קולנוע "סמדר" בירושלים על סף סגירה; העירייה: "אין אפשרות להעביר כספים למוסדות פרטיים"

בית הקולנוע הוותיק, שפועל 88 שנים במושבה הגרמנית, ייסגר ב-1 בינואר אם לא יימצא התקציב לשיפוצו. התושבים יערכו מחר אירוע מחאה במקום

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קולנוע סמדר בירושלים
ניר חסון

סכנת סגירה שוב מאיימת על קולנוע "לב סמדר" בירושלים. המוסד הוותיק, הפועל באותו מבנה במושבה הגרמנית מאז שנת 1928, צפוי לנעול את שעריו ב–1 בינואר 2017 במידה שלא יימצא התקציב לשיפוצו. בית הקפה שפעל בצמוד לקולנוע נסגר לפני מספר חודשים.

בעשור האחרון נקלע קולנוע סמדר מספר פעמים לקשיים כלכליים, עמד בסכנת סגירה וניצל ברגע האחרון. האחרונה שבהן היתה בשנת 2010, כאשר בזכות מאבק תושבים ולחץ מצד עיריית ירושלים בוטלה מכירת המבנה, והקולנוע הוכרז כ"מוסד תרבות לשימור". המשבר הנוכחי נובע מהצורך הדחוף לשפץ את המבנה המיושן, פעולה שביצועה הכרחי לקבלת רישיון עסק ממכבי האש.

עלות השיפוץ מוערכת בכשלושה מיליוני שקלים, סכום אותו הבעלים לא מעוניינים להשקיע ושוקלים למכור או להשכיר את המבנה לשימושים אחרים. חברת בתי הקולנוע "לב", השוכרת בשני העשורים האחרונים את המקום, מוכנה לממן את השיפוץ בכמיליון שקלים ומתחייבת שהיא תמשיך להפעיל את הקולנוע במשך עשר השנים הבאות, זאת במידה שימצא התקציב הנוסף הדרוש לשיפוצים. נכון לעכשיו, למרות דיונים עם העירייה ועם הרשות לפיתוח ירושלים, טרם נמצא הפתרון התקציבי והמשפטי שיאפשר העברת תקציב ציבורי לשיפוץ עסק פרטי.

"כולם הביעו נכונות לעזור, אבל איש לא בא עם פתרון", אומר סמנ"כל לב ירון כפתורי, "זה נותן לנו תקווה. למרות שזה חסר היגיון כלכלי, אנחנו מוכנים להשקיע את הכסף. אולי נחזיר את ההשקעה בעוד שמונה שנים. אנחנו אוהבים את הקהל, אוהבים את המיתוס שסביב המקום הזה ומאמינים שצריך לתת אלטרנטיבה למתחמי הענק. בעולם יש דווקא פריחה של קולנועים קטנים, בפריז יש חוקים מיוחדים להגן עליהם, ואנחנו שם כבר 20 שנה ולא ביקשנו גרוש. הקולנוע בן 88 שנים ואני מאמין שהוא יגיע ל–100".

מחר (שלישי) תיערך פגישה נוספת בין העירייה ל"לב" בניסיון להגיע להסכמות. "יש קרנות ויש תקציבים שמיועדים לשיפוץ מוסדות תרבות. בסופו של דבר, זה כסף קטן", אומר יואש בן יצחק, תושב העיר שמתגייס זו הפעם השנייה להצלת סמדר. "זה קולנוע של פעם, יש בו טעם וריח אחרים. הוא נותן חוויה אחרת בקצב של זמנים אחרים". מחר ייערך בקולנוע אירוע מחאה נגד הכוונה לסגור אותו, אליו כ–600 איש אישרו את בואם.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה רואה חשיבות רבה בשמירת אופיו של קולנוע סמדר, על כן הן ועדת השימור והן הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קבעו כי יש לשמור על צביון המקום כבית קולנוע בכל תרחיש עתידי, ובכוונת העירייה לוודא כי אכן כך יעשה. העירייה מקווה שבעלי הנכס ובעלי רשת לב יגיעו להסכמות ביניהם שיאפשרו את הפעלתו של הקולנוע החשוב בנוף הירושלמי. לעירייה אין כל אפשרות חוקית ומעשית להעביר כספים למוסדות פרטיים שנקלעים לקשיים, מעבר לתמיכות שניתנות על פי קריטריונים. עם זאת, ראש העיר ניר ברקת, יחד עם גורמים שונים, בודקים אפשרויות סיוע שונות — הן בהגדלת נפח הפעילות בימי השבוע, בבחינת צרכי הרישוי ובבדיקת היתכנות לגיוס תרומות. כמו כן, אנו סבורים כי ראוי לבחון מודלים נוספים כמו גיוס המונים באמצעות קניית מינויים כפי שנעשה בקבוצת הכדורגל הפועל קטמון ובמקרים אחרים בהצלחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ