מירי רגב מינתה ועדה לבחינת קרנות הקולנוע

כפי שהצהירה שרת התרבות והספורט לאחר טקס פרסי אופיר, היא מינתה ועדה שתבחן, בין היתר, את המבנה הארגוני של קרנות הקולנוע, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בטקס פרסי אופיר, 2016
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הכריזה היום על מינוי הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע, שעל הקמתה הודיעה בחודש ספטמבר, יום לאחר טקס פרסי אופיר. "כפי שהצהרתי בעבר, הקולנוע הישראלי לא יישאר מועדון סגור ופתיחתו היא צדק תרבותי הלכה למעשה", מסרה רגב.

את הוועדה ירכיבו יו"ר מועצת הקולנוע ונשיא המרכז האקדמי ויצ"ו חיפה פרופ' דוד אלכסנדר; מנהל סינמטק אופקים נדב משעלי; המרצה לאוריינות מדיה וקולנוע ד"ר דבורה הנדלר; הדוקטור למשפטים אודליה מינס; התסריטאי וחבר מועצת הקולנוע ליאור גלבוע: וכן ד"ר האני זובידה מהמחלקה למדע המדינה במכללת עמק יזרעאל. בראש הוועדה תעמוד ראשת מינהל תרבות, הגב' גלית והבה־שאשו.

בהודעת המשרד צוין כי הוועדה תגבש מסקנות והמלצות בסוגיות קצובת כהונת מנהלי הקרנות, המבנה הארגוני של קרנות הקולנוע, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים. הוועדה תבחן את עבודת הקרנות ותגיש את המלצותיה לשרה ולמועצת הקולנוע בתוך 90 יום מתחילת עבודתה.

בטקס הענקת פרסי אופיר, שהתקיים ב–22 בספטמבר באשדוד, פרצה מהומה בזמן נאומה של השרה רגב. היא עלתה אל הבמה לאחר שנטשה את הטקס לכמה דקות, במחאה על הופעתם של תאמר נאפר (התסריטאי והשחקן הראשי בסרט "ג'נקשן 48") ויוסי צברי, שבה איזכרו שיר של מחמוד דרוויש. בנאומה ציינה בין היתר כי קיבלה פניות מיוצרים הטוענים שקיבלו יחס מפלה בקרנות הקולנוע, ואמרה כי "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור, אני כאן כדי להבטיח הזדמנות הוגנת לכולם, גם לשקופים של תעשיית הקולנוע".

הקהל בטקס הגיב בקריאות זעם, הפריע לנאום השרה וניסה לגרום לה לסיים את נאומה. שחקניות הסרט הזוכה, "סופת חול", סירבו לעלות לבמה ולקבל את הפרס מידיה של השרה. בתגובה כינסה השרה רגב יום לאחר מכן מסיבת עיתונאים שבה הצהירה על כוונתה להקים ועדה לבדיקת אופן פעולתן של קרנות הקולנוע. "אני רוצה לעשות סדר בכל העולם הזה, של הלקטורים, הייצוג, הפיקוח והשקיפות בקרנות. ואולי אפילו נמצא לנכון להורות על הקמתו של גוף ערר, שיוכל לבדוק תסריטאים שלא קיבלו מהקרנות תשובות מניחות את הדעת", אמרה אז רגב.

השרה מירי רגב מסרה: "כפי שהצהרתי בעבר הקולנוע הישראלי לא יישאר מועדון סגור ופתיחתו היא מימוש של צדק תרבותי וביטוי נוסף למדיניות אותה אני מובילה. הנחיתי על הקמת הוועדה, על מנת לבדוק לעומק את התלונות הרבות שהגיעו למשרדי על עבודת הקרנות, ומתוך מטרה להגביר את הייצוגיות והשקיפות בקרנות המחלקות את כספי הציבור. מועצת הקולנוע היא שותפה בכירה בהובלת החשיבה והדיון בוועדה. המועצה ופרופ' דוד אלכסנדר מובילים איתי תהליכים כיום ויובילו גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ