"השליטה של הבמאי הייתה כמעט ברמת הסטייה"

בסוף השבוע יעלה בארץ "רכבת הקרח", בכיכובם של כריס אוונס וטילדה סווינטון . שתי הדמויות האנושיות ביותר בסרט הם השחקנים הקוריאנים אסונג קו וקנג-הו סונג, שנותנים גוון אחר למילים "סרט הוליוודי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"השליטה של ג'ון הו בונג, הבמאי, בכל פרט בפריים היא אובססיבית-קומפולסיבית - כמעט ברמת הסטייה", מספר קנג-הו סונג בן ה- 47, אחד השחקנים הדרום קוריאנים הבולטים ביותר היום בראיון שהתקיים לאחר הקרנת הסרט "רכבת הקרח" (שיצא להקרנה בארץ בסוף השבוע האחרון), בפסטביל ברלין. אסונג קו, השחקנית היפהפייה בת ה-17 שמשחקת בסרט את בתו, מהנהנת בהסכמה. היא מקפיצה את רגלה העטויה נעל סטילטו רבת סנטימטרים בחוסר סבלנות שמעידה על רצונה לסיים כבר עם הראיונות ולטרוף את הפסטיבל. למרות שהתחילה לשחק בגיל 4 והיא כנראה רגילה לסיטואציה, קו עונה על השאלות בביישנות ופניה משדרים את אותה תמימות שובת לב ששידרה גם דמותה בסרט. כשהיא לא בטוחה מה לענות, היא מביטה בסונג בשאלה.

» רכבת הקרח - כל הפרטים ומועדי הקרנות

בין שני השחקנים שוררת איזו נינוחות ואינטימיות,  שאולי קשורה לעובדה שיש להם כבר היסטוריה ארוכת שנים כאב ובתו. בסרטו של ג'ון הו בונג "המארח" (The Host) מ-2006 - שילוב ביזארי של סרט מפלצות, בקורת חברתית נוקבת וקומדיה שחורה חריפה - סונג נאלץ לחלץ את קו, שגילמה את בתו, מציפורניה של מפלצת נהר אימתנית. בונג החליט לחזור על הליהוק המנצח הזה ולהביא איתו את צוות השחקנים הקבוע שלו להפקה הגדולה פי כמה והדוברת אנגלית ברובה של "רכבת הקרח", סרטו האחרון. שני השחקנים מדברים בעיקר קוריאנית בסרט, וכדי שיוכלו לשוחח עם שאר הדמויות, שולב בעלילה העתידנית מכשיר המתרגם סימולטנית בין השפות.

קרון משפחתי. אסונג קו וקנג-הו סונג (צילום: יח"צ)

טילדה המטורללת

"רכבת הקרח", המבוסס על רומן גרפי צרפתי של ג'ק לוב, מתרחש ב-2131 ומתאר מציאות מחרידה שבה ניסוי כושל שמטרתו לעצור את ההתחממות הגלובאלית גרם להקפאת העולם והשמדתם של רוב היצורים החיים. שרידיה האחרונים של האנושות כלואים בתוך רכבת שנמצאת בתנועה בלתי פוסקת על פסים מעגליים המקיפים את כדור הארץ המושלג. בתוך תיבת הנוח הזו, שנמצאת כל הזמן בדרך לשום מקום, מתגלה הטבע האנושי במלוא כיעורו. הרכבת מחולקת למעמדות - בזנבה חיים בני המעמד הנמוך, שנמצאים תחת שלטון הטרור המתמיד של בני המעמד הגבוה שבקדמת הרכבת. השחקן האמריקאי כריס אוונס ("קפטן אמריקה") מגלם את קרטיס, בן למעמד הנמוך שמנהיג מהפכה שמטרתה להגיע לקטר הרכבת, לחסל את העריץ הפאשיסטי שעומד בראשה ווילפורד (אד הריס), ולתפוס את השלטון. בדרך, הוא צריך להתמודד עם מייסון (טילדה סווינטון בתפקיד קומי מבריק), דמות מטורללת שתפקידה להוציא לפועל את גחמות השלטון בעודה מצליפה באנשי זנב-הרכבת בנאומים מושחזים במבטא בריטי דידקטי.

כדי להגיע לקטר קרטיס צריך לפרוץ דרך שערי הקרונות הנעולים, ולשם כך הוא זקוק לעזרתו של נאם (קנג הו-סונג) שמתמחה בכך. בהתחלה נאם ממש לא בעניין של לעזור. רק כשקרטיס מבטיח לדאוג לו ולבתו יונה (אסונג קו) לאספקה שוטפת של הסם שהם מכורים לו, קרונל, מסכים נאם להצטרף למשימה. הדמויות של נאם ושל יונה רחוקות מהגבורה יפת הנפש של קרטיס וחבורתו (שכוללת גם את אדגר, בגילומו של ג'יימי בל), ובכך קסמן. בתוך העולם העתידני והאפוקליפטי שבונג יוצר, הדמויות הכי אנושיות ואמיתיות, ואולי לכן גם אלו שהכי מזדהים איתן בסרט, מגולמות על ידי צמד השחקנים הדרום קוריאנים.

יורדים מהפסים. "רכבת הקרח" - טריילר:

מציאות של ילדת רכבת

איפה הצלחתם למצוא חיבור לדמויות האלה, שפועלות בקונטקסט עתידני ומאד לא ריאליסטי?סונג: "מה שאהבתי בדמות של נאם זה שהוא דמות קצת מיסטית - על פני השטח הוא מכור לקרונל שפותח שערים נעולים, אבל אז כשמתחילים לחשוב על העבר שלו, מה הוא חושב, כל הדברים האלה שמתחבאים מאחורי איזה וילון, הדמות הופכת למורכבת. אני מרגיש שבמובנים מסוימים זה מייצג משהו שאנשים יכולים להתחבר אליו".

קו מוסיפה: "סוג התפקיד שקיבלתי, בסרט עתידני שכזה, לא מגיע בקלות. אני מרגישה ברת מזל  שיכולתי לשחק את הדמות הזו. נמשכתי מאד לדמות מהרגע הראשון שבונג סיפר לי עליה -  על הרקע שלה, על כך שהיא  'תינוקת רכבת' (נולדה לתוך המציאות של הרכבת, נ.ל) וחוזת עתידות".

איך הייתה העבודה עם ג'ון הו בונג, ששניכם כבר עבדתם איתו בעבר?סונג: "בונג קפדן מאוד, ומוציא את המיטב מהשחקנים. זו הפעם השנייה שאני עובד איתו ואנחנו כבר מבינים זה את זה מבלי לדבר". במסיבת עיתונאים שהתקיימה בסאול לאחר הקרנת הסרט, סונג הוסיף: "לבונג יש את הכישרון הייחודי לגרום לך להרגיש מבולבל, לדחוף אותך לתוך בור. לכן אתה צריך להיות ערני כל הזמן ולחשוב כל הזמן. המוח שלי עבד בלי הפסקה אז זה היה מעייף, אבל עדיין היה תענוג".

קו: "העבודה על 'המארח' הייתה הסרט הראשון שעשיתי אי פעם, אז אני כבר רגילה לסגנון העבודה של בונג. שיטת העבודה שלו קפדנית ומעמיקה מאד, הוא משקיע בכל פרט".

ובינתיים, בשלטי החוצות. קו בפרסומת הקוריאנית לקוסמופוליטן (צילום מהקמפיין)

הסט הרב-לשוני של הסרט השפיע על ההתנהלות?סונג: "כמובן שיותר נח לעבוד בסט שדובר קוריאנית בלבד, קל יותר מבחינת עבודת האקשן-ריאקשן עם השחקנים האחרים. לקח זמן להתרגל לתקשורת עם אנשים שדברו שפות שונות, אבל בסופו של דבר זה אותו הדבר לעבוד עם שחקנים הוליוודים ועם שחקנים קוריאנים".

איך באמת היה לעבוד עם טילדה סווינטון וכריס אוונס?סונג: "זה אולי לא יפתיע אותך לשמוע וקצת מובן מאליו, אבל גיליתי שהם עובדים מאוד מאוד קשה, והרגשתי שיש לי מה ללמוד מהם. ההכנות שלהם לקראת סצנה היו מאוד מעמיקות, זה גרם לי לשאול את עצמי האם אני מכין את עצמי באותה רצינות".

"ידעתי שזה יהיה כבוד רק להיות באותו הפריים עם כריס אוונס והשחקנים האחרים. בהתחלה דאגתי לא לגבי הדיאלוגים שאנחנו מחליפים עם השחקנים דוברי האנגלית, אלא דווקא לגבי השתיקות", סיפרה קו במסיבת העיתונאים בסאול. "חשבתי שיהיה קשה להחליף שתיקות עם שחקנים שאינם קוריאנים. ברגע שהתחלתי לשחק מול כריס והעיניים שלי פגשו את שלו החששות שלי התפוגגו. היה לו כזה עומק בעיניים, ויכולתי לשחק מול העומק הזה".

אי אפשר לדעת מה יקרה בעוד שנייה. טילדה סווינטון בסרט

ואילו טילדה סווינטון סיפרה באותו מעמד על המשחק לצד שני השחקנים הדרום קוריאנים: "הרושם הראשוני שלי משניהם היה של עבודה פנומנאלית בקולנוע, במיוחד כשהם שיתפו פעולה עם הבמאי בונג. זה מה שרואים בעבודתם - הם חיים, הם ערניים. אחת הסיבות שאני אוהבת להתבונן בשחקנים האלו היא שכשהם על המסך, אי אפשר לדעת מה יקרה בעוד שנייה".

רכבת הקרח - מועדי הקרנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ