יו"ר האקדמיה לקולנוע: רגב היא האחראית למהומה בטקס פרסי אופיר

מוש דנון השיב במכתב למנכ"ל משרד התרבות: "תגובת חלק מהיושבים באולם היתה אלימה ולא מכובדת, אך למה בדיוק ציפית מאנשים שביום חגם מטיחים בפניהם שימיהם בעבודה ספורים"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב ודנון בטקס פרסי אופיר באשדוד, בשבוע שעבר
נירית אנדרמן

יו"ר האקדמיה לקולנוע מוש דנון הטיל היום (ראשון) על שרת התרבות והספורט, מירי רגב, את האחריות למהומה שפרצה בזמן נאומה בטקס פרסי אופיר ביום חמישי. "אמת, תגובת חלק מהיושבים באולם היתה אלימה לא נעימה ואף מאד לא מכובדת, אך למה בדיוק ציפית מאנשים שביום חגם מטיחים בפניהם, שלא בצדק לטעמם, שימיהם בעבודה ספורים, וכנובע מכך עתידם הכלכלי והאמנותי לוט בערפל?", כתב דנון במכתב ששיגר היום למנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי.

טקס אופיר השנה, כתב עוד דנון, היה מרתק "בזכות 82 סרטים מעולים ומלאים בכישרון, אשר שיקפו באופן מדהים את החברה הישראלית על רבדיה וגווניה (...) מצג ששיקף באופן חד משמעי את חזונה של שרת התרבות לפלורליזם ושילוב כלל האוכלוסיות בקולנוע ובעשייה התרבותית בכלל. לדאבוני, מסיבות השמורות עימה, שרת התרבות כנראה לא שמה לב כלל למתרחש על הבמה — למעט כמובן שירם של נפאר וצברי — אחרת, היתה יכולה להבחין מבעוד מועד כיצד חלק ניכר מהרעיונות לשינוי להם הטיפה בנאומה כבר קיימים ומשגשגים בקולנוע שלנו (...) לצערי, בחרה השרה רגב בנאומה ביום חגם של הנוכחים באולם להגיד להם בהתרסה, תוך ליבוי יצרים, שהיא בעצם מתכוונת להחליף אותם. האם זו הדוגמא לסבלנות וסובלנות של מי שכה מתרעמת על טקסטים מתריסים ולא מנומסים מצד שאר הדוברים בטקס?"

מכתבו של דנון בא בתשובה למכתב ששלח אליו שרעבי ביום שישי, ובו הביע מנכ"ל המשרד מורת רוח מכך שהטקס הפך בן רגע ל"ערב מבזה ואלים", הביע פליאה על שהשרה ואנשיה לא עודכנו כי בטקס ישולבי קטעים משירו של מחמוד דרוויש ("אני מקווה ורוצה להאמין כי ההחלטה להסתיר זאת לא נעשתה במזיד ועל מנת להתריס", כתב שרעבי), והתרעם על כך שנואמים ומעניקי פרסים בטקס "ניצלו את הבמה כדי לתקוף את שרת התרבות ואת מדיניות משרדה". עוד כתב משרעבי כי הוא מצפה מיו"ר האקדמיה לנקוד צעדים ממשיים כנגד רועי אסף, "אותו שחקן פורע חוק ואגרסיבי" לדבריו, שהתפרץ אל הבמה בזמן נאומה של רגב.

דנון במכתבו ציין כי האירועים בעקבות ובמהלך נאומה של השרה רגב היו "מזעזעים ומטרידים", אך דחה "בשאט נפש" את ההאשמה שהאקדמיה ניסתה להסתיר את דבר מופעם של נפאר וצברי. קיומו של המופע פורסם בתקשורת, כתב דנון, והבהיר שבתחילת הטקס, כשהבין "שהשרה אינה מודעת לליין אפ במלואו, עידכנתי אותה באופן אישי לפרטי פרטים". לדבריו, "לאחר דין ודברים בחרה השרה רגב לצאת כאקט של מחאה שקטה בתחילת השיר ולחזור בסופו".

תאמר נפאר מבצע את השיר "אנא מש פוליטי" מתוך הסרט "ג'נקשן 48"צילום: אילן אסייג

דנון הבהיר כי לגוף שבראשו הוא עומד אין כל כוונה לצנזר את דברי מעניקי הפרסים. "הם נבחרים בקפידה רבה בשל התאמתם המקצועית הגבוהה לקטגוריית הפרס אותו הם מעניקים. מעולם לא נאמר להם מה להגיד, וכמובן שאין לנו כל כוונה לצנזר את דבריהם (...) באותו אופן אניח, ברשותך, שאינך מצפה כי חמשת המועמדים בכל קטגוריה וקטגוריה (יש 18 כאלה) יעבירו מראש לאישורנו את הנאומים שיישאו על הבמה אם יזכו", כתב דנון.

באשר לשחקן רועי אסף, כתב דנון: "אני רוצה להניח שכוונתו היתה להתעמת מילולית עם השרה ולא חלילה לפגוע בה פיזית, ובכל מקרה הוא הורחק, בצדק גמור, מהבמה בטרם הספיק להתקרב לשרה. אני בהחלט מסכים איתך שהאווירה על הבמה באותם רגעים היתה אלימה, לא מכובדת ולא מכבדת. כבר בישיבת ההנהלה הקרובה שלנו נדון במניעת התפרצות והתנהגות כזו בעתיד".

יוסי צברי, ממבצעי הקטע מעורר המחלוקת משירו של דרוויש, אמר היום ל"הארץ": "מעבר לעובדה שהשרה סילפה את השורה המפורסמת משירו של דרוויש, שלא הזכיר בשירו דבר וחצי דבר על היהודים ואפילו אמר על עצמו שגם הוא בן לתרבות היהודית שהיתה בפלסטין, היא גם הוסיפה חטא על פשע והשוותה את ההצדעה לזכויות אדם שתאמר ואני עשינו, כמחווה בעקבות הספורטאים השחורים באולימפיאדת מקסיקו, למועל יד. שוב, בבורות מפתיעה. אם באמת יש לה רצון לחזק את השכבות המוחלשות ואת האנשים בפריפריה שקולם לא נשמע כמו שהיא תמיד אומרת, טוב היתה עושה לו היתה עולה ומצטרפת אלינו כתומכת בברית מזרחית־פלסטינית או ברית יהודית־ערבית, במקום להמשיך את הקו המשסה, המפריד והדמגוגי שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ