בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרשת אונס מהעבר מעיבה על התקווה השחורה לאוסקר

הסרט "הולדתה של אומה", העוסק במרד עבדים ב-1831, גרף שבחים מצד מבקרים ופעילים שחורים. אך מידע חדש על האונס הקבוצתי שממנו זוכה יוצר הסרט נייט פארקר גורר קריאות לחרם ומעורר דיון מורכב

20תגובות

הסרט "הולדתה של אומה" (The Birth of a Nation), המגולל את סיפורו של מרד העבדים שהוביל הכומר השחור נאט טרנר ב-1831 בווירג'יניה, הוא אחד הסרטים המדוברים ביותר של השנים האחרונות בארצות הברית, במיוחד על רקע המאבק הגזעי במדינה והביקורת המוטחת בהוליווד על התעלמותה מאמנים שחורים. ואולם, פרטים חדשים על פרשת אונס קבוצתי שבה היה מעורב יוצר הסרט, נייט פארקר, מציתים דיון מורכב בקהילה השחורה ועשויים להכשיל את הסרט.

הביוגרפיה ההיסטורית שיצר פארקר, במאי צעיר ולא מוכר, פרצה לתודעה הציבורית בפסטיבל סאנדנס, אז זכתה בפרס חבר השופטים ובפרס חביב הקהל. השבחים הרבים וההצלחה המסחררת גררו מלחמה חסרת תקדים בין חברות ההפצה על הזכויות, ולבסוף "פוקס סרצ'לייט" שילמה עבורן 17.5 מיליון דולר. פארקר, שגייס את התקציב לסרט במשך 11 שנים, הפך לשם החם בהוליווד. רבים העריכו כי הסרט – אף שטרם יצא להפצה מסחרית – יגרוף גם פרסים רבים בטקס האוסקר.

סצינה מתוך "הולדתה של אומה" (פארקר במרכז)
/אי־פי

אך עברו של פארקר, שכתב וביים את הסרט ומככב בו, מאיים לחבל בסרט עוד בטרם יצא לאקרנים. בשנת 1999 הואשם פארקר בכך שיזם אונס קבוצתי של נערה שיצא עמה כשהיה סטודנט באוניברסיטת פנסילבניה, וזוכה. עמו הואשם גם שותפו לדירה, ג'ין סלסטין, שכתב עמו את הסרט. בימים האחרונים נחשף כי הנערה, שכונתה בתקשורת "ג'ניפר", מעולם לא התאוששה מהאירוע והתאבדה כמה שנים לאחר המקרה, בגיל 30. בשבוע שעבר פירסם האתר "דיילי ביסט" כתבה נרחבת על השתלשלות האירועים ורמז כי אילו המשפט היה מתרחש כיום, פרקר וסלסטין היו בכלא, ולא על שטיחים אדומים. הפרסומים גררו קריאות להחרמת הסרט ולביטול אירועים בהם פארקר אמור היה להשתתף.

ג'ניפר הכירה את פארקר באוניברסיטה, בעת שהיה כוכב נבחרת האיגרוף, ויצאה עמו מספר פעמים. בליל האירוע, שתתה עמו ועם חברים אחרים לפני שהשניים הלכו לדירתו. על פי עדויות של חבריהם המשותפים שדווחו ב"דיילי ביסט", ג'ניפר היתה שיכורה מכדי ללכת, והתעלפה על מיטתו של פארקר. טמרליין קאנגס, השותף השלישי בדירה של פארקר וסלסטין, העיד בבית המשפט כי הבמאי שכב עם ג'ניפר בחדרו, ולאחר מכן הזמין אותו ואת סלסטין להצטרף. "הוא סימן לנו להיכנס", סיפר קאנגס בבית המשפט. "חזרנו למסדרון, וג'ין אמר, 'בוא נלך לחדר', ואני אמרתי לו, 'לא, אתה לא רוצה להיכנס לחדר הזה'. ואז הוא נכנס לחדר, התפשט ועמד ליד המיטה. אז אני יצאתי מהדירה".

כרזת הסרט "הולדתה של אומה"

ג'ניפר טענה במשפט כי היא שבה להכרה פעמיים באותו לילה, פעם אחת באמצע שפארקר שכב איתה ובפעם נוספת, לדבריה, התעוררה וראתה גבר זר שמעולם לא ראתה קודם אונס אותה. "איפה נייט?", היא שאלה אותו, לדבריה, ולאחר מכן התעלפה שוב. היא התעוררה עירומה ומעורפלת בדירה. לאחר מכן הגישה תלונה על אונס במשטרה, ובתיאום עם החוקרים התקשרה והקליטה שיחה עם פארקר. בשיחה שיקרה וטענה ג'ניפר שהיא בהריון ושברצונה לדעת אם היה עוד אדם בחדר - לצורך שאלת האבהות. תמלילי השיחה עוררו סערה עם פרסומם.

"טוב, היינו רק אני והאדם שהיה שם בלילה כשנפגשנו, השותף שלי", נשמע פארקר אומר, "ואני מצטער, עכשיו כשאני מסתכל אחורה אנחנו שנינו יכולים להגיד שזה היה מיותר, שום דבר מזה לא היה צריך לקרות". פארקר הוסיף כי "כולנו היינו ביחד, ואז אני ואת התחלנו לעשות סקס או מה שלא יהיה, והוא עדיין היה שם. זה התחיל לקרות ואת לא עצרת את זה".

כששאלה אותו איך היה יכול לעשות לה את זה, ענה לה פארקר: "אני לא מנסה להיות מגעיל, אבל אני מרגיש שאת שמת את עצמך בסיטואציה הזאת, את יודעת למה אני מתכוון? אני באמת לא מרגיש שעשיתי משהו לא בסדר". בסופו של דבר, נתן פארקר את הטלפון לסלסטין. "אני מצטער, כאילו... אני לא ממש יודע על מה אני מצטער", אמר השותף לג'ניפר, "אבל, כאילו, אם משהו העליב אותך ואת נפגעת, אז, כאילו, אני מצטער".

בבית המשפט, פארקר וסלסטין לא הכחישו כי שכבו עם ג'ניפר אך טענו כי יחסי המין היו בהסכמה. פרקליטיהם האשימו את התובעת על כך ששתתה ולבשה שמלה צמודה באותו לילה, והעובדה שכבר שכבה עם פארקר בעבר החלישה את הטיעון שלה. לבסוף, פארקר זוכה מאונס. סלסטין הורשע, ערער וזכה למשפט חוזר, שבוטל מאחר שג'ניפר סירבה להעיד שוב.

כמי שהאשימה את שני הספורטאים הפופולרים באונס, ג'ניפר, שהיתה תלמידה מצטיינת לפני האירוע, סבלה אחריו מהטרדות בקמפוס. אחותה סיפרה ל"דיילי ביסט" כי היא חששה ללכת לשיעורים בגלל שחברים בארגון הסטודנטים השחורים בקמפוס צעקו לה "הנה הכלבה הלבנה שמעלילה על אונס" בכל פעם שעברה לידם. היא פרשה מהלימודים ונכנסה לדיכאון. ב-2012 התאבדה בבליעת 200 כדורים. אחרי שהתפרסם דבר מותה מוקדם יותר החודש, פירסם פארקר פוסט בפייסבוק ובו כתב כי הוא "הרוס" מהחדשות, אך הדגיש שוב את חפותו.

הפרסום של "דיילי ביסט", ובמיוחד תמלול השיחות בין פארקר לג'ניפר, גררו תגובות נרעשות, ובימים האחרונים פורסמו עשרות מאמרים בנושא בתקשורת האמריקאית. רבים הרגישו כי התמלולים של השיחות מוכיחים את אשמתו של פארקר ואחרים הוסיפו כי בגלל השינוי ביחס המשפטי להסכמה מאז המקרה (לפיו אשה מעולפת אינה יכולה להסכים ליחסי מין), פארקר היה נמצא אשם אילו המשפט היה נערך כיום. ברשתות החברתיות, בעיקר בטוויטר, נשמעו קריאות להחרים את הסרט, שצפוי להגיע למסכים בארצות הברית באוקטובר. מגזין "וריאטי" דיווח כי מכון הסרטים האמריקאי אף ביטל מפגש של פארקר עם סטודנטים שהיה אמור להתקיים ביום שישי.

שמו של הסרט מהדהר כמובן את "הולדתה של אומה" של ד.וו. גריפית מ-1915, שנודע בהצגתו הגזענית של שחורים בארצות הברית. כמו כן, בשונה מהסרטים בולטים בנושא העבדות בשנים האחרונות, הפעם לא מדובר בסיפור בדוי פרי עטו של הבמאי הלבן קוונטין טרנטינו ("ג’אנגו ללא מעצורים"), או בסרט שבו העבדים זקוקים להתערבותו של מושיע לבן, בגילומו של בראד פיט, כמו ב"12 שנים של עבדות".

במקביל, ישנם אלה שרוצים להגן על הסרט ויוצאים נגד הניסיון לקבור אותו עוד בטרם הופץ, בתקופה שבה האלימות נגד שחורים גואה, תנועת המחאה Black Lives Matter צוברת תומכים ומבקרים והמתחים הבין-גזעיים עולים לפני השטח. מאחר שפארקר אף הזדהה בגלוי עם Black Lives Matter, היו שטענו כי ניסיון ההשתקה שלו מכוון. הכומר אל שרפטון, אחד הפעילים המובילים של הקהילה השחורה זה שנים, הגן על פארקר בפומבי השבוע. "לפתע פתאום, הם מגלים את מה שהם כבר ידעו", אמר באירוע בהארלם. "איך הורגים את המסר? מנסים להכתים את השליח". גם הארי בלפונטה, זמר ופעיל חברתי ותיק ומוערך, תמה על התזמון שבו צצה מחדש הפרשה. "מעניין שזה עולה עכשיו, רגע לפני יציאת הסרט", צוטט הזמר בהוליווד ריפורטר. "גם אם המערכת טעתה (כשזיכתה את פארקר, ט"ק), הוא עמד מול המערכת והשלים את ההליך המשפטי. למה אתם מעלים את זה עכשיו?".

דמויות בולטות אחרות בקהילה השחורה, גם כאלה שתמכו בסרט, לא ממהרות להגן על פארקר – אולי עקב לקחים שהופקו בעקבות ריבוי התקיפות המיניות שהושתקו בהן הואשם ביל קוסבי. כך, למשל, אופרה ווינפרי והבמאי ספייק לי, שניים מהפעילים המשפיעים ביותר בהוליווד למען שחורים ששיבחו בגלוי את הסרט בעבר, בינתיים לא הגיבו על הפרסומים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו