IMDB תובע את מדינת קליפורניה בשל חוק נגד פרסום גיל שחקנים

הרשויות במדינה העבירו חוק שקובע כי האתר לא יוכל לפרסם את גילם של שחקנים ושחקניות אם אלו ידרשו שלא יופיע. מאגר המידע טוען כי בחוק יש פגיעה הן בחופש הביטוי והן בחופש הסחר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איתי שטרן
איתי שטרן

מאגר המידע IMDB, המכיל פרטים על אלפי סרטים, שחקנים, מפיקים ותוכניות טלוויזיה, תובע את מדינת קליפורניה לאחר שרשויות החוק במדינה העבירו חוק שקובע כי האתר לא יוכל לפרסם את גילם של שחקנים ושחקניות, אם אלו ידרשו שלא יופיע באתר. החוק החדש קובע כי כל בקשה להסרת מידע אודות גיל של אדם מאתר אינטרנט תבוצע לא יאוחר מחמישה ימים לאחר הגשת הבקשה. מי שעזר לקדם את החוק הזה היו איגודי השחקנים, שהבינו כי קיימת אפליה על בסיס גיל, בכל הקשור לקבלה של שחקנים לתפקידים מסוימים.

במכתב רשמי שפירסמו גילדת השחקנים של ארה"ב וארגון AFTRA (פדרציית אמני הטלוויזיה והרדיו האמריקאים) באוגוסט האחרון נכתב כי "שחקנים נתקלים באפליה בוטה על רקע גילאי על בסיס יומיומי, כאשר אתרי אינטרנט עוזרים למלהקים לפסול אותם מבלי משים". לעומת זאת, נציגי IMDB טענו בכתב התביעה שלהם כי לא רק שהחוק החדש לא יוצא לטובת השחקנים אלא אף פוגע בהם, והוסיפו כי יש בו מן הפגיעה בחוקת המדינה, הן בסעיף הראשון של חופש הביטוי והן בחופש הסחר. "החוק נועד לצנן את חופש הביטוי ולמנוע מהציבור מידע עובדתי פשוט", נכתב בתביעה.

רנה זלווגר בסרט "ברידג'יט ג'ונס בייבי" שיצא השנה
רנה זלווגר בסרט "ברידג'יט ג'ונס בייבי" שיצא השנהצילום: /אי־פי

"דעות קדומות, ולא אינפורמציה מהימנה, מהווים את שורשי האפליה", נכתב בהמשך התביעה של האתר את המדינה. "החוק מכוון באופן יחידני כלפי אתר IMDB למרות שהמידע הזה מצוי באתרים רבים נוספים". מצד אחד, טוענים התובעים, החוק החדש רחב מדי ודורש למחוק את גילאיהם לא רק של שחקנים, שעשויים לסבול במובהק מבעיות ליהוק, כי אם גם במקרים של במאים, מפיקים וכו'. מנגד, טוענים התובעים כי החוק צר מדי ואינו חל על אתרי נוספים דוגמת גוגל או אתרים ייעודיים אחרים, שמספקים בעיקר את גילם של שחקנים וסלבריטאים באופן ספציפי.

בשנת 2013 ניצח האתר בתביעה שהגיש נגדו השחקן ג'וני הונג, בסך למעלה ממיליון דולר לאחר שטען בבית המשפט כי לא התקבל לתפקידים מסוימים בשל גילו (42) וזאת בשל העובדה שהאתר פירסם את הפרט הזה ופגע בסיכוייו לשוויון בפני המלהקים. על פי הדיווח באתר ה"גרדיאן", נציגי קליפורניה טרם הגיבו לתביעה שהגישו נגדם אנשי IMDB.

ראוי לציין כי השיח סביב נושא הגילנות, המבוסס על אפליה בשל נושאי גילאי, תפש מקום מכובד בעיתונות הבידור ההוליוודית של השנים האחרונות. טענות רבות מצד שחקניות בכירות העלו כי בעוד ששחקנים גברים יכולים להמשיך ולקבל תפקידים ראשיים בסרטים הוליוודיים גם כאשר הם חוצים את העשור השישי והשביעי לחייהם, הרי ששחקניות בגילאים אלו הופכות למחזה נדיר בהרבה. טענות נוספות העלו כי בעוד שגברים יכולים לנהל רומן קולנועי על הבד עם נשים צעירות מהם בהרבה, הרי שנשים בגילאי הארבעים ומעלה כבר אינן רלוונטיות לטובת סיפורי אהבה עם גברים בני גילן. כך או כך, המאבק של IMDB בקליפורניה הוא רק בגדר תוספת לשיח המתפתח בנושא המדובר.

ארגון שח״ם, המייצג את שחקני ישראל, תומך בחוק הקליפורני ומעיד על כך שגם בישראל שחקנים ניזוקים לא פעם בשל אפליה על בסיס גילאי. ״שחקנים ושחקניות סובלים מאפליה במקצוע ונשללים עוד לפני קריאה לאודישן בשל גילם״, מסרו נציגי הארגון. ״הופעת הגיל באתר כמו IMDB פוגעת בשחקנים ובשחקניות ומעודדת את האפליה. שחקן הוא בעל יכולת לגלם דמויות רבות ומגוונות, גם אם גילו או מוצאו שונה מן הדמות אותה הוא צריך לשחק. גם בישראל יכולים לשלול שחקן לפני אודישן על בסיס אפיונים אלו. מדובר באפליה והיא מנוגדת לחוק שוויון הזדמניות בעבודה, שלפיו אסור למעסיק להפלות דורש עבודה על רקע גילו ואף אסור לפרסם מודעה שיש בה משום אפליה, גם אפליה על רקע גיל״.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ