יוצרי קולנוע במכתב חריף להנהלת פסטיבל חיפה: התנצלו על הענקת הפרס למשה איבגי

"עושה רושם שהנהלת הפסטיבל לא השכילה להפנים שמתן פרס לאדם החשוד בהטרדות מיניות מנרמל אלימות מינית של גברים כלפי נשים", כתבו היוצרים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורמן עיסא משה איבגי
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

כ–150 יוצרות ויוצרי קולנוע שיגרו היום (ראשון) מכתב מחאה חריף להנהלת פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, בעקבות ההחלטה מהחודש שעבר להעניק את פרס השחקן הטוב ביותר למשה איבגי, למרות שהמשטרה המליצה להעמידו לדין על עבירות מין שביצע לכאורה כלפי נשים שעבדו עמו. כותבי המכתב דורשים מהפסטיבל החיפאי להתנצל על הענקת הפרס לאיבגי ולהפיק לקחים מהפרשה.

ההחלטה להעניק את הפרס לאיבגי (שחלק אותו עם נורמן עיסא, על הופעתם בסרט "מלחמת 90 הדקות") גררה בעקבותיה מחאה של ארגוני נשים ופוליטיקאיות, ואולם הנהלת הפסטיבל הסתפקה אז בתגובה לקונית: "חבר השופטים המקצועי בוחר את הזוכים על פי יכולות המשחק בלבד, כפי שבאו לידי ביטוי בהופעתם בסרט. הנהלות פסטיבלי סרטים בכל העולם אינן מתערבות בהחלטות המקצועיות והעצמאיות של צוותי השיפוט שלהן, ולכן אין מקום שהנהלת פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה תעמיד בספק את ההחלטה המקצועית של חבר השופטים במקרה זה", מסרה אז הנהלת הפסטיבל החיפאי.

במכתב שנשלח הבוקר למנהלת האמנותית של הפסטיבל, פנינה בלייר, כתבו הקולנועיות כי נדהמו לגלות שהנהלת הפסטיבל החליטה "להסתתר מאחורי אמירה נוחה לפיה אינה מתערבת בהחלטות השופטים. אנו תמהים על כך שעלינו להביא לידיעת הנהלת הפסטיבל שהפסטיבל על כל המתרחש בו הוא באחריותה לטוב ולרע. לא ניתן להתנתק מהמציאות ולקחת אחריות רק כאשר מדובר בשבחים", צוין במכתב. "עושה רושם שהנהלת הפסטיבל לא השכילה להפנים שמתן פרס לאדם החשוד בהטרדות מיניות מנרמל אלימות מינית של גברים כלפי נשים. אלימות מינית היא עבירה, גזילה, רמיסה, פגיעה ונישול של זכויותיהן של נשים על גופן. מתן הפרס למשה איבגי מהווה מסר מרפה ידיים למאבק בהטרדות המיניות ובאלימות המינית. מאבק שלצערנו הרב נמצא בתחתית סדר היום הציבורי".

עוד נכתב, כי "כאשר פסטיבל חשוב כמו פסטיבל חיפה מגבה את השופטים שהחליטו לתת פרס לאדם החשוד בעבירות מין, הוא שולח מסר חד וברור לכל המטרידים והאנסים – 'תמשיכו לעשות כרצונכם, משוחררים מכל נורמה מוסרית בסיסית, אנחנו נשפוט אתכם אך ורק על כישוריכם האמנותיים', והוא שולח מסר חד וברור לנשים ולנערות, 'לא נורא תתגברו, ככה זה, אין מה לעשות. האמנות חשובה יותר מכן' (...) אנו רואים ורואות בחומרה את התנהלות הפסטיבל בעניין זה ומתקשות ומתקשים לקבל את תגובת הפסטיבל לביקורת הציבורית בנושא. אנו דורשות ודורשים התנצלות בהירה על מחדל זה והכרזה על הפנמת לקחים על מנת שמקרה כזה לא יחזור שנית".

הבמאית והתסריטאית טל גרניט ("מיתה טובה") — שיזמה את המכתב יחד עם אבתיסאם מראענה, נעמי לבארי, איתמר שדה ומיכל אביעד — הבהירה אתמול בשיחה עם "הארץ" כי ההחלטה לשלוח את המכתב התקבלה מפני שמדובר במעשה "בלתי נסבל. הייתי מעורבת בדברים דומים בעבר בלי להזדהות, אבל היום, כשיש לי כבר בת, אני מרגישה שאני לא יכולה להתחבא יותר ושאי אפשר לשתוק ולפחד עוד", אומרת גרניט. "צריך לקום ולומר שזה בלתי נסבל ושאי אפשר שדבר כזה יקרה שוב. כרגע יש תחושה שעניין הענקת הפרס ירד מסדר היום הציבורי, ואני חושבת שמי שצריך למחות נגדו הם יוצרי ויוצרות קולנוע, ולא רק ארגוני נשים ופוליטיקאיות. אנשי הקולנוע הם אלה שצריכים לפנות לפסטיבל חיפה ולהבהיר שזה לא מקובל עלינו".

בין החותמים על המכתב: הבמאים עידו הר, נטעלי בראון, רענן אלכסנדרוביץ', אורנה בן דור, אבי מוגרבי, גיא נתיב ורני בלייר, השחקנים חלי גולדנברג, תומר שרון ודליה שימקו, המפיק ויו"ר האקדמיה לקולנוע מוש דנון, המפיקה זוכת פרס מפעל חיים מטעם פורום היוצרים הדוקומטריים נעמי שחורי, ואחרים. תגובת פסטיבל חיפה לא נמסרה עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ