איגודי היוצרים מוחים על הרכב הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע: חשש לניגוד עניינים

היוצרים קובלים על כך שבוועדה יושבים שני חברי מועצת הקולנוע, שאמונה על פעילותן התקינה של הקרנות. "אם ישנו כשל מובן שהוא נופל לפתחה של מועצת הקולנוע", ציינו היוצרים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב ויו"ר האקדמיה לקולנוע מוש דנון, בטקס פרסי אופיר השנה
נירית אנדרמן

איגודי היוצרים בתחום הקולנוע מזהירים מפני חשש לניגוד עניינים בוועדה לבחינת קרנות הקולנוע, שעל הקמתה הכריזה שלשום (שלישי) שרת התרבות והספורט מירי רגב. במכתב ששיגרו היום איגודי היוצרים אל השרה הם קובלים על ההחלטה לכלול בין שבעת חברי הוועדה שני חברים ממועצת הקולנוע – המועצה המופקדת על יישום החוק, שאת כשליו לדבריהם מבקשת הוועדה לבחון. "אנו מבקשים ממך לשקול שנית את הרכבה של הוועדה. הקולנוע הישראלי חשוב לנו מכדי שנפקיר אותו להתנהלות בניגוד עניינים", כותבים היוצרים.

הם מציינים במכתבם כי חוק הקולנוע קובע שתפקידה של מועצת הקולנוע "לייעץ לשר בכל נושא הנוגע למדיניות בתחום הקולנוע", כלומר תפקידה בין היתר לוודא כי קרנות הקולנוע פועלות כראוי. "אם ישנו כשל, כפי שנטען, מובן שהוא נופל לפתחה של מועצת הקולנוע ומצוי תחת אחריותה", ציינו היוצרים. עקב כך, לדבריהם, מינוי שני חברי מועצה, יו"ר המועצה דוד אלכסנדר וחבר המועצה, התסריטאי ליאור גלבוע, לוועדת הבדיקה אינו ראוי.

"אין זה ראוי, לא רק מוסרית וערכית אלא גם מבחינה משפטית־מנהלית, שוועדה שמתמנה על מנת לבחון כשלים ביישומו של חוק והגשמת מטרותיו, תורכב גם מחברים בגוף אשר אמון על הכשל הזה", ציינו נציגי איגודי היוצרים במכתבם. "מועצת הקולנוע וחבריה צריכים להופיע בפני הוועדה לשימוע ציבורי, כפי שיופיעו בפניה גופים אחרים אשר עשויים להיות מושפעים מעבודת הוועדה, כנהוג במדינת ישראל".

על המכתב חתומים פורום היוצרים הדוקומנטריים ואיגודי התסריטאים, הבמאים, השחקנים (שח"ם), העורכים, המפיקים, ואיגוד העובדים בקולנוע ובטלוויזיה. הם מציינים במכתבם כי אין ביכולתם לדעת אם היתה זו מועצת הקולנוע שדיווחה למשרד התרבות על כשל בהתנהלות הקרנות, וקובלים על העדר שקיפות באופן התנהלות המועצה. "לצערנו כל דיוניה של מועצת הקולנוע הציבורית חסויים מפנינו ואינם מתפרסמים, וזאת על אף בקשותינו החוזרות ונשנות לקבלם לעיוננו".

יו"ר איגוד התסריטאים, עמית ליאור, אמר היום ל"הארץ" כי הוא תומך בבדיקה מעמיקה של כל מערכת שקשורה לניהול ונווט משאבים לתרבות ובכלל. הוא הוסיף כי הוא מוטרד מדבריה של השרה רגב, שאמרה כי "הקולנוע הישראלי לא יישאר מועדון סגור ופתיחתו היא צדק תרבותי הלכה למעשה". "בהצהרתה זו", אומר ליאור, "בעצם קבעה השרה שישנה בעיה וכשל עוד בטרם ישבה הוועדה על המדוכה. עניין זה תמוה בעיני ואינו מתיישב עם ההיגיון, הנוהל והסדר התקינים בוועדות ממין אלו. באמירתה זו השרה חרצה דין ודבריה הנחרצים אף עלולים להטות את דעת הוועדה בטרם חקרה והגיעה למסקנותיה. סימנו מטרה, ועכשיו יובילו את המסקנות לעברה. בעיניי גם חסרים בוועדה אנשי מקצוע, מפיקים, יוצרי דוקו, בימאים ואנשי דרמה מנוסים שמכירים את השוק, התנהלו מול הקרנות שנבדקות ויכולים לרדת לעומק הסוגיות העומדות למבחן. לצערי עולה ממנה (מהוועדה) ריח פוליטי מדי ולא מקצועי וחבל שעל פניו נראה ששוב אנחנו נגררים על ידי השרה למגרש הפוליטי במקום לענייני, להתנגחות במקום למציאת הכשלים האמיתיים ופתרונם".  

שלשום הודיעה רגב על מינוי הוועדה, שעל הקמתה הכריזה כבר לפני שלושה חודשים, לאחר טקס פרסי אופיר. בהודעת המשרד צוין כי הוועדה תגבש מסקנות והמלצות בסוגיות של תקופת הכהונה של מנהלי הקרנות, המבנה הארגוני של קרנות הקולנוע, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים, וכי הוועדה תגיש את המלצותיה לשרה ולמועצת הקולנוע בתוך 90 יום מתחילת עבודתה.

חברי הוועדה הם: יו"ר מועצת הקולנוע ונשיא המרכז האקדמי ויצ"ו חיפה פרופ' דוד אלכסנדר; מנהל סינמטק אופקים נדב משעלי; המרצה לאוריינות מדיה וקולנוע ד"ר דבורה הנדלר; הדוקטור למשפטים אודליה מינס; התסריטאי וחבר מועצת הקולנוע ליאור גלבוע: וכן ד"ר האני זובידה מהמחלקה למדע המדינה במכללת עמק יזרעאל. בראש הוועדה תעמוד ראשת מינהל תרבות, הגב' גלית והבה־שאשו.

ממשרד התרבות טרם התקבלה תגובה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ