רגב: בטקס פרסי אופיר נחצו קווים אדומים, אקים ועדה לבדיקת קרנות הקולנוע

לאחר שנטשה את הטקס, כינסה השרה מסיבת עיתונאים בה גינתה את השימוש בשירו של דרוויש, את "הבריונות המילולית מצד הקהל" ואת סירובן של שחקניות "סופת חול" לקבל ממנה את הפרס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה היום (שישי) כי תקים ועדה מקצועית שתבדוק את המתרחש בקרנות הקולנוע בישראל. במסיבת עיתונאים שכינסה במשרד התרבות בתל אביב, לאחר שנטשה אתמול את טקס פרסי אופיר, אמרה רגב כי בטקס "נחצו כמה קווים אדומים" וכינתה את התנהלות חלק מהקהל "בריונות מילולית".

רגב הודיעה כי הורתה לאנשי משרדה להקים את הוועדה כבר ביום ראשון הקרוב: "הוועדה תפעל, תפקח ותבדוק מה קורה בקרנות הקולנוע ובאקדמיה לקולנוע, ותוך שלושה חודשים תגיש נייר עמדה". היא ציינה כי בטרם יחלו הדיונים על תקציב הקולנוע ב-2018, "אני רוצה לעשות סדר בכל העולם הזה, של הלקטורים, הייצוג, הפיקוח והשקיפות בקרנות. ואולי אפילו נמצא לנכון להורות על הקמתו של גוף ערר, שיוכל לבדוק תסריטאים שלא קיבלו מהקרנות תשובות מניחות את הדעת".

במהלך טקס הענקת פרסי אופיר שהתקיים באשדוד, העלו היוצר יוסי צברי והשחקן תאמר נפאר מופע שכלל קטע קצר משירו של מחמוד דרוויש "תרשום, אני ערבי". בתגובה, נטשה רגב את האולם במחאה, ולאחר מספר דקות חזרה לאולם ועלתה לבמה כדי להעניק את הפרס לסרט הטוב ביותר. נאומה עורר מהומה באולם, וחלק מהנוכחים עזבו את המקום.

רגב אמרה בנאומה כי היא קיבלה פניות מיוצרים ויוצרות שמספרים על יחס מפלה שהם מקבלים מקרנות הקולנוע, ועוררה את זעם הקהל, שחלקו קרא לעברה בין היתר: "שקר גס, את עושה הון פוליטי על חשבוננו". חלק מהקהל החל למחוא כפיים במטרה לגרום לה לסיים את הנאום והשחקן רועי אסף אף עלה לבמה ומיד הורחק ממנה. השרה רגב התעקשה להמשיך בנאומה ואמרה כי "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור, אני כאן כדי להבטיח הזדמנות הוגנת לכולם, גם לשקופים של תעשיית הקולנוע". לבסוף, כשהוענק הפרס לסרט הזוכה, "סופת חול", סירבו שחקניות הסרט רובא בלאל־עספור ולמיס עמאר לעלות לבמה עם צוות היוצרים של הסרט. בלאל־עספור צעקה מהאולם כי היא לא תעמוד על הבמה לצדה של רגב. במאית ותסריטאית הסרט, עילית זקצר, אמרה מהבמה כי היא מכבדת את החלטת השחקניות.

כאשר נשאלה היום השרה על ידי "הארץ", בהמשך לנאומה אתמול, אילו פלחים באוכלוסייה אינם מקבלים לתחושתה ביטוי הולם על מסכי הקולנוע, היא העדיפה להתחמק, וציינה כי התשובות ינתנו רק לאחר שהוועדה תסיים עבודתה. רגב גם התייחסה לסירובן של שחקניות "סופת חול" לעלות לבמה ואמרה: "צר לי שהן לא עלו לקבל את הפרס. האם ייתכן שהמדינה נותנת פרס, והשחקנים לא מוכנים לעלות לבמה?". לשאלה האם מפריעה לה העובדה שדווקא שחקניות הסרט שנבחר לייצג את ישראל באוסקר סירבו לעלות לבמה, אמרה רגב: "לא צפיתי בסרט עדיין, אני יודעת שהוא מדבר על סוגיה חברתית בתרבות הבדואית. מאוד חרה לי שהשחקנית לא רצתה לעלות על הבמה. מי שמגדיר עצמו פלסטיני יכול לעבור לגור במקום אחר. אם שחקנים מגדירים עצמם פלסטינים ולא מוכנים לעלות לבמה וללחוץ יד – זו בעיה חמורה".

השרה רגב ציינה בדבריה כי השימוש במשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש מעל לבמה היה קו אדום שנחצה. היא ציינה כי לא ידעה כי שירו של דרוויש יוצג מעל הבמה בטקס. "השימוש בדרוויש הוסתר ממני ומצוות לשכתי. הופתעתי. שמעתי את זה במקרה מאחורי הקלעים". רגב חזרה וציינה כי דרוויש "קורא בשיריו להתנגדות למדינה יהודית. כששרים שיריו עם יד מורמת (כפי שעשו אמש האמנים תמאר נאפר ויוסי צברי שהעלו את הקטע האמנותי המדובר), בסגנון המזכיר מועל יד, זה מחבר להיסטוריה היהודית שלנו. לאן הגענו? לאיזו רמה? בטקס פרסים ממלכתי להשמיע שיר של משורר הקורא להשמדת מדינת ישראל? זה לא חלק ממאבק של ימין ושמאל, אלא שמירה על עצם קיומנו כמדינה יהודית", אמרה.

רגב הוסיפה כי נחצה קו אדום נוסף בשל "הבריונות המילולית והאלימות שהיתה אתמול. אותם אנשי תרבות שאינם מוכנים לקבל שום קול אחר משלהם. אני עומדת שם והם צועקים ולא מאשרים לי לסיים את הנאום, ובמהלכו אחד השחקנים רועי אסף מרשה לעצמו להתפרץ לבמה. אני מודה לאלוהים, אני לא יודעת מה היה קורה אם היה רק מגיע אלי. איש לא ישתיק אותי. זוהי משילות, זה תפקידו של מנהיג לומר בצורה נחושה וברורה לציבור מה האג'נדה שלו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ