עם 300 אלף דולר, אולי יהיה אפשר להציל את הנעליים האדומות של דורותי

מנהלי המוזיאון הסמיתסוניאן פתחו קמפיין מימון המונים כדי לשקם את הפריט האייקוני מהסרט "הקוסם מערץ עוץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שתי נעליים אדומות

מוזיאון הסמיתסוניאן בוושינגטון די־סי קורא לציבור לעזור להציל את הנעליים האדומות שנעלה השחקנית ג'ודי גרלנד בסרט "הקוסם מערץ עוץ" משנת 1939. כדי לגייס את הכספים הדרושים לתהליך השיקום — 300 אלף דולר — פתחו מנהלי המוזיאון עמוד באתר מימון ההמונים "קיקסטארטר". עד לשעת כתיבת שורות אלה נתרמו כ–120 אלף דולרים. על המוזיאון לגייס את הסכום המלא בתוך 28 ימים.

הנעליים, שנתרמו למוזיאון על ידי אלמוני בשנת 1979, נחשבות לאחד מהמוצגים האהובים ביותר במקום. בעמוד הקיקסטארטר נכתב כי הן "נושאות עמן את הקסם של הוליווד ואת הכוח שבזיכרונות ילדות". עוד נכתב כי מחלקת האביזרים של אולפני אם־ג'י־אם, שהיתה אחראית על העיצוב, ייצרה את הנעליים האיקוניות מזוג קנוי שאותו צבעה באדום ועטפה ברשת מכוסה בפאייטים. עם זאת, הנעליים יוצרו כך שיחזיקו מעמד רק עד סוף הצילומים.

"הנעליים של דורותי, כעת בעשור השמיני לחייהן, עוברות תהליך של פירוק", נכתב בעמוד, "צבען דוהה והן איבדו מהברק שלהן. הציפוי של הפאייטים, שמעניקים לנעליים את הצבע המוכר שלהן, מתקלף, וחלק מהחוטים שמחזיקים את הפאייטים האלה במקום התפרקו".

נראה שתהליך השיקום יהיה מורכב בהרבה מתהליך הייצור של הנעליים: על פי המוזיאון, אם יגויסו הכספים, יתבצע השיקום על ידי צוות מדענים שיבחן את התנאים האופטימליים לביצועו, ובהם אור ולחות מבוקרים. לאחר שיובן תהליך הפירוק, יעברו הנעליים ניקוי וייצוב. במוזיאון מקווים לרכוש גם תיבה חדשה שבה יוצג הזוג המחודש, שתגן עליו מפני אור ולחות.

הסמיתסוניאן מקבל תקציב מהממשל, אבל לדברי מנהליו הוא נועד לשמירה על המוצגים, בנייה, תחזוקה ומשכורות, וההנהלה מסתמכת על תרומות פרטיות לצרכים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ