סופית: פולין דחתה את בקשת ארה"ב להסגיר את רומן פולנסקי

אחרי סאגה משפטית שנמשכה יותר משנתיים החליט בית המשפט העליון של פולין לדחות את הבקשה להסגיר את הבמאי לארצות הברית, שם הוא מבוקש מאז הואשם באונס קטינה ב-1977. עורך דינו: אנחנו שמחים מאוד שהתיק נסגר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פולנסקי
נירית אנדרמן

בית המשפט העליון של פולין אתמול (רביעי) את בקשת שר המשפטים הפולני להסגיר את הבמאי רומן פולנסקי לארצות הברית. בכך נראה כי באה לקצה הסאגה המשפטית שנמשכת זה יותר משנתיים, ובה דחתה פולין את בקשות ההסגרה של הבמאי, המבוקש על ידי רשויות החוק האמריקאיות מאז הואשם שם ב–1977 באונס קטינה בת 13.

בית משפט מחוזי בפולין דחה את בקשת ההסגרה בשנה שעברה, אבל שר המשפטים זביגנייב ז'וברו פנה במאי השנה לבית המשפט העליון בבקשה שיהפוך את החלטת הערכאה הנמוכה. השר הסביר אז כי פולנסקי הצליח להיחלץ מההסגרה בזכות פרסומו ומעמדו כיוצר מוערך. "אם הוא היה סתם אדם רגיל — מורה, רופא, שרברב, מעצב — אני בטוח שהיו כבר מזמן ממהרים לגרש אותו מכל מדינה לארצות הברית", אמר אז השר.

פולנסקי, בן 83, מחזיק היום באזרחות כפולה — פולנית וצרפתית. "אנחנו שמחים מאוד שהתיק הזה סוף סוף נסגר", אמר אחד מעורכי דינו, יאן אולסבזקי, לסוכנות הידיעות רויטרס. הוא הביע תקווה כי הפסיקה תמריץ את רשויות החוק בארצות הברית לפסוק בעניינו של פולנסקי בהיעדרו ולהתחשב בעונש שכבר ריצה.

ב–1977 הודה פולנסקי כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר, כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס, וריצה 42 ימי מאסר בכלא מתוך 90 שנגזרו עליו בעסקת טיעון. אבל ב–1978 החליט לעזוב את ארצות הברית מחשש כי השופט שטיפל בתיק שלו עלול לבטל את העסקה ולשלוח אותו לעונש מאסר ממושך בכלא.

ב–2009 ביקשה ארצות הברית גם משווייץ להסגיר לידיה את פולנסקי, כאשר הבמאי בא למדינה זו כדי להשתתף בפסטיבל סרטים. בעקבות זאת הוא נשלח למעצר בבית באחוזה בבעלותו בשווייץ, אבל לבסוף שוחרר מהמעצר לאחר שהממשלה שם החליטה לדחות את בקשת ההסגרה.

הבקשות האמריקאיות להסגרת הבמאי הגיעו לפולין כאשר הוא שהה במדינה במסגרת הכנות לצילומי סרט חדש על פרשת דרייפוס. אבל לדברי "וראייטי", בסופו של דבר החליט המפיק הצרפתי של הסרט לצלם את הסרט בצרפת, והוא מצולם שם בימים אלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ