פסטיבל חיפה 2012: פתיחה מוחצת

טפטוף ראשוני של סרטים מעולים וסרט פתיחה מדהים במיוחד בדמות "המאסטר". אור סיגולי מדווח על היום הראשון של פסטיבל הקולנוע, שמבשר רק טוב על ההמשך

גשם קצרצר ומרענן בישר אתמול (ש') בצהריים על פתיחת פסטיבל הקולנוע ה-28 של חיפה. כבר עם תחילת ההקרנות הראשונות התמלאה רחבת הסינמטק החיפאי שבמרכז הכרמל במאות מבקרים ואוהבי קולנוע.

על אף שבאופן אירוני הסרט הראשון שהוקרן נקרא "אל תצפו ליותר מדי", קשה מאוד להרגיש ככה כאשר מסתכלים קדימה אל עבר מה שעומד לקרות בחיפה במהלך חג הסוכות. הפסטיבל פתח את עשרת ימי הקולנוע שלו בתרועה רמה עם סרט פתיחה שיכולנו רק לחלום עליו ועל אף שזהו יומו הראשון, הוקרנו בו כבר מספר סרטים שמאוד כדאי לחפש את הקרנתם הנוספת.

» פסטיבל חיפה 2012 - כל הפרטים» מה לראות בפסטיבל חיפה - כל ההמלצות

טקס הפתיחה, שהתחיל באופן פלאי בדיוק בזמן שנקבע לו, כלל תזמורת סימפונית שניגנה לאולם האודיטוריום המלא לחלוטין רגעים מוזיקליים מיצירותיו של הבמאי היווני הגאון תיאו אנגלופולוס, אשר נהרג בשנה שעברה. רטרוספקטיבה לגדולים שבסרטיו תיערך בפסטיבל. הבחירה להנציח בטקס הפתיחה את המוזיקה של סרטיו הוכיחה את עצמה כמחווה נהדרת למכלול העבודות של אנגלופולוס וכפתיחה יפה מאוד לפסטיבל.

"אות הוקרה על מצוינות בקולנוע" הוענק לבמאי הרוסי אלכנסדר סוקורוב, המוכר בעיקר בזכות סרטיו "אם ובנה" ו"תיבה רוסית". בשנה שעברה זכה סוקורוב בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ונציה, בזכות עיבודו ל"פאוסט", שגם הוקרן בפסטיבל ירושלים האחרון. סוקורוב נכח בטקס, כמובן, ונאם נאום תודה שתורגם סימולטנית על ידי אסיה נייפלד, השחקנית המועמדת לפרס אופיר האחרון על תפקידה ב"חדר 514".

» אלכסנדר סוקורוב - אורח הכבוד של הפסטיבל

"אני מסתובב ברחובות בישראל וכל מה שאני שומע מסביבי זה רוסית", התלוצץ הבמאי. "אולי זה אומר שעל אף ארבע שעות טיסה אנחנו לא כל כך רחוקים זה מזה". אחר כך המשיך וציין כי הוא מתרגש להיות באירוע קולנועי בארץ כל כך נפלאה שמצליחה לחגוג את הקולנוע על אף כל הבעיות והקשיים שיש לה, ושבעיניו זה מראה על כוחה של ישראל.

ואז הגיע "המאסטר"

מעבר ל"אל תצפו יותר מדי" יומו הראשון של הסינמטק כלל סרט תיעודי נדיר של אחד מהיוצרים האמריקניים האהובים ביותר בהיסטוריה - ניקולאס ריי ("מרד הנעורים"). עוד סרטים מצויינים היו "כולם במשפחה שלנו" המטלטל מרומניה, "ברברה" העדין והיפה מגרמניה, ו"אהובות" – מיוזיקל פריזאי עם קת'רין דנב.

למבקרי הפסטיבל שלא רצו להיכנס לאחד מחמשת אולמות ההקרנה, חיכו בחוץ לאחר רדת השמש הקרנות פתוחות של הקלאסיקות הנפלאות "הקרקס" של צ'ארלי צ'פלין ו"מר הולו" של ז'אק טאטי. ההקרנות הללו יימשכו ברחבת הסינמטק לאורך כל הפסטיבל.

כל אלו כמובן החווירו לעומת ההקרנה של המאסטר, סרטו החדש והמדובר של הבמאי הגדול פול תומאס אנדרסון ("זה ייגמר בדם"). הסרט מתאר את מערכת היחסים בין חייל משוחרר ממלחמת העולם השנייה המחפש מזור לנפשו והמסוכסכת, לבין מנהיג כת כריזמטי. את החייל מגלם חואקין פיניקס ("הולך בדרכי") ואת המנהיג הנערץ פיליפ סימור הופמן ("קפוטה"). ההופעה של שני השחקנים האלו היא לא פחות מפלא עולם שמיני ועל אף אורכו של הסרט, הם מחזיקים אותו על כתפיהם היציבות והופכים אותו לאחד מהסרטים האמריקניים המרתקים ביותר של העת האחרונה.

זוכה האופיר והזוכה של ונציה - ההמשך נראה מצוין

הפסטיבל ייכנס למתכונת של הקרנות מבוקר עד לילה כבר מהיום, כאשר מחר (ב') תיפתח גם תחרות הקולנוע הישראלי העלילתי שתכלול שמונה סרטים: זוכה פרס אופיר הטרי למלא את החלל, "חדר 514", "החיים בינתיים", "שש פעמים", "הירושה", "עלטה", "איגור ומסע העגורים" ו"מנתק המים". הזוכים בתחרות ייקבעו על ידי חבר שופטים שמורכב מהבמאית זוכת פרס אופיר ג'ולי שלז ("עפולה אקספרס"), הבמאי יצחק צפל ישורון ("נועה בת 17"), הצלם אמנון זלייאט שרק השנה צילם את הסרטים "רוק בקסבה" ו"בלדה לאביב הבוכה"; ונציג חו"ל פרופסור ג'ראלד פרי, במאי סרטי תעודה ומבקר הקולנוע של בוסטון פניקס.

פסטיבל חיפה מציע השנה תכנייה נפלאה שמאפשרת למצוא משהו מעניין בכל יום וכמעט בכל שעה. היום (א') יוקרנו בפסטיבל בין היתר: "רחמים", הדרום קוריאני זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ונציה האחרון; "אחרי לוסיה" שנבחר על ידי מקסיקו לייצג את המדינה בפרס האוסקר הקרוב; ו"מאחורי הגבעות", סרטו החדש ועמוס הפרסים של כרטיאן מוג'יו שביים את "ארבעה חודשים, שלושה שבועות ויומיים". כל הטוב הזה ועבר רק יום וחצי של פסטיבל.

תגובות