי כל הדמויות שהיא יצרה שינו את חיינו לנצח. "המסך היה קטן מלהכיל את עוצמותייך. כולנו התאהבנו בך דרך החיים ודרך המסך והתמכרנו אלייך. ואת נתת מעצמך לכולם, נתת ונתת. יוצרת מהפכנית, הוגת דעות, כל כך יפה, כל כך חכמה, כל כך מצחיקה וכל כך נדיבה. רונית, שינית אותנו לנצח, הארת את הפינות חשוכות, נתת קול למוחלשים ולשותקים ולמושתקים, והשמעת בשם כולנו צעקה שאי אפשר יותר להשתיקה. קולך נצחי, ולכן תישארי פה לתמיד, גם אחרי שאנחנו לא נהיה פה", אמרה.

ראשת מינהל תרבות, גלית והבה שאשו, הגיעה למקום כדי לשאת את דבריה של שרת התרבות מירי רגב שנמצאת בדרכה מארצות הברית לישראל. "אשת לפידות, אמיצה, חדורת רצון לתקן עוולות חברתיות. מעבר להיותה יוצרת מופלאה היתה אבירת זכויות הנשים, נשיאת ארגון 'אחותי', בעלת תודעה מזרחית ופריפריאלית, מודל לחיקוי, אשה עוצמתית גדולה מהחיים, בת הפריפריה שהצליחה לפרוץ דרך כיוצרת מוערכת. היא ייצגה את הקולנוע הישראלי בחו"ל בשפע יצירות מופת, וביניהן הטרילוגיה שלה ושל אחיה שלומי אלקבץ. היא יצרה מתוך עולמה, מתוך ביתה, היתה מחוברת בנימי נפשה לבית המרוקאי שבו גדלה, וביצירותיה היתה תחושה של דברים היוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב. מגע הקסם שלה, האופן שבו תירגמה מציאות אנושית וחברתית לכדי יצירות מופלאות – יחסרו לנו עד מאוד". והבה שאשא ציינה כי בכוונת משרד התרבות לערוך אירוע לציון 30 למותה של אלקבץ בביתן הישראלי שיוקם בחודש הבא בפסטיבל קאן.

כן נשאה דברים שולה קשת מארגון "אחותי". הזמרת דקלה שרה שיר. סיים את הטקס המפיק מרק רוזנבאום, שאמר כי הוא מדמיין כעת את אלקבץ ניצבת על שטיח אדום בשערי גן עדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ