הבמאי אלכסנדר סוקורוב יתארח בפסטיבל חיפה

אורח הכבוד של הפסטיבל יהיה הבמאי הרוסי אלכסנדר סוקורוב, שיקבל אות הוקרה. "ארגו" בבימויו ובכיכובו של בן אפלק נבחר לפתוח את הפסטיבל, ו"לא מוכנות לוותר" יהיה הסרט הנועל

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

ארגו, בבימויו ובכיכובו של בן אפלק, ישיק את פסטיבל הסרטים חיפה ה-28, שייפתח ב-29 בספטמבר. עלילת הסרט עוסקת בעולם השירותים החשאיים האמריקאיים, תוך התמקדות בניסיון להציל שישה אזרחים במהלך משבר בני הערובה באיראן בשנת 1979. התסריט מבוסס על מאמר מאת ג'ושוע בירמן שהופיע במגזין "וויירד" ומתאר את סיפורם האמיתי של עובדי שגרירות ארה"ב שמצאו מקלט זמני בביתו של השגריר הקנדי, בעת מהפכת האייתולות. לצדו של בן אפלק משתתפת במותחן נבחרת שחקנים הכוללת את ג'ון גודמן, אלן ארקין וקייל צ'נדלר. » פסטיבל הסרטים חיפה 2012 - כל הפרטים» אילו סרטים ישראלים יתחרו בפסטיבל?

עשרה ימים אחרי, סרטו של הבמאי האמריקאי דניאל ברנז, לא מוכנות לוותר, ינעל את הפסטיבל.  בסרט, מגי ג'ילנהול וויולה דיוויס מגלמות שתי אמהות שיוצאות למאבק בבירוקרטיה המטרה לשנות את שיטת החינוך הכושלת המונהגת בבית הספר של ילדיהן. מולן מתייצבת הולי הנטר, נציגת איגוד המורים, שתעשה הכל למען המורים שהיא אוהבת. הקרקע עליו מונח לא "לא מוכנות לוותר" הוא דיון פוליטי שמסעיר את ארצות הברית בעקבות חוק  שנוי במחלוקת שעבר במספר מדינות המאפשר להורים להדיח מורים ולעקוף מנהלים בבתי ספר בעלי דרוג נמוך במיוחד. ארגו - טריילר:אורח הכבוד של הפסטיבל יהיה אלכסנדר סוקורוב הרוסי ("תיבה רוסית", "פאוסט"), הנחשב לאחד הקולנוענים המעניינים הפועלים כיום. סוקורוב יגיע לארץ על מנת לקבל פרס הוקרה מיוחד בערב הפתיחה של הפסטיבל. בפסטיבל תוקדש לסוקורוב מחווה בה יוקרן מבחר מיצירותיו:  "אם ובנה" (1997), סרטו המכונן של הבמאי המשרטט תיאור נוגע ללב של אהבת בן לאמו, בעודו נושא אותה אל מקום מנוחתה האחרון. הסרט "אב ובנו" (2003),  וטרילוגיית הדיקטטורים, העוסקת בשליטי המאה ה-20: "מולוך" (1999), על ימיו האחרונים של היטלר, "טאורוס" (2001) המתאר את ימי דעיכתו של לני, ו"השמש"(2005), על השעות האחרונות טרם החלטת הכניעה של הירוהיטו שליט יפן. בהודעה רשמית שנשלחה היום (שלישי), הובאו הנימוקים להענקת אות ההוקרה: "סוקורוב, הנחשב ליורשו של אנדרי טרקובסקי, עסוק בסרטיו בחיפוש תמידי אחר דרכים חדשות במינוח שפת הקולנוע. הוא בוחן את החוויה האנושית מבעד לעיניו של פסימיסט וספקן. הוא יוצר שמזמין מחלוקות בתמות שהוא בוחר, אדם שבחר לנתק את עצמו מן הממסד, אמן שיצירתו מלאת חזון, רומנטית, שלווה וסוערת, צוהלת וספוגה ביאוש. הפילמוגרפיה של סוקורוב מגוונת. הוא יוצר דיוקנאות מופנמים של נפשות גלמודות המחפשות תנחומים, פרשנויות ליצירות ספרותיות של צ'כוב, דוסטוייבסקי, פלובר ושואו, וכן עיסוק מטפורי בדמויות מפתח מן המאה ה-20 דוגמת לנין או היטלר. רבות מדמויותיו המשתייכות לתקופה היסטורית מסוימת, יוצאות לשוטט בתקופות אחרות לגמרי מאלו שבהן פעלו. לכל דמות שכזו תפקיד חשוב משל עצמה יהיו אלה היטלר או לנין, ילצין או ויטאוטאס לאנדסברגיס, איכר רוסי או אישה מיפן. לדמויות יש תפקיד רחב בהרבה מקיומו של פרט בודד כזה או אחר והן עשויות לייצג דור שלם; לעתים את המין האנושי כולו".מוציא את הדמויות לשוטט. אלכסנדר סוקורוב (צילום: יח"צ)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ