נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, פנתה אתמול (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לבדוק כיצד אפשר לשלול תמיכה מסינמטק תל אביב, לקראת אירוע המתוכנן להתקיים בו בעוד פחות משבועיים ואמור לעסוק בסרבנות מצפון.

האירוע "מי מפחד מחופש (מצפון)?" מתוכנן להתקיים בסינמטק ב–1 באוגוסט, ותשתתף בו סרבנית המצפון תאיר קמינר, ששוחררה ביום שני מהכלא הצבאי לאחר 159 ימים במעצר. לצד הקרנת הסרט התיעודי "במצפון נקי" בבימויו של אורי ברבש, המספר על סרבני מצפון צעירים בישראל של שנות האלפיים, עתיד להתקיים פאנל בהשתפותה של קמינר ושלושה חתני פרס ישראל: חתן פרס ישראל לקולנוע הבמאי יהודה ג'אד נאמן, כלת פרס ישראל בתחום חקר הבלשנות העברית והכללית פרופ' עדית דורון, וחתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה פרופ' זאב שטרנהל. את האירוע מארגנת הנהלת פסטיבל סולידריות לקולנוע, אקטיביזם וזכויות אדם, שמתקיים בארבע השנים האחרונות מדי שנה בסינמטק תל אביב בחודש אפריל

"אני מזכירה לכבודו שתאיר קמינר, גיבורת האירוע, הצהירה כי היא מבקשת להשתחרר 'משום שעצם השירות בצה"ל מהווה השתתפות בפשעי הכיבוש'", כתבה שרת התרבות במכתב ששלחה ליועץ המשפטי לממשלה. "מדובר באירוע שכל תכליתו היא עידוד סרבנות גיוס לצבא ההגנה לישראל. לא מדובר כאן על סרבנות לפקודה ספציפית, שבעיני מאן דהוא סותרת את מצפונו, כי אם בעידוד לסרבנות כוללת מהצבא, דבר המנוגד לחוק הישראלי, בגינו ישבה תאיר כמו אחרים בכלא הצבאי".

השרה רגב ציינה עוד כי היא "רואה בחומרה מצב שבו מוסד תרבות הנתמך על ידי המדינה, בנידון דנן הסינמטק, ייתן במה לפעולות המנוגדות לחוק. לכן אבקשך להנחות את הגופים המשפטים במשרדך לגבש את הפתרון המשפטי שימנע תמיכה למוסד הנותן במה לפעילות החותרת תחת המדינה".

פיני שץ, מנהל התוכניות של הסינמטק התל־אביבי, אמר היום ל"הארץ": "יש דיון על סרבנות עם שלושה חתני פרס ישראל ויוקרן בו סרט שדן בסרבני מצפון, ששודר בערוץ 1 בפריים טיים, כך שלא מדובר בסרט שהוא אסור או מצונזר. מכיוון שמדובר בדיון על סרבנות ולא בעידוד סרבנות, אני מזמין את מירי רגב לבוא בעצמה ולהשמיע את קולה בפאנל. בכל מקרה, מארגני האירוע הם פסטיבל סולידריות, ששוכרים מאתנו את האולם לאירוע הזה, ואנו נותנים להם את השירות הזה כפי שהיינו עושים לכל גוף אחר".

בפברואר האחרון אישר היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי רגב תוכל לשלול תקציבים בשל "פעילות נגד עקרונות המדינה" כחלק מהצעת החוק שיזמה ושזכתה לכינוי "נאמנות בתרבות" — חוק המקנה לשרת התרבות סמכויות זהות לאלה של שר האוצר בשלילת תקצוב בדיעבד למוסדות תרבות. עם זאת מנדלבליט לא נענה לבקשתה לבחון מראש תכנים ופעילויות של מוסדות התרבות כתנאי לתמיכה בהם.

המנכ"לית החדשה של הסינמטק, דינה פלד, אמורה להיכנס לתפקידה ב-1 באוגוסט, היום שבו יתקיים האירוע על הסרבנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ