עוברת את הקיר: השנה הגדולה של נועה קולר

עם פרס אופיר ביד ותפקיד מושלם בקורות החיים, כוכבת "לעבור את הקיר" קופצת לבריכה של הגדולים. אין לה בעיה שנשים רוצות להתחתן, אין לה בעיה שהסרט לא מוקרן בשבת ובכלל אין לה הרבה טענות לעולם. ככה זה כשכל החלומות מתחילים להתגשם. ומי יותר סקסי במציאות, עמוס תמם או עוז זהבי?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקראת סוף הריאיון עם נועה קולר בבית קפה תל אביבי, פוגשת אותה במקרה חברתה מבית הספר למשחק, ומצהירה שקנתה עבורה פחזניה במאפייה נחשבת. "לא יודעת למה, אבל קניתי שניים ועכשיו אני מבינה שזה היה בשבילך", אומרת החברה בקוסמיות חסרת מאמץ. "אני אוהבת את הקינוח", מחייכת קולר תוך כדי נגיסה, "מאוד אוהבת ומאוד מתבאסת שהקינוח לא מתבצע". נדמה שלא רק חלום הקינוח התגשם לה, השנה כל החלומות שאי פעם העיזה לחלום עליהם מתגשמים ובענק. "כאילו רוצים אותי אישה עם ניסיון ועכשיו זה מתיישב. באיזשהו מקום הכל מבשיל, הגיל עם האישיות והצבע היפה שלי מתיישב, לעומת גיל 25 שבו לא היה לי שום קטע שיוואוי מגניב. לא הייתי דנה פרידר יום בחיי".» המועמדים המסתמנים לאוסקר» עלייתו ועלייתו של טום הארדי»יום הולדת למתיו מקונוהי» מדור סרטים עכבר העיר» "לעבור את הקיר": ברידג'יט ג'ונס ינטל

תפקיד ראשי וילד שני, השנה הטובה בחייה. נועה קולר (צילום: ורד אדיר)איך את חוגגת את ההצלחה, סקס סמים ורוקנרול?"אני בכלל חרדתית נורא, לא עושה סמים בכלל. מבהלה. עשיתי קצת אבל סיימתי כבר בגיל 23. יש שחקנים שהכיף שלהם זה שיש מהם ריח של סמים ומגניבות, לי לא הייתה דקה אחת של מגניבות בחיים".

מה הרגשת כשקיבלת את התפקיד?"זה כמו מישהי שממש רוצה להיכנס להיריון ואז היא פתאום בהיריון וזה 'נכנסתי להיריון!'. הכל מהמם  אבל 10 דקות אחרי זה זה כבר לא אותה הרגשה. היא משתנה, כי אתה מתחיל לפרוט את זה. אתה מקבל משהו שאתה נורא רוצה, מאושר, מפיץ ואז זה הופך להיות אמיתי - מי יהיה עם הילדים? אני אעשה תפקיד טוב? אבל למרות זאת זה מאוד מאוד ריגש אותי".ואז הגיעה מרים

קולר (35 נשואה ל"בעל חומוסייה, אז תאכלו הרבה חומוס" ואם לשניים), עברה את כל הדרך, בלי קיצורים. החל מהצגות ילדים ("הייתה שנה קשה "), תפקידים קטנים וקטנים בפחות בתיאטרון גשר עבור בתפקידים בטלוויזיה (תחילה ב"בלתי הפיך" בערוץ 2 ואחר כך ב"ג'וני ואבירי הגליל" של yes), ועד לתפקיד הראשי בסרט "לעבור את הקיר" של רמה בורשטיין. החגיגה האישית שלה בטקס פרסי אופיר הפכה מהר מאוד לפרובוקציה כללית. "אני אישית ליטפתי את הפרס שלי ולא הבנתי למה כולם לא שמחים. אבל ברצינות, מירי רגב ביאסה את הטקס והיוצרים נפלו למלכודת שלה. זה כמו שאתה מבטיח לעצמך שלא תיפול לאותו ריב עם אמא, אז ככה. אני מאוד נבהלתי מהאירוע הזה. זה היה נשמע לא טוב, שאנחנו במקום רע מאוד. פאק הסרט והפרס, מה זה השיט הזה? יש שנה מהממת ומלאה בסרטים מגוונים, למה היה צריך את זה?"

את לא מבינה את הכעס של השרה על נאפר והשיר של דרוויש שהוא בחר לבצע?"לראות את תאמר נפאר ויוסי צברי עושים מוזיקה ביחד היה מרגש. פשוט מוזיקה. תאמר גם היה די סקסי, אני חייבת להודות".

ומה לגבי הטענות של השרה על הדרת מגזרים מסרטים הנתמכים על ידי קרנות הקולנוע?"זה לא נראה ככה. זה נראה שבקולנוע מתנהלים חיים טובים. אני גם רואה שבמאים חדשים מקבלים הזדמנויות ופרסים, ומבחינת נושאים הכל מאוד מגוון. הייתי רוצה שלהרבה ז'אנרים וצורות יהה זכות קיום. אני לא יודעת לאן ואיך אמורים להביא את הכסף, אבל ברגע שמישהו אומר שהוא בעצמו מביא את הכסף, אז מתחיל הברדק". "לאיש מותר לרצות להתחתן. זה גם פמניזם". נועה קולר, "לעבור את היקר (צילום: סשה תמרין)

הופתעת מהזכייה?"לא הופתעתי אבל התרגשתי. ידעתי שיש לי צ'אנס אמיתי ובגלל זה הייתי בלחץ. אם לא הייתי חושבת שיש לי צ'אנס אז לא הייתי מתרגשת. אבל זכיתי. התרגשתי כמו ילדה בת חמש וחצי. בקטע של דפיקות לב, הרגשתי בדיליי מהמילים של עצמי, כאילו - אני מדברת ברור?"

ואז הגיע הפיצוץ"ואז הגיעה מרים, הכוכבת הגדולה. כשירדתי מהבמה היא בדיוק יצאה באמצע הדרוויש שלה. אני לא ידעתי שהיא בדרך לצלמים שמחכים לה בחוץ, והיא בעיצומו של השואו שלה. הייתי בטוחה שהיא בדרך אלי כדי לברך אותי וממש נעלבתי".

את החיוך שנמרח לה על השפתיים כשמזכירים את הבמאית של "לעבור את הקיר", רמה בורשטיין, אף שחקן לא יכול לזייף. "רמה היא סיפור אהבה מאוד רציני, אני מאוהבת בה בקטע שזה לא ממש נעים. אני ממש גרופית שלה ורציתי שלבת שלי יקראו רמה, מזל שיצא בסוף בן".

איך קיבלת את התפקיד?"עשיתי אודישן, הכי רגיל ופשוט. התלבשתי נכון לאודישן - דוסית אבל לא אפורה. באתי צבעונית. בפעם הראשונה ששמעתי בעצת עצמי, וזה עבד. באתי צנוע אבל צבעוני, ורמה היא הכי צבעונית. ואז עוד אודישן ועוד אודישן ואני מתחילה להבין שיש לי צ'אנס אמיתי אבל אני לא יודעת מול מי אני עומדת, מול מי אני מתמודדת. הרגע שקיבלתי בו את התפקיד, זה מהרגעים המיוחדים של המקצוע הזה".מותר לרצות להתחתן

מיכל, הדמות אותה משחקת קולר בסרט, מציבה לעצמה תאריך חתונה לפני שיש לה חתן מיועד. "בהתחלה חשבתי שהיא קצת פתטית אבל לאט לאט הבנתי שהיא פשוט בהתקף חרדה. היא בחרדה כל הסרט, היא הולכת להתעלף בכל רגע נתון כי היא במצב קשה. היא היא מאמינה אבל היא עושה את כל הדרך, בתוך כל אדם מאמין יש ארבע פעמים אדם לא מאמין. ואז תחנה של כן מאמין, זה מסלול של כנות. אני הייתי בתקופה קשה של דיכאון אחרי הלימודים, אחרי פרידה ואמרתי לעצמי שאני לא אצא מהמצב הזה בחיים. אבל ידעתי שמתחת לזה יש מיני קול שלוחש 'את כן תצאי מזה'. אולי את צריכה סטירה אבל את תצאי מזה, זה הכל רבדים שהם חלק מהקומבינה. הייתי בדיכאון מטורף, לא אכלתי וזה נדיר בשבילי. אז הייתי בדיכאון ולא אכלתי וירדתי במשקל וזה שימח אותי. הייתי עוברת ליד המראה ואומרת 'איזה גוף נהיה לך', ואז המשכתי לדיכאון שלי. והקול הפנימי אומר 'שמת לב לקול הפנימי הזה?' כי בתוך אמונה יש גם ספק וחוזר חלילה. היא הולכת על זה, מאמינה"."בתוך כל אמונה יש ארבעה רבדים של חוסר אמונה". נועה קולר ועוז זהבי (צילום: באדיבות נורמה הפקות)

את לא חושבת שב-2016, בזמן שהילארי רצה לבית הלבן, להציג אישה עם רצון אחד וברור - להתחתן - זה קצת מקטין נשים?"מיכל היא לא אישה מוקטנת. אם אתה חושב שהסרט הזה הוא על חתונה אז הוא מקטין נשים, אם אתה חושב שהסרט הזה הוא על אמונה או הגשמת מטרות אז יש פה איזושהי ז'אן דארק ממש. הסרט לא מקטין נשים בשום רמה. זה לגיטימי לבחורה לרצות להתחתן. אני מאוד רציתי להתחתן. גם לקבוע מה הרצון של האישה זה סוג של אלימות. אתה יודע שיש המון גברים שרוצים להתחתן? שמפחדים שלא יכירו את הבת זוג ושלא יהיו להם ילדים? בעולם שלי רציתי זוגיות, בעולם הדתי החתונה היא במרכז. זה צורת חיים שאלה הכללים בה, לטקס יש משמעות. הייתי רוצה לשחק גם תפקידים כאלה וגם אחרים, גם את הילארי וגם זונה בצומת. כנות זה הסיפור ואם הסיפור הוא על אישה שרוצה להתחתן אז צריך לכבד אותה. מותר לרצות גם את זה".

את יודעת שהסרט לא מוקרן בשבת?"אני מבינה את זה לחלוטין, היוצרת היא חרדית. אלה כללים של היוצרת, בסרט אנחנו גם לבושים צנוע ולא נוגעים אחד בשני. אין לי עניין עם זה, אני מבינה את זה. היא מנסה לשמור על היצירה שלה בתוך הגבולות שלה, כמה שהיא יכולה. זה חלק מהתנאים של  לעבוד עם רמה".

מה עשית כדי להתכונן לתפקיד?"קראתי רבי נחמן, הלכתי לשבת כלה ליד ירושלים שכולן רוצות להתחתן שם. היה מאוד מגניב וחדש בשבילי. יש שם חדוות נשים שאני מכירה מהחברות שלי, אבל כזה סוג לא הכרתי. מדובר במסיבת רווקות של דוסים אז יש את הבחורה שמתחתנת והן נכנסות ללופ של יומיים עם ריקודים, הצגות ונותנות בראש בשמחה".

זה לא קצת מזויף, השמחה הזאת?"אותנטיות היא דבר משתנה. אני רוצה לשמח את החברה אבל אין לי כוח לרקוד. אז אני מניעה את השמחה בכוח ומתחילה לרקוד, ואחוז קטן מאוד לא ייגרר לשמחה. וזה קורה, אתה נהיה שמח. אז זה פייק? מה שאותנטי זה הרצון של הבן אדם לשמח אחד את השני. וזה מדבק. רקדתי עם הדוסיות, וקפצתי. ואני לא בן אדם שקופץ. אבל השמחה הזאת ממכרת". תפקיד של פעם בחיים. "לעבור את הקיר" - טריילר:בלי תככים, עם יחסי מין

עד לאומן שבאוקראינה, משכנו של הרבי נחמן ומפלטם של נערי השוליים של הדת, הגיע הצוות של "לעבור את הקיר". "היה לי מאוד נעים שם. שנ"צ באמצע יום צילום, זה לא קורה ברגיל. גם דיברתי עם הרבי. אתה כבר שם ואתה אומר לעצמך למה לא להיכנס למיסטיות הזאת? אנחנו לא יודעים כלום, זאת המציאות והאמונה היחידה שלי היא שאין לי מושג אז אני מאמינה בהכל".

את משחקת בסרט לצד עמוס תמם ועוז זהבי, מי יותר חתיך בעינייך?"זאת השאלה הכי שווה. אבל לא צריך לבחור. מי יותר שווה דנה ברגר או שרון חזיז בעניין של זמן? שיר גוטליב או אלינור אהרון בלא כולל שירות? ירדנה או עופרה? אני לא חייבת לבחור".

את כל הזמן מדברת בשקט בסרט, כמעט לוחשת, זאת בחירה שלך?"אני מדברת בשקט אבל לא היית אומר על מיכל שהיא בחורה שקטה. אם זה היה תלוי בי התפקיד של מיכל היה שונה לחלוטין הוא היה קומי לגמרי, רמה שמרה עלי ואמרה לי כל הצילומים 'אל תנסי להצחיק אותי'. זאת נטייה טבעית שלי לנסות ולהצחיק כי אני יודעת איך עושים מצחיק. אני מתרגשת ממקומות שיש בהם הומור, אם הדרמה היא מדי דרמטית אז זה לא נוגע בי". מי יותר סקסי, עמוס תמם או עוז זהבי? נועה קולר ועמוס תמם (צילום: סשה תמרין)תוך שניות בודדות במפגש איתה אתה מבין שהיא שחקנית ואישה מזן אחר. הרבה פחות אגו והרבה יותר תנועות ידיים, התלהבות, הומור חד ושנון וחיוך פותח לב. במחזור 2006 של הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין סיימו עוד כמה "תותחים" יחד עם קולר. יעקב דניאל זדה, הילה סעדה ו-ורד פלדמן מרכיבים רשימה חלקית מאוד. "יצאתי מכיתה מאוד מוכשרת. תככים ומזימות לא היו אבל מין בהחלט היה. היינו כיתה מאוד מוכשרת והיה כיף אדיר. לא הייתי חוזרת לשם לדקה אבל אני ממליצה על לימודי משחק. מי שרוצה להיות שחקן צריך ללכת ללמוד".

יש מלא ספקות במקצוע הזה, ידעת תמיד שזה יקרה עבורך?"אחרי הלימודים הייתה שנה קשה אבל שמרתי על האמונה. היא לא הייתה סקסית כמו בסרט, אבל לרגע לא היה לי ספק אם אני שחקנית או לא. בכיתת משחק יש טובים, פחות טובים ויש כאלה שלא קשורים למקצוע. אני תמיד הרגשתי קשורה למקצוע".

אחרי שאכלה את הפחזנייה בהנאה מופגנת וסיימה את היום הארוך שלה ("אני כותבת ומפתחת סדרה חדשה עם נורמה הפקות, סדרה שאני אמורה גם לשחק בה אבל כלום עוד לא סגור אז בלי עין הרע") היא מתפנה לחזור לחיי המשפחה שלה. "הכרנו בשידוך, תאמין או לא. קלפהולץ שלחה אותי... סתם. חברה שידכה בינינו".

איך חוזרים לשגרה אחרי תפקיד כזה?"אני יודעת שאין הרבה תפקידים כאלה, בטח במדינה שלנו, ויכול להיות שבעתיד הקרוב לא אחזור למקומות האלה. אני לוקחת את זה בחשבון, אבל כמו מיכל אני ממשיכה להאמין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ