פסטיבל חיפה: מזדהים עם מוטרדות אך תומכים בהחלטת השופטים להעניק פרס לאיבגי

בתגובה לעצומה שנשלחה אתמול למנהלת האמנותית של פסטיבל חיפה, פנינה בלייר, בחתימת כ-150 יוצרי ויוצרות קולנוע, אמרה בלייר: "אני מרגישה מחויבות עמוקה לתת חופש פעולה, חופש בחירה, גיבוי והגנה לצוות השופטים שנבחר על ידינו

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איבגי (משמאל) ועיסא בפסטיבל חיפה האחרון
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה מסרב להתנצל על הפרס שהעניק בחודש שעבר לשחקן משה איבגי, החשוד בעבירות מין שביצע לכאורה כלפי נשים שעבדו איתו. בתגובה לעצומה שנשלחה אליה אתמול בחתימת כ–150 יוצרות ויוצרי קולנוע שתבעו ממנה להתנצל על הענקת הפרס לאיבגי, כתבה היום המנהלת האמנותית של הפסטיבל, פנינה בלייר: "כמי שמייצגת גוף ציבורי שומר חוק, אני מרגישה מחויבות עמוקה לתת חופש פעולה, חופש בחירה, גיבוי והגנה לצוות השופטים שנבחר על ידינו, וקיבל החלטה אמנותית ומקצועית שאותה אני רוצה ומחויבת לכבד ולקבל".

בטקס הענקת הפרסים של הפסטיבל החיפאי בחודש שעבר החליט צוות השופטים של הפסטיבל להעניק את פרס השחקן המצטיין לשני שחקנים במשותף: לאיבגי ולנורמן עיסא, המשחקים זה לצד זה בסרט "מלחמת 90 הדקות". ואולם ההחלטה להעניק את הפרס לאיבגי, שרק לפני כמה חודשים המליצה המשטרה להעמידו לדין על עבירות מין שביצע כביכול בנשים שעבדו לצדו, גררה מחאה ענפה של ארגוני נשים ושל פוליטיקאיות. בימים האחרונים החליטה קבוצה של יוצרות ויוצרי קולנוע להרים קול מחאה נוסף נגד הענקת הפרס.

המנהלת האמנותית של פסטיבל חיפה, פנינה בליירצילום: חגי פריד

בעצומה התרעמו היוצרים על החלטתה של הנהלת הפסטיבל "להסתתר מאחורי אמירה נוחה לפיה אינה מתערבת בהחלטות השופטים (...) עושה רושם שהנהלת הפסטיבל לא השכילה להפנים שמתן פרס לאדם החשוד בהטרדות מיניות מנרמל אלימות מינית של גברים כלפי נשים. אלימות מינית היא עבירה, גזילה, רמיסה, פגיעה ונישול של זכויותיהן של נשים על גופן. מתן הפרס למשה איבגי מהווה מסר מרפה ידיים למאבק בהטרדות המיניות ובאלימות המינית (...) כאשר פסטיבל חשוב כמו פסטיבל חיפה מגבה את השופטים שהחליטו לתת פרס לאדם החשוד בעבירות מין, הוא שולח מסר חד וברור לכל המטרידים והאנסים – 'תמשיכו לעשות כרצונכם, משוחררים מכל נורמה מוסרית בסיסית, אנחנו נשפוט אתכם אך ורק על כישוריכם האמנותיים'".

בלייר בתגובתה ציינה כי הזדהותה העמוקה "נתונה לכל אשה אשר חוותה אי פעם כל סוג של הטרדה על רקע מיני, ואני מקווה כי רשויות אכיפת החוק ימצו את הדין עם כל מי שמורשע בעבירה זו". עם זאת, היא מציינת כי חופש היצירה, האמנות והביטוי "צריכים להיות משוחררים ונקיים מכל שיקול אחר זולת שיקולים אמנותיים ומקצועיים", מבהירה כי שופטי הפסטיבל התבקשו לבחור את המועמדים שהצטיינו מבחינה אמנותית ומקצועית, וכותבת כי "מערכת השיקולים בוועדות שיפוט שכאלה אינה דומה כלל למערכת שיקולים במתן פרס על מפעל חיים או פרסים דומים בעלי משמעות רחבה וציבורית".

בלייר מגבה כאמור במכתבה את החלטת צוות השופטים ומתייצבת מאחוריה. "אין לי ספק שהדיון הציבורי והאמנותי בנושא זה יותיר את תהודתו", היא כותבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ