הטלאי הוורוד: סרטי שואה להט"ביים

כ-100 אלף להט"בים שנספו בתקופת המשטר הנאצי נשארו ברובם עלומים. גיא ארליך נבר ומצא את הסרטים המצוינים שזכרו את סעיף 175, זה שבגללו "הם רצחו גם הומואים". סופיה לורן, מיק ג'אגר וליאור אשכנזי בפנים

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקומים, מיק ג'אגר
גיא ארליך, עכבר העיר

יום השואה הוא יום מקודש לדור שלישי עם אובססיית שואה חמורה כמוני. פעם, בימי בית הספר, נהגתי להסתגר בבית ולראות סרטי שואה ברצף, אך עם השנים הבנתי שאין צורך לחכות ליום השואה כדי לשקוע בתהום הזו, או כמאמר המשפט המפורסם: כל יום הוא טרבלינקה. ועם זאת, לראות סרטי שואה ביום השואה זו כמעט מסורת, וגם הזדמנות להביא בפניכם סרטי שואה (או נאציזם) עם פן להט"בי, שהרי "הם הרגו גם הומואים", אבל לא רק. למרות שבאופן רשמי המפלגה הנאצית לא הכירה בקיומן של לסביות (שלא נכללו בסעיף 175, שאסר על קיום יחסי סדום) - נשים שהציגו מודל נשיות אחר מזה שקידמה המפלגה, נכלאו בעוון "התנהגות אנטי סוציאלית".

» יום השואה 2018 - לרשימת האירועים המלאה
» זוכרים על המסך: המלצות צפייה ליום השואה
» הסיפורים שמאחורי שירי יום השואה
» עצרת יום השואה בקיבוץ לוחמי הגטאות
» אנה פרנק בגובה העיניים: מספרים לילדים על השואה

מסיבות מובנות אין סטטיסטיקות מדויקות על מספר ההומואים שנספו בתקופת המשטר הנאצי, אך המספרים מדברים על כ-100 אלף הומואים שנעצרו ועל כ־10,000 שנשלחו למחנות, מתוך מעט יותר ממיליון שחיו לפני עליית המשטר הנאצי בברלין בלבד. בניגוד, אולי, למצופה, כמות הסרטים שנעשו בנושא - לפחות אלה ה"מסחריים" יותר, שזוכים להפצה מסוימת - אינה רבה בכלל. בהזדמנות זאת אשמח להודות לאנשי האוזן השלישית, שסייעו לי באיתורם של סרטים רלוונטיים. את כל הסרטים הללו תוכלו למצוא, כמובן, בחנות. נראה לי שהפעם אין צורך לסיים בברכת "צפייה מהנה", נכון?

אהבה במחנות: "עקומים"

הסרט המבוסס על המחזה המצליח של מרטין שרמן, הוא אולי אחד מסרטי השואה הלהט"ביים המפורסמים ביותר בזכות תסריט נהדר, סיפור מרגש ורשימת הכוכבים המשתתפים בו, בהם קלייב אואן, איאן מק'קלן , ג'וד לאו וכמובן מיק ג'אגר בתפקיד אורח נפלא. מקס ורודי הם זוג הומואים החיים את חיי הלילה של ברלין הסוערת, אך בעקבות עלייתו של היטלר לשלטון והרדיפות אחר הומוסקסואלים, השניים נתפסים ונשלחים למחנה ריכוז. בעוד רודי מוכה למוות על ידי השומרים, מקס מכחיש את היותו הומו ומזדהה כיהודי, מתוך מחשבה שיהיה לו קל יותר לשרוד במחנה כהטרוסקסואל. בתוך המחנה הוא מתוודע להורסט, הומו מוצהר העונד טלאי ורוד. השניים מתאהבים זה בזה ומצליחים לייצר מערכת יחסים משמעותית, שתאפשר למקס להשלים עם זהותו המינית. אם במקרה טרם ראיתם את הסרט הזה - באמת שאתם מוכרחים. (בימוי: שון מתיאס. בריטניה 1997)

"עקומים" - לצפייה בטריילר:

חיים ומוות בידי הגסטפו: "אמה ויגואר"

סרט המבוסס על ספרה המצליח של אריקה פישר (שראה אור גם בעברית בהוצאת עם עובד), המגולל את סיפורן של אליזבט ווסט, עקרת בית גרמניה נשואה ואם לארבעה ילדים קטנים, ופליצה שרגנהיים, צעירה יהודייה החיה בזהות בדויה בברלין בתקופת המשטר הנאצי. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה מתאהבות שתי הנשים, המכנות זו את זו אמה ויגואר, ומצליחות לממש את אהבתן הסוערת. באוגוסט 1944 פליצה נעצרת בידי הגסטפו ונשלחת לטרזיינשטט, וכך בא לקצו סיפור האהבה הזה. הסרט זכה בפרס דב הכסף בפסטיבל ברלין והיה מועמד גם לגלובוס הזהב בקטגוריית הסרט הזר. (בימוי: מקס פרברבוק, גרמניה 1999).

"אמה ויגואר" - לצפייה בטריילר:

חיבוק דוב: "Brotherhood"

הסמל לארס כריסטופרסון זקוק לממסד מיליטריסטי חובק, אך כשהצבא מוותר על שירותיו עקב תלונות על הטרדה מינית של כמה מפקודיו, הוא מצטרף לקבוצה ניאו־נאצית שמתמקדת במעשי בריונות נגד זרים והומואים. מנהיג המפלגה מציע לו לעבור לגור עם סגנו, ובין שני השותפים נוצר קשר מפתיע (או שלא). (בימוי: ניקולו דונאטו, דנמרק 2009).

"Brotherhood" - לצפייה בטריילר:

גלובוס זהב לדמויות שוליים: "A Special Day"

דרמה מרגשת (ואנשי האוזן מוסיפים שהיא "ההומניזם בהתגלמותו") בכיכובם של סופיה לורן ומרצ'לו מסטרויאני, המתרחשת ביום ביקורו של היטלר ברומא (מאי 1938) ופגישתו עם מוסוליני, שהובילה לכריתת הברית בין איטליה לגרמניה. לורן מגלמת עקרת בית איטלקייה, שנשארת לבד בביתה כשילדיה ובעלה - כמו רוב דיירי הבניין שבו הם גרים - יצאו לחזות בטקס. אחד משכניה, הומוסקסואל שנרדף על ידי השלטונות, נשאר אף הוא בבניין ופוגש אותה במקרה. בין שתי דמויות השוליים הללו נוצרת חיבה גדולה, שמשנה את הדרך שבה הם רואים את העולם. הסרט היה מועמד לאוסקר וזכה בפרסים שונים, בהם הסזאר וגלובוס הזהב. (בימוי: אטורה סקולה. איטליה וקולומביה, 1977).

"A Special Day" - לצפייה בטריילר:

"Hidden Fuhrer: Debating The Enigma Of Hitler's Sexuality"

דמותו של היטלר פירנסה לא מעט ספרים וסרטים, והנה סרט שמתמקד בה דרך הפריזמה ההומוסקסואלית. הסרט מבוסס על ספרו של החוקר הגרמני לותר מקטאן ("היטלר החבוי"), הגורס כי היטלר היה חובב גברים, שגם מימש את נטיותיו המיניות בסתר. לא ברור עד כמה העדויות ה"היסטוריות" שהוא מספק הן מהימנות, אבל הנה עוד הצעת קריאה לדמותו של הצורר הנורא. (בימוי: פנטון ביילי וראנדי ברבאטו. ארה"ב 2004).

בחסות החוק: "סעיף 175"

סעיף 175 היה, כאמור, הסעיף בחוק הגרמני שאסר על ביצוע מעשי סדום. שנות ה-20' בגרמניה כללו פריחה של תרבות הומוסקסואלית, אך מצב זה הסתיים עם עלייתו של היטלר לשלטון, אז החלה רדיפה קיצונית של הומואים (ובצורה פחות ישירה גם של לסביות), שנשלחו למחנות הריכוז והומתו בעבודות פרך, והכל בחסות אותו סעיף ארור בחוק. הסרט הדוקומנטרי הזה, שזכה בפרסים בפסטיבל סאנדנס, בפסטיבל הבינלאומי לסרטי גייז של סן פרנסיסקו ובפסטיבל ברלין, מביא את סיפורם של כמה גברים הומואים (וגם אשה לסבית אחת) שנאסרו על ידי הנאצים בשל נטייתם המינית. (בימוי: רוב אפסטין וג'פרי פרידמן. בריטניה, גרמניה וארה"ב, 2000).

"סעיף 175" - לצפייה בטריילר:

קרדיט: Tom C.

שואה שלנו: "ללכת על המים"

הסרט, בכיכובו של ליאור אשכנזי, משלב בתוכו הומוסקסואליות ושואה, בדיוק כמו שאנחנו אוהבים. אשכנזי מגלם סוכן מוסד, בן להורים ניצולי שואה, שנשלח לעקוב אחרי בחור גרמני (שהוא גם הומו), שסבו הוא ככל הנראה פושע נאצי שימיו ספורים. הסרט מבקש לעסוק לא רק בנושאים כמו הומוסקסואליות ושואה, אלא נוגע גם בסכסוך היהודי-פלסטיני, ביחסי יהודים-גרמנים ובשאלות של מוסר. יש שם אפילו דואט של עברי לידר עם ריטה, ואם זו לא תקומה, אז מה כן? (בימוי: איתן פוקס. ישראל וגרמניה, 2004).

"ללכת על המים" - לצפייה בטריילר:

המורכבות נמצאת בפרטים הקטנים: "מחבואים"

סרטו של וולמן כבר זכה לתואר הסרט הישראלי הראשון שעוסק באופן רציני בהומוסקסואליות, ויש לו גם הקשרי שואה (גם אם פחות מובהקים משאר הסרטים פה). הסרט מספר על אורי, נער בירושלים של שנות ה-40', שמגלה כל מיני פרטים שונים על המורה הפרטי שלו, דוד בלבן. כשאורי וחבריו רואים את בלבן משוחח עם צעיר ערבי ומעביר לו פתקים, הם חושדים שהוא מרגל ומלשינים עליו ל"הגנה". מובן שהמציאות הרבה יותר מורכבת. (בימוי: דן וולמן. ישראל 1981).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ