נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

יוצר סרטי התעודה יאיר קדר והבמאית והמפיקה החרדית דינה פרלשטיין הם זוכי פרס שר החינוך לתרבות יהודית בתחום הקולנוע לשנת תשע"ו — כך הודיע היום (חמישי) שר החינוך, נפתלי בנט. כל אחד מהזוכים יקבל מענק בסך 75 אלף שקל. הפרסים יוענקו להם בטקס שיתקיים בספטמבר ובו יוענקי הפרסים לכל זוכי הפרס לתרבות יהודית בתחומים השונים.

פרס שר החינוך לתרבות יהודית ניתן ליוצרי תיאטרון, קולנוע, מוזיקה, מחול, ספרות ושירה בתחומי התרבות היהודית. בהחלטתו להעניק את הפרס לקדר ולפרלשטיין אישר בנט את המלצת חברי ועדת הפרס: איש התקשורת מרדכי שקלאר, יו"ר מועצת הקולנוע פרופ' דוד אלכסנדר, והמשוררת והמרצה לספרות חוה פנחס כהן.

יאיר קדרצילום: דודו בכר

קדר, יליד 1969, הוא במאי ומפיק שיצר בשנים האחרונות את "העברים" – סדרה של סרטי תעודה שכל אחד מהם מוקדש לדמות מרכזית בתרבות העברית ובקנון הספרותי שלה. סרטי הסדרה עד כה הוקדשו ללאה גולדברג, יונה וולך, חיים נחמן ביאליק, י"ח ברנר, זלדה, רחל, רבי דוד בוזגלו וזאב ז'בוטינסקי. לפני כן יצר קדר את "הזמן הוורוד" (2009), סרט תעודה על ההיסטוריה של הקהילה ההומו־לסבית בתל אביב. בעברו כעיתונאי הקים את עיתון הקהילה הגאה "הזמן הוורוד" וכיהן כעורך הראשי של המגזין "מסע אחר".

"קדר פורץ דרך בתחום הקולנוע", קבעו חברי ועדת הפרס בנימוקיהם להעניק לו את הפרס. "בעידן שבו הקולנוע הישראלי מתרחק מהיצירה הספרותית קדר מעמיד סדרת סרטים על אודות דמויות מרכזיות בעולם הספרות והשירה העברית ישראלית, ובכללן סופרים ומשוררים שבתרבות הישראלית הינם תשתית לתרבות העברית והישראלית".

העברים מציגים: לאה גולדברג בחמישה בתים - סרטו של יאיר קדרקרדיט: יאיר קדר

פרלשטיין היא במאית חרדית ותיקה, בת חסידות בעלז. היא זו שפרצה את הדרך לקולנוע חרדי המיועד לנשים, וביימה שורה ארוכה של סרטים, במימון עצמי וללא תמיכת קרנות. היא החלה את דרכה כמורה בבית הספר החרדי לבנות בנות יעקב, חיפשה אמצעי אמנותי להעברת תכנים חינוכיים, וקיבלה אישור מרבנים להתחיל לצלם בווידיאו. בין סרטיה: "קשר של שתיקה", "לילות באגם", "שיכרון מעמקים", "שמור על ילדתי", "על קרח דק", "על גג העולם" ואחרים.

חברי ועדת הפרס כתבו כי פרלשטיין היא "יוצרת קולנוע חרדית הפורצת דרך שעל שמה רשומים שמונה סרטי עלילה ארוכים שיצרה כתסריטאית במאית ומפיקה, בעבור קהל צופות הקולנוע בעולם החרדי. פרלשטיין מקדישה את כל כולה לתחום היצירה האמנותית בנחישות בדבקות ובהתמדה".

בנט מסר: "הזוכים הפכו את הקולנוע שהם יוצרים לשליחות אמיתית, שליחות של חיבור, שליחות של חינוך, ויצרו סרטים שפתחו צוהר לדמויות שהקולנוע לא מרבה לעסוק בהן. הם הוכיחו דבקות במטרה ועל כך הם ראויים לפרס, אבל קודם כל ראויים שכל עם ישראל יצפה ביצירותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ