אורון שמיר, עכבר העיר

בשורות  משמחות לקולנוע הישראלי גם מחוץ לביתן של שרת התרבות - "אנה", סרטה הקצר של אור סיני מבית הספר לקולנוע ע"ש סם שפיגל, זכה בתחרות הסינפונדסיון. מדובר בפרס הראשון במסגרת של התחרות הרשמית המוקדשת לסרטי סטודנטים, וסיני היא הסטודנטית השנייה מבית הספר שזוכה בכבוד לאחר ש"המנון" של אלעד קידן עשה זאת לפני כעשור. כפי שיעיד קידן, שחזר בשנה שעברה לקאן עם סרטו הארוך הראשון "היורד למעלה", מקומה של סרטה הארוך הראשון של סיני מובטח אף הוא בקאן. לא משנה מתי ייצא לאוויר העולם, הוא יוקרן בפסטיבל כחלק ממסורת ארוכה שמטרתה לשוב ולכבד זוכי עבר בתחרות הסטודנטיאלית. בסרט מככבת יבגניה דודינה כאם הנשארת ביום קיץ חם ללא בנה, ויוצאת לחפש גבר שיעניק לה מגע, אפילו אם רק לרגע קצר. הסרט ודאי יוקרן בעתיד הקרוב באחד מפסטיבלי הקולנוע של ישראל.» מירי רגב מפזרת הבטחות בקאן» ראיין גוסלינג כובש את קאן» קאן 2016 - זוגתו של קלוני מושכת בחוטים» הבמאי הישראלי שמרגיש בבית בקאן» ערב הפתיחה של פסטיבל קאן» "ההר" - בכורה נשית מרשימה» "סטיב ג'ובס - האדם במכונה": אדם, לא מיתוסהסרט השני מבית הספר סם שפיגל שזוכה לכבוד. מתוך הסרט "אנה" (צילום: יח"צ)

סרט ישראלי נוסף בהשתתפותה של דודינה שיצא מקאן עם פרס הוא "שבוע ויום", סרט הביכורים של אסף פולונסקי. הסרט התחרה ב"שבוע המבקרים", מסגרת המקדשת סרט ראשון או שני של יוצרים, ושבחבר השופטים שלה ישב השנה היוצר הישראלי נדב לפיד. הסרט זכה בפרס "גאן פאונדיישן", שמשמעותו הפצה מיוחדת בטריטוריה הצרפתית. על פי התגובות המשתפכות הן של הקהל המקומי והן של העיתונות הארצית במהלך הפסטיבל, נדמה שיש לו נקודת פתיחה טובה להפוך ללהיט. הסרט מתאר את התמודדותה של משפחה (בראשות דודינה ושי אביבי) הנמצאת באבל על מות בנה, בעיקר בעזרתו של השכן הסטלן שלהם (תומר קפון). אגב, התסריט של "שבוע ויום" פותח בחממת הקולנוע של סם שפיגל, כך שזהו הישג נוסף שבית הספר לקולנוע ודאי ישמח לרשום לעצמו.תגובות נלהבות. "שבוע ויום" - טריילר:

באשר לסרטים הישראליים הנוספים במסגרת תחרותית, "מעבר להרים ולגבעות" של ערן קולירין ו"עניינים אישיים" של מאהא חאג' עדיין ממתינים להכרעה בקטגוריית "מבט מסויים". עם זאת, קולירין וצוותו כבר יכולים לחגוג לאחר שהסרט נמכר להפצה בארצות הברית. חברת "Adopt Films" רכשה את זכויות ההפצה של הסרט בטריטוריה האמריקאית ומתכננת להפיצו בתחילת השנה הבאה. ראוי להזכיר כי סרטו המוכר ביותר של קולירין, "ביקור התזמורת", שבר שיאי הכנסות ישראליים בארצות הברית כשהופץ שם, ויהיה מעניין לראות אם הקהל האמריקאי שומר לו אמונים. לא פחות מרתק יהיה לעקוב אחרי האופן בו יתקבל בישראל, שכן בעוד אני חשבתי ואף כתבתי בדיווח שלי שמדובר בסרט המשתייך לצד אחד של המפה הפוליטית, חלק מן המבקרים בעולם ראו אותו באור אחר לחלוטין. הסרט מתמקד במשפחה ישראלית המנסה להתמודד עם הכוחות השולטים בחייה, בין אם זה האב שהשתחרר משירות קבע ומחפש את דרכו, הבת שמורדת באביה וממקמת את עצמה בצד השמאלי של המפה הפוליטית, או אם המשפחה המבקשת לעודד את אחד מתלמידיה המתעניין בספרות.סיכויים טובים לזכייה. במאי הסרט "פטרסון" ג'ים ג'רמוש (צילום: היוטיוב הרשמי של פסטיבל קאן)

התחרות הרשמית של הפסטיבל, במסגרתה מחולק פרס "דקל הזהב" היוקרתי מכל, מתקרבת אף היא לסיומה. אלא אם הבמאי האיראני אסגר פרהאדי יבריק ביצירת מופת חסרת תקדים, משהו שהוא בהחלט מסוגל לו אם לשפוט על פי סרטיו "פרידה" ו"העבר", נראה שכבר אפשר להתחיל לסמן את המצטיינים והמצטיינים פחות. "טוני ארדמן" של מארן אדה הגרמניה ו"אקווריוס" של קלבר מנדוסה פילו הברזילאי, הם הפתעת התחרות מבחינת האיכות ואפשר להמר שלא יסיימו בידיים ריקות. גם רומניה כנראה תחגוג זכייה כלשהי, בין אם בזכותו של "סיירה-נבאדה" של כריסטי פויו, או בזכות "בגרות" של כריסטיאן מונג'יו, שניים מהמאסטרים של הגל הרומני העכשווי. "פטרסון" של ג'ים ג'רמוש הוותיק הוא אחד האהובים בריביירה ואולי יתוגמל אף הוא בזכייה, בעוד קשישי הפסטיבל - קן לואץ', פדרו אלמודובר, והאחים דארדן כנראה יסתפקו בהשתתפות בלבד השנה. חבר השופטים גם בהחלט עשוי לחשוב הפוך מהעיתונות העולמית ולתת פרסים דווקא לאוליבייה אסיאס, קזבייה דולן, שון פן או ניקולס וינדינג-רפן, שהיו שנויים במחלוקת בלשון המעטה. אבל מדובר בסך הכל בהשערות וספקולציות עד אשר יוכרזו תוצאות האמת במסיבת העיתונאים הנועלת של הפסטיבל ביום ראשון, ה-22 במאי בשעה 20:00 בערב שעון ישראל (שעה קודם בצרפת). אז גם אפשר יהיה לסכם את אירוע הקולנוע הגדול הראשון של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ