"הפסנתרן" טוהר מאשמת שיתוף פעולה עם הנאצים

משפחתו של ולדיסלב שפילמן זכתה בתביעת דיבה נגד מחברת ביוגרפיה שבה נטען כי הוא היה "איש גסטאפו" וחבר ב"משטרה היהודית" בגטו ורשה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דמותו של ולדיסלב שפילמן נגן בפסנתר
עופר אדרת

משפחתו של ניצול השואה ולדיסלב שפילמן, שעל דמותו מבוסס הסרט זוכה האוסקר "הפסנתרן" של רומן פולנסקי, זכתה בערעור שהגישה במשפט תביעת דיבה שניהלה בוורשה נגד ביוגרפיה שבה נטען כי שיתף פעולה עם הנאצים בשואה. מחברת הביוגרפיה וההוצאה לאור שבה פורסמה יצטרכו לפרסם התנצלות ולהשמיט מהספר את החלק שהאשים את שפילמן בשיתוף פעולה.

תחילת הפרשה ב–2010, כשהעיתונאית והסופרת הפולנייה אגתה טושינסקה פירסמה ביוגרפיה של הזמרת הפולניה־יהודייה ויירה גראן, "הנאשמת — חייה של ויירה גראן, זמרת גטו ורשה", בהוצאה הפולנית Wydawnictwo Literackie (הספר ראה אור בעברית ב–2012 בהוצאת "דביר"). בספר מצוטטת גראן, "אדית פיאף הפולנייה", כמי שאמרה כי שפילמן היה "איש גסטאפו" וחבר ב"משטרה היהודית" בגטו ורשה — גוף שנוי במחלוקת, שנועד לשמור על הסדר בגטו, אך תואר כמי שנהג באכזריות שעלתה על זו של הגרמנים. לצד זאת, היא מצוטטת כמי שאומרת ששפילמן הקים כנופייה שניסתה להרוג אותה.

שפילמן

משפחתו של שפילמן, שסיפור ההישרדות שלו בגטו ורשה הפך אותו לגיבור לאומי בפולין, הגישה תביעת דיבה נגד הסופרת ונגד ההוצאה לאור. ב–2013 העידו במשפט ניצולי הגטו, אשר הכירו את שפילמן, בהם ולדיסלב ברטושבסקי, שר החוץ הפולני, שמת בשנה שעברה. האחרון דחה את הטענה לפיה שפילמן היה חבר במשטרה היהודית, והגדיר אותה כ"חסרת בסיס".

השופטת דחתה את תביעת הדיבה וטענה כי חופש הביטוי מאפשר לכותבי ביוגרפיות לפרסם ציטוטים מהסוג הזה, גם אם הם עשויים להרגיז את קרוביו של אדם שמת לאחרונה.

השבוע, בדיון בערעור, הפכו השופטים את ההחלטה, ופסקו כי הציטוט מהווה לשון הרע. הם הורו להוצאה לאור למחוק אותו מן המהדורה הבאה של הספר, ולפרסם התנצלות למשפחתו של הפסנתרן, שמת ב–2000, שנתיים לפני שדמותו כיכבה בסרט המפורסם. בנו, אנדז'יי, בירך על ההחלטה ואמר כי תסייע להגדיר מחדש את המושג "חופש הביטוי". הביוגרפית, מנגד, אמרה: "פעם נוספת סותמים את הפה לגראן".

גראן, שמתה ב–2007, הואשמה אחרי המלחמה בעצמה בשיתוף פעולה עם הנאצים. סביב הסוגייה הזו היא הועמדה לדין כמה פעמים, אך זוכתה. עם זאת עברה המשיך לרדוף אותה באשר הלכה — גם כשהופיעה בישראל, בפריז ובניו יורק. כמה מהופעותיה בארץ, עשרות שנים אחרי השואה, בוטלו, לאחר שניצולים איימו לפוצץ אותן. בספרו האוטוביוגרפי של שפילמן, "הפסנתרן", היא הוצגה באור שלילי ותוארה כחסרת מוסר. הביוגרפיה שלה תוארה על ידי ההוצאה לאור כ"צד השני של הסיפור של שפילמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ