"סופת חול" זכה בפרס אופיר לסרט הטוב ביותר

השרה רגב נטשה את הטקס במהלך ביצוע שיר של דרוויש. העיתונאית אילנה דיין לרגב: "אתם לא מחליטים איזה סיפור נספר, לא באמצעות כספכם, ולא באמצעות עושי דברכם"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוריס כהן, זוכה פרס השחקן הטוב ביותר על תפקידו ב"אבינו", הערב באשדוד
נירית אנדרמן

"סופת חול", סרט הביכורים של עילית זקצר, זכה אמש (חמישי) בפרס הסרט הטוב ביותר ויהיה הנציג הישראלי בתחרות האוסקר האמריקאי לסרט הזר הטוב ביותר. סרטה של זקצר זכה בחמישה פרסים נוספים, בהם פרס הבימוי, בטקס שערכה האקדמיה הישראלית לקולנוע במשכן לאמנויות הבמה באשדוד. במהלך הערב היוצר יוסי צברי והשחקן תאמר נפאר העלו מופע שכלל קטע קצר משירו של מחמוד דרוויש "תרשום, אני ערבי". בתגובה, השרה מירי רגב נטשה את האולם. "לא אהיה קהל לשיריו של דרוויש", נמסר מהשרה. לאחר מספר דקות חזרה רגב לאולם ונשאה את דבריה כמתוכנן. נאומה עורר מהומה באולם, וחלק מהנוכחים עזבו את המקום.

סרטה של זקצר "סופת חול", בהפקתם של אסתי וחיים מקלברג, מביא את סיפוריהן של שתי נשים בדואיות: צעירה שמנהלת רומן חשאי עם בחור משבט אחר וסודה נחשף, ואמה שנאלצת לראות את בעלה נושא אשה שנייה, הצעירה ממנה ב-20 שנה. הסרט זכה השנה בפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס. בתפקידים הראשיים משחקות למיס עמאר, שזהו תפקידה הראשון בקולנוע, ורובא בלאל־עספור ("צימאון", "הבועה"), שזכתה בפרס שחקנית המשנה. בנוסף לפרס הסרט הטוב ביותר ולפרס הבימוי, זכה הסרט אמש גם בפרס בפרסי הליהוק, העיצוב האמנותי והאיפור.

תאמר נפאר בהופעה בטקסצילום: אילן אסייג

נועה קולר ("לעבור את הקיר") ומוריס כהן ("אבינו") זכו בפרס השחקן והשחקנית הטובים ביותר. פרס התסריט ניתן לרמה בורשטיין על סרטה "לעבור את הקיר". פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר הוענק לרובא בלאל-עספור ("סופת חול"), ופרס שחקן המשנה ניתן לתומר קאפון ("שבוע ויום"). בלאל־עספור אמרה לאחר זכייתה כי "הגיבורות האמיתיות הן הנשים הבדואיות שנשארות וחיות ושורדות בכפרים הלא מוכרים. תכירו בהן".

השרה רגב עלתה לבמה להעניק את הפרס לסרט הטוב ביותר. "יש לי הרבה סובלנות ל'אחר', אבל אין לי סובלנות לדרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עם ישראל", אמרה. היא הוסיפה כי "דווקא להתחלה של השיר 'תרשום אני ערבי' כולנו מסכימים. אבל בסוף השיר שהוא אומר 'אני אוכל את הבשר של העם היהודי', לזה לא אני ולא אתם צריכים להסכים. על זה נלחם הערב ראש הממשלה בנאום שלו באו"ם". רגב הוסיפה כי "משרד התרבות שם לו למטרה לקדם יצירה ויוצרים ולהבטיח מבחר קולות. אני מתחייבת שהמדיניות של צדק תרבותי וחיזוק הפריפריה תביא לתמורות בעולם התרבות והקולנוע וקרנות הקולנוע".

מירי רגב לצד יו"ר האקדמיה לקולנוע מוש דנוןצילום: אילן אסייג

דבריה של רגב כי באחרונה קיבלה פניות מיוצרים ויוצרות שמספרים על יחס מפלה שהם מקבלים מקרנות הקולנוע, עוררו התנגדות בקהל, ובין היתר קראו לעברה: "שקר גס, את עושה הון פוליטי על חשבוננו". חלק מהקהל החל למחוא כפיים במטרה לגרום לה לסיים את הנאום והשחקן רועי אסף אף עלה לבמה ומיד הורחק ממנה. השרה רגב התעקשה להמשיך בנאומה ואמרה כי "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור, אני כאן כדי להבטיח הזדמנות הוגנת לכולם, גם לשקופים של תעשיית הקולנוע".

העיתונאית אילנה דיין, שהעניקה את הפרס לסרט התיעודי הטוב ביותר, פנתה לשרה רגב ואמרה מעל לבמה: "אתם לא מחליטים איזה סיפור נספר, לא באמצעות הכסף שלכם ולא באמצעות עושי דברכם". בקהל נשמעו קריאות בוז, בעוד אחרים הריעו לדיין. היוצרת הדוקומנטרית איבתיסאם מרעאנה עלתה להעניק את הפרס לסרט הטוב ביותר והגיבה לדבריה של רגב. "המקום הזה שייך לכולנו", אמרה מרעאנה, "דרוויש אולי רוצה לאכול בשר, אבל גם אני ערבייה ואני לא רוצה לאכול בשר של אף יהודי. אולי את של בעלי בועז".

לבסוף, כשהוענק הפרס לסרט הזוכה, סירבו שחקניות הסרט רובא בלאל־עספור ולמיס עמאר לעלות לבמה עם צוות היוצרים של הסרט. בלאל־עספור צעקה מהאולם כי היא לא תעמוד על הבמה לצדה של רגב. במאית ותסריטאית הסרט, עילית זקצר, אמרה מהבמה כי היא מכבדת את החלטת השחקניות.

נפאר וצברי העלו מופע מעורר מחלוקת שכמעט נפסל על ידי הנהלת האקדמיה בימים האחרונים. המופע שילב את השיר "אנא מיש פוליטי" מתוך סרטו של נפאר, את שירו של מחמוד דרוויש "תרשום, אני ערבי" ואת היצירה "תרשמירי" של צברי המבוססת על שירו של דרוויש. בתחילת השבוע האשים נפאר את הנהלת האקדמיה שהיא מנסה לצנזר את המופע בגלל שנכלל בו שירו של דרוויש. אבל אתמול (רביעי) הגיעו הצדדים לסיכום שאיפשר את המופע.

השחקן רועי אסף קורא לנוכחים לעזוב את האולם בעקבות דברי רגבצילום: אילן אסייג

נפאר, שזכה בפרס המוסיקה הטובה (יחד עם איתמר ציגלר, על המוזיקה שכתבו השניים לסרט "ג'נקשן 48"), פתח את נאומו בערבית ואז עבר לעברית. "אני אוהב שאתם מחבקים את האמנות שלי, אבל אעריך אם תחבקו גם את הפלסטיניות שלנו, את הנרטיב שלנו. אני לא חושב שאני מהרוחות הרעות", אמר נפאר.

"תפקידה של מדינה נאורה לתמוך בקולנוע. גם אם היצירות האלה מותחות ביקורת, אל לה למדינה לפחד מביקורת", אמר בנאומו יו"ר האקדמיה לקולנוע, מוש דנון, "אדרבה, המדינה יכולה להשתמש ביצירות אלה ככלי המשקף את התחלואים בחברה כדי לייצר כאן חיים טובים יותר. חופש ביטוי הוא ההתחלה לעתיד זה", אמר דנון ופנה אל השרה מירי רגב: "בואי וננסה לתקן את העיוותים שנוצרו כאן עם השנים... רק בעבודה משותפת נצליח".

כמו כן הוא התייחס בדבריו לביקורת שנמתחה השנה על האקדמיה על כך שאין בה חברים ערבים. "אנו מעוניינים שיהיה ייצוג הולם לכל האוכלוסיות והמגדרים אך לא נבדוק אמונה דתית וארץ מוצא של החברים. שערינו פתוחים בפני כלל העוסקים בקולנוע", אמר דנון. הוא ציין גם שבשנה הבאה יידרשו כל הסרטים שירצו להתמודד על פרסי אופיר להיות מופצים תחילה ברחבי הארץ.

פרס על מפעל חיים הוענק אמש לבמאי ולמפיק דן וולמן. וולמן שוהה בסין, שם הוא מציג את סרטו החדש "סיפור אהבה ארץ ישראלי". אשתו, שושי וולמן, שערכה רבים מסרטיו, קיבלה את הפרס בשמו. וולמן ביים את סרטו העלילתי הארוך הראשון "התימהוני" לפני 46 שנים. בין סרטיו המוערכים "פלוך", שאת תסריטו כתב עם חנוך לוין, "מיכאל שלי", על פי רב המכר של עמוס עוז, ו"מחבואים". "מגיע לי 5% מהפרס", אמר וולמן בברכה מוקלטת והוסיף כי לאשתו ולשחקנים שלו יש חלק גדול יותר בפרס. כמו כן, במהלך הערב הוענק פרס על הישגים מקצועיים למעצב האמנותי, איתן לוי.

רשימת הזוכים המלאה: 

פרס הצילום: שי גולדמן, "תיקון"

פרס העריכה: שירה ארד, "אבינו"

פרס הליהוק: לימור שמילה, "סופת חול"

עיצוב אמנותי: ניר אדלר, "סופת חול"

עיצוב התלבושות: חוה לוי רוזלסקי, "לעבור את הקיר"

פרס האיפור: כרמית בוזגלו, "סופת חול"

פרס המוזיקה: איתמר ציגלר ותאמר נפאר, "ג'נקשן 48"

פרס הפסקול: איתי אלוהב וגיל תורן "ג'נקשן 48"

פרס שחקנית המשנה: רובא בלאל עספור, "סופת חול"

פרס שחקן המשנה: תומר קאפון, "שבוע ויום"

פרס השחקנית הראשית: נועה קולר, "לעבור את הקיר" 

פרס השחקן הראשי: מוריס כהן, "אבינו" 

הסרט העלילתי הקצר: "אנה" 

הסרט הדוקומנטרי הקצר: "מוות בבאר שבע" 

הסרט הדוקומנטרי: "פרינסס שואו" 

פרס התסריט: רמה בורשטיין, "לעבור את הקיר" 

פרס הבימוי: עילית זקצר, "סופת חול" 

פרס הסרט העלילתי הטוב ביותר: "סופת חול"

רובא בלאל עספור, זוכת שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקיד ב"סופת חול", הערב באשדודצילום: אילן אסייג
גורי אלפי, מנחה הטקסצילום: אילן אסייג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ