במאי "הולדתה של אומה", שהואשם באונס: "מעולם לא חשבתי על הסכמה כמשהו מוגדר"

נייט פארקר, שזוכה מאשמה ב-2001, הסביר למגזין "אבוני" כי יחסו לנשים השתנה מאז: "הרמתי כמה טלפונים לכמה חברות שמבינות בפמיניזם"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נייט פארקר
איתי שטרן
איתי שטרן

בראיון שהעניק בשבת האחרונה למגזין התרבות השחורה "אבוני", ביקש נייט פארקר, במאי הסרט "הולדתה של אומה", להכות על חטא באשר ליחסו לנשים. בשל הצלחת "הולדתה של אומה" והשבחים להם זכה בפסטיבל סנדאנס — שם קטף את הפרס המרכזי ולאחריו נמכר להפצה בסכום שיא של 17.5 מיליון דולר — עלו מחדש הטענות על פרשת האונס שבה הואשם פארקר בשנת 1999, אשמה אשר ממנה זוכה כעבור שנתיים. המתלוננת, שלמדה עם פארקר באוניברסיטת פנסילבניה, שמה קץ לחייה ב–2012.

פארקר, שהבין כי ההצלחה האדירה של סרטו עלולה להפוך לקריסה תקשורתית מפוארת, פרסם תגובה רשמית מטעמו ובה קבע כי "לפני 17 שנים חוויתי חוויה כואבת מאוד בחיי. החוויה הזו הסתיימה בכך שזוכיתי. נוקיתי מאשמה. זהו זה".

"כשאתה בן 19, לעשות שלישייה זה דבר נורמלי. זה כיף", אמר פארקר ל"אבוני", והסביר כי נהג להשתעשע עם לא מעט עם בחורות מהן קיבל אישור אגבי לכך שהן מעוניינות ביחסים אינטימיים עמו: "אם אישה אמרה לך לא, אז ברור מאוד למה היא התכוונה. אם היא לא אמרה דבר והיא היתה פתוחה, אז שאלת את עצמך כמה רחוק אתה יכול ללכת. אם נגעתי לה בחזה והיא לא אמרה כלום אז הייתי ממשיך. אם הייתי נוגע לה למטה, והיא זרמה עם זה, אז הכל היה ממשיך".

כשנשאל מה היתה רמת המודעות שלו למבנה החברתי הפטריארכלי, ענה פארקר כי "האמת שלא ידעתי הרבה. זה שיח שלא התנהל באותו הזמן. כשאני חושב על שנת 1999 ועל עצמי בתור ילד בן 19, היחס שלי לנשים היה בעיקר מחפצן. מעולם לא חשבתי על הסכמה כמשהו מוגדר, בטח לא בהשוואה לאיך שאני תופס אותו כעת. אני חושב שהרבה מההגדרות השתנו מאז".

The Birth of a Nation Official Trailer #1 (2016) - Nate Parker Movie HDקרדיט: Movieclips Trailers

"אני רוצה להיות כן", הבהיר פארקר, "אני אפילו לא זוכר שניהלנו אי פעם שיחה כזו על מהי הסכמה כשהייתי ילד. ידעתי ש'לא' משמעותו 'לא', אבל בזה זה הסתכם. בשנת 2016 לעומת זאת, המבט על הדברים הרבה יותר מורכב. אפילו היום, כשאני עם אשתי, אתייחס הרבה יותר לשפת הגוף שלה, למה שהיא רוצה, לאיך שהיא מרגישה. אשאל אותה אם היא רוצה לעשות סקס ואם היא לא רוצה — אז לא".

ההצפה המחודשת של פרשת האונס בתקשורת גררה קריאות להחרים את "הולדתה של אומה" ולוותה בגל של זעם כלפי פארקר ברשתות החברתיות. עם זאת, פארקר זכה לחוויה מתקנת באירוע שנערך בשבוע שעבר בלוס אנג'לס, שם דיבר בגלוי בפעם הראשונה מול קהל, שנעמד על רגליו בתום ההקרנה ומחא לו כפיים סוערות. "אני חושב שיהיה קשה מאוד לדבר על אי צדק (בהקשר של הסרט; א"ש) בלי להתייחס למה שקורה עכשיו", אמר הבמאי לקהל. "כשהבנתי שהחדשות מן העבר צצות מחדש, פיק הברכיים שחטפתי היה אנוכי. אפילו לא חשבתי על הפגיעה האפשרית באחרים. חשבתי רק על עצמי".

בהמשך דבריו ל"אבוני" הודה פארקר כי לא נהג ברגישות עם נשים בצעירותו, אך פיתח בשבועיים האחרונים מודעות לנושא. "כשאתה לא יודע משהו, אתה פשוט לא יודע אותו. אם לפני שבועיים לא ידעתי לשחות ועכשיו אני יודע לשחות, אז אני יודע לשחות", אמר, והתייחס גם לתגובתו הראשונית: "כשהתחלתי לקרוא את כל התגובות בקשר לדברים שאמרתי, הבנתי שעשיתי טעות והרמתי כמה טלפונים לכמה חברות שמבינות בפמיניזם. מה שהבנתי מהן זה שלא לקחתי רגע אחד בכדי לנסות ולחשוב על האישה. לא חשבתי עליה אז, בעבר, ולא חשבתי עליה עכשיו, בהווה, כשנתתי את התגובה ההיא, שהיתה חסרת רגישות".

באחד משיאי הראיון נשאל פארקר איך הוא מרגיש כשמכנים אותו אנס. "אני לא רוצה שהסיפור הזה יהיה עלי", השיב, "אם אתה שואל אותי על מקרה ספציפי, זה דבר אחד. בפועל, אנחנו מדברים על הרבה נשים שנפגעו, הרבה ניצולות. נודע לי שיש סביבי נשים כאלו, ניצולות, שאפילו לא ידעתי שזה מה שהן עברו. יש אנשים ששיחקו בסרט שלי ועברו את הטראומה הזו, והלכתי אליהם והתקשרתי אליהם ושאלתי 'מה אני יכול לעשות, איך אני יכול לעזור?'. כל מה שאני יכול לעשות כרגע זה ללמוד ממידע שמוגש לי ולהפוך לאדם חזק יותר, בעל מודעות לגבריות המורעלת שלי ולתרבות הפריבילגית שלי כגבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ