פרסי אופיר: "העולם מצחיק" שובר שיא מועמדויות

סרטו החדש של שמי זרחין מוביל את רשימת המועמדויות לפרסי אופיר 2012, שפורסמה היום. בעקבותיו דולקים "למלא את החלל" שהתקבל לפסטיבל ונציה, ו"המשגיחים" שכיכב בפסטיבל קאן. "רווקה פלוס" ו"הסיפור של יוסי" נשארו בחוץ

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

מינימום הפתעות ומקסימום העולם מצחיק בפרסי הקולנוע הישראלי - אופיר 2012. מתוך 29 סרטים שהוגשו השנה לבחינת האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה (מתוכם תשע במסלול הפרינג'/גרילה - סרטים שהופקו בתקציב של פחות ממיליון שקל), רק 13 נכנסו לרשימת המועמדים הסופית. שישה סרטים זכו למועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר: "העולם מצחיק" של שמי זרחין, ששבר את שיאי המועמדויות של כל הזמנים עם נציגות ב-15 קטגוריות. למעשה, אין שום קטגוריה באופיר (מלבד הסרט התיעודי הטוב ביותר) בו לא תמצאו את "העולם מצחיק". מה שאפשר את שבירת השיא הוא התווספותה קטגוריה חדשה – פרס הליהוק הטוב ביותר – שהגדילה את מספר הקטגוריות.במקום השני במספר המועמדויות ניצב למלא את החלל של רמה בורשטיין, שהתקבל לאחרונה לתחרות הרשמית בפסטיבל ונציה, עם 13 מועמדויות. הקטגוריות היחידות בהן הוא לא מוזכר הן פרס השחקן הראשי ופרס המלחין. המשגיחים של מני יעיש קיבל תשע מועמדויות מרכזיות כולל סרט, שלוש קטגוריות משחק, בימוי ותסריט. "רוק בקסבה" של יריב הורוביץ - העוסק קבוצת חיילים בעזה של סוף שנות ה-80 - קיבל שמונה מועמדויות, ובהן נוכחות מפתיעה למדי בקטגוריית שחקנית המשנה (ח'אולה אלחג'-דיבסי). "בלדה לאביב הבוכה" של בני תורתי נכנס שלא במפתיע לקטגוריה הראשית, אבל לא זכה למועמדות לפרס הבימוי או התסריט. את מקומו של תורתי בקטגורית הבימוי תופס ערן קולירין, על עבודתו הנפלאה בההתחלפות. האחים המפיקים משה ולאון אדרי מעומדים שלוש פעמים בקטגורית הסרט (המוענק למפיק המצטיין), עבור "בלדה לאביב הבוכה", "העולם מצחיק" ו"רוק בקסבה".» בחזרה לניינטיז: העשור האבוד של הקולנוע הישראליהעולם מצחיק - טריילר:סרט נוסף שנכנס לקטגוריה הראשית מהדלת האחורית הוא ג'ו + בל של הבמאית רוני קידר, היחיד שצלח את הדרך ממסלול הפרינג' לישורת האחרונה של האופירים. כל שאר נציגי הקולנוע העצמאי, ובהם סרטים בעלי פרופיל גבוה יחסית כמו "אף פעם לא מאוחר מדי" ו"יותר איטי מלב", המוקרנים בסינמטקים ברחבי הארץ, נמחקו ממפת הפרסים. גם מועמדים פוטנציאליים שזכו לחשיפה תקשורתית רבה כמו הסיפור של יוסי של איתן פוקס ורווקה פלוס של דובר קוסאשווילי לא קיבלו אפילו מועמדות אחת. אסי דיין הצליח לנכס לסרטו "ד"ר פומרנץ" מועמדות בודדת לפרס התסריט.» העולם מצחיק - מועדי הקרנה» המשגיחים - מועדי הקרנה

20 שחקנים מועמדים השנה לפרסי האופיר. בפרס השחקן הראשי בולטים רועי אסף שהרהיב בתפקידו המורכב ב"המשגיחים" ואלי פיניש מ"העולם מצחיק". גם אורי גבריאל ("בלדה לאביב הבוכה"), יוסף כרמון ("חיותה וברל") והשחקן והמוזיקאי גל תורן ("לרדת מהעץ") זכו במועמדות לפרס. הפתעה משמחת בקטגוריית השחקנית הראשית היא שרון טל מ"ההתחלפות". ארבע המועמדות האחרות הן החשודות המיידיות (מי בצדק ומי לא): אסי לוי ("העולם מצחיק"), אסיה נייפלד ("חדר 514"), רבקה גור ("חיותה וברל"), הדס ירון ("למלא את החלל"). חמישיית שחקני המשנה כוללת את אלון אבוטבול ("הדילרים"), דב נבון ("ההתחלפות"), גל פרידמן ("המשגיחים"), דני שטג ("העולם מצחיק") וחיים שריר ("למלא את החלל"). את קטגוריות שחקניות המשנה מאיישות רותם זיסמן-כהן ("המשגיחים") המועמדת שנה שנייה ברציפות, נעמה שטרית ("העולם מצחיק"), עירית שלג ("למלא את החלל") וכן שרית וינו-אלעד ("עד סוף הקיץ") וכאמור אלחג'-דיבסי של "רוק בקסבה". » העורך הסודי של הסרטים הישראלים החדשיםהמשגיחים - טריילר:לצד כל המועמדים, ניצחון וודאי בטקס האופיר, שיתקיים בסוף חודש ספטמבר, מובטח לתסריטאי אלי תבורי. איש הקולנוע הותיק, האחראי בין השאר על התסריטים של "אסיקמו לימון", "צ'רלי וחצי", "אלכס חולה אהבה" ו"אהבה בסנוקר", יקבל בטקס פרס על מפעל חיים.

המועמדים בשאר הקטגוריות:

התסריט הטוב ביותראסי דיין – "ד"ר פומרנץ"מני יעיש – "המשגיחים"שמי זרחין – "העולם מצחיק"רמה בורשטיין – "למלא את החלל"גור בנטביץ' – "לרדת מהעץ"

הצילום הטוב ביותראמנון זלייאט – "בלדה לאביב הבוכה"שי גולדמן – "ההתחלפות"ירון שרף – "העולם מצחיק"אסף סודרי – "למלא את החלל"שרון מאיר – "לרדת מהעץ"

העריכה הטובה ביותראריק להב-ליבוביץ' – "ההתחלפות"אסף קורמן – "המשגיחים"עינת גלזר-זרחין – "העולם מצחיק"שרון אלוביק – "למלא את החלל"מאיה קניג – "לרדת מהעץ"יצחק צחייק – "רוב בקסבה"

פס-הקול הטוב ביותרדוד ליס, גיל תורן – "בלדה אלביב הבוכה"גיל תורן, ארז עיני שביט – "ההתחלפות"אשי מילוא, אביב אלדמע – "העולם מצחיק"מוטי חפץ , אביב אלדמע – "למלא את החלל"מיכאל ליגום, אבי מזרחי, גיל תורן – "רוק בקסבה"

המלחין הטוב ביותרמרק אליהו – "בלדה אביב הבוכה"רן שם טוב – "הדילרים"שושן – "המשגיחים"יונתן בר גיורא – "העולם מצחיק"אסף אמדורסקי – "רוק בקסבה"

העיצוב האומנותי הטוב ביותראייל אלחדד – "בלדה לאביב הבוכה"מיגל מרקין – "ההתחלפות"יואל הרצברג – "העולם מצחיק"אורי אמינוב – "למלא את החלל"אריאל גלזר – "רוק בקסבה"

עיצוב התלבושות הטוב ביותרדבורה אוחנה – "בלדה לאביב הבוכה"מאיה מור – "הדילרים"דורון אשכנזי – "ההתחלפות"לי לאמביק – "העולם מצחיק"חני גורביץ' – "למלא את החלל"

הליהוק הטוב ביותרמיכל אליאס – "בלדה לאביב הבוכה"מני יעיש – "המשגיחים"אורית אזולאי – "העולם מצחיק"מיכל קורן – "למלא את החלל"גלית אשכול – "לרדת מהעץ"

האיפור הטוב ביותרמירב הורוביץ בושושה – "בלדה לאביב הבוכה"ליאת שיינין – "הדילרים"מאיה גרסטל – "העולם מצחיק"אתי בן-נון – "למלא את החלל"סיגלית גראו – "רוק בקסבה"

הסרט התיעודי הטוב ביותר"בני דודים לנשק" – מפיק: סער יוגב, בימוי: נעמי לבארי"הצלמניה" – מפיק: ברק הימן, בימוי: תמר טל"יום אחד אחרי השלום" – מפיק: ארז לאופר, בימוי: מירי וארז לאופר"שישה מיליון ואחד" – מפיק: דוד פישר, אירית שמרת, בימוי: דוד פישר"שלטון החוק" – מפיק: לירן עצמור, בימוי: רענן אלכסנדרוביץ'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ