מת הקולנוען גדעון בכמן

הצלם, הדוקומנטריסט והמבקר, ששיתף פעולה שנים ארוכות עם פדריקו פליני, מת בגיל 89

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון בכמן מצלם את פדריקו פליני
נירית אנדרמן

הצלם, הדוקומנטריסט ומבקר הקולנוע גדעון בכמן מת ביום שישי האחרון בגרמניה בגיל 89. בכמן, שהיה ידיד קרוב של הבמאי האיטלקי המנוח פדריקו פליני וגם תיעד את עבודתו בסרט התיעודי "צ'או פדריקו", מת בבית החולים בעיר קרלסרוהה, לאחר אשפוז שנמשך כמה חודשים. הוא לא הותיר אחריו אשה או ילדים, וביקש לפזר את אפרו על קבר הוריו הקבורים בחיפה.

בכמן נולד ב–1927 בגרמניה, וכשהיה בן תשע עבר עם משפחתו להתגורר בתל אביב. בצעירותו עבד כעיתונאי וצלם בעיתונים "הארץ" ו"העולם הזה", ב–1947 נשלח לאירופה כדי לתעד את מחנות הריכוז והחורבות שנותרו בה לאחר המלחמה, ושנה לאחר מכן היגר לניו יורק. כעבור כמה שנים בארצות הברית, שבהן למד בין היתר פיסול, החל ללמוד קולנוע בניו יורק סיטי קולג', ותוך כדי לימודיו, שידר בתחנת הרדיו של הקולג' תוכנית רדיו שבועית שבה ריאיין אנשי קולנוע. כעבור שנה נדד עם התוכנית שלו לתחנת רדיו גדולה יותר בניו יורק, ונהפך לדמות מוכרת בענף הקולנוע המקומי.

בכמן ב-2013צילום: צ'י פאנג

ב–1956 התארח בתוכניתו פליני, שהגיע לביקור בארצות הברית כדי לקדם את סרטו "לה סטראדה", ובין השניים התפתחה ידידות. כמה שנים לאחר מכן, כשפליני צילם את סרטו "שמונה וחצי" (1963) ובכמן היה ברומא, לקח הבמאי האיטלקי את ידידו עמו מדי בוקר לסט הצילומים, נתן לו תפקיד זעיר בסרט, וגם הניח לו לצלם סטילס על הסט. גם ב"ג'ולייטה של הרוחות" (1965) קיבל בכמן — שעבר להתגורר ברומא — תפקיד קטנטן וליווה את הצילומים, ובצילומי "סטיריקון" (1969) כבר צילם סרט תיעודי על ידידו האיטלקי.

לפני שלוש שנים סיפר בכמן בראיון ל"גלריה" כי עוד לפני שיצא הסרט, הוא הקרין אותו לפני קבוצה גדולה של אנשי קולנוע ומבקרים בביתו ברומא. אך אז נודע לו כי מיכלאנג'לו אנטוניוני הלך ואמר לפליני כי הסרט הזה מציג אותו בצורה ביקורתית ומאיר אותו באור שלילי. בעקבות זאת, פליני ניתק את היחסים עם בכמן ולא דיבר אתו במשך שבע שנים. "זה מאוד העציב אותי כמובן, ובכל זאת, נהגתי לשלוח לו מתנה בכל שנה ביום הולדתו", אמר. כעבור שבע שנים המאמץ נשא פרי והקשר בין השניים חודש.

בשנים האחרונות התגורר בכמן בגרמניה, והקדיש את זמנו לצילום סטילס וליצירת מאגר של ראיונות אודיו מוקלטים עם יוצרי קולנוע. במשך 20 שנה היה חבר בוועדת הרפרטואר של פסטיבל חיפה, וב–2013 הוקרן בו סרטו "צ'או פדריקו", לצד הצגת תערוכת תצלומים שבהם תיעד את המאסטר האיטלקי בעבודה — כל זאת כחלק ממחווה שערך הפסטיבל החיפאי לציון 50 שנה לצאת הסרט "שמונה וחצי" ו–20 שנה למותו של פליני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ