נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

כחצי שנה לאחר שבית משפט בפולין דחה את בקשת ארצות הברית להסגיר לידיה את רומן פולנסקי, חוזר איום ההסגרה לרחף מעל ראשו של הבמאי היהודי צרפתי זוכה האוסקר. שר המשפטים של פולין, זביגנייב זיוברו, פנה אתמול (שלישי) לבית המשפט העליון במדינה בבקשה לביטול החלטת בית המשפט בקרקוב מאוקטובר האחרון לדחות את בקשת ההסגרה האמריקאית. פולנסקי מבוקש על ידי רשויות החוק בארצות הברית לאחר שבשנת 1977 הורשע באונס קטינה בת 13. פולנסקי הודה אז במעשה, אבל שנה לאחר מכן, ערב הקראת גזר דינו, נמלט לאירופה.

לפי "ניו יורק טיימס", בהצהרה שפירסם אתמול שר המשפטים הפולני, שהוא גם התובע הראשי במדינה, צוין כי הוא החליט לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה נגד הסגרת פולנסקי, משום שהיא מהווה "הפרה חמורה" של הסכם ההסגרה בין ארצות הברית ופולין, שלפיו "יש למסור את הנאשם לידיה של ארצות הברית". השר זיוברו ציין כי בית המשפט בקרקוב העריך את מכלול הראיות שהובאו לפניו באופן "מוטה וסלקטיבי", הבהיר כי חלון הזמן להסגרתו של פולנסקי עדיין לא הסתיים, וחלק על דעתו של השופט מקרקוב שלפיה פולנסקי כבר נענש באופן אפקטיבי (הבמאי שהה 42 יום במעצר לפני שעזב את ארצות הברית, ולפני שש שנים נאסר עליו לעזוב את גבולות שווייץ למשך כמה חודשים עד שרשויות החוק שם החליטו לדחות בקשת הסגרה דומה של ארצות הברית).

בראיון לתחנת רדיו פולנית אמר אתמול שר המשפטים כי פולנסקי הצליח להיחלץ מההסגרה בזכות פרסומו ומעמדו כיוצר מוערך. "אם הוא היה סתם אדם רגיל — מורה , רופא, שרברב, מעצב – אני בטוח שהיו כבר מזמן ממהרים לגרש אותו מכל מדינה לארצות הברית", סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה מדבריו של השר זיוברו בראיון.

עורך דינו של פולנסקי, יאן אולזבסקי, הבהיר אתמול בראיון בטלוויזיה הפולנית כי ההחלטה לא הפתיעה אותו. "אנחנו חיכינו שהשר יעשה זאת", אמר אולזבסקי. "אנחנו לא דנים כאן בשאלה אם פולנסקי אשם או לא – השופט אמר דברים מאוד ברורים בהקשר הזה. הדיון הוא על האם ניתן להסגיר את רומן פולנסקי. אלה שני דברים שונים".

בנובמבר האחרון נרשם מהפך שלטוני בפולין, לאחר ניצחונה בבחירות של המפלגה הימנית שמרנית "חוק וצדק" , שהדיחה מן השלטון את מפלגת השמאל-מרכז "המצע האזרחי".

פולנסקי , בן 82, הודה כאמור ב–1977 כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר, כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס, וריצה 42 ימי מאסר מתוך 90, שנגזרו עליו במסגרת עסקת טיעון. אבל ב–1978 החליט לעזוב את ארצות הברית כי חשש שהשופט שטיפל בתיק שלו עלול לבטל את העסקה ולשלוח אותו לרצות עונש מאסר ממושך בכלא.

ב–2009 ביקשה ארצות הברית משווייץ להסגיר לידיה את פולנסקי, שהגיע למדינה כדי להשתתף בפסטיבל סרטים. הוא נשלח למעצר בבית באחוזה בבעלותו בשווייץ, אבל כעבור כמה חודשים שוחרר מן המעצר לאחר שהממשלה בשווייץ החליטה לדחות את בקשת ההסגרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ