פסטיבל ברלין 2014: ווס אנדרסון הביא אבק כוכבים

אירוע הפתיחה של פסטיבל ברלין, הביא לעיר הקרה את רוב צוות השחקנים בסרטו של ווס אנדרסון "מלון גרנד בודפשט" והוסיף קצת זוהר לערב הקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מי שהחליט שפסטיבל ברלין יתקיים בפברואר היה בלי ספק גאון. אחרת אין סיכוי שכל כך הרבה אנשים היו מגיעים לעיר בחודש הכי קר בשנה. אמנם השנה קר במונחים ישראלים בלבד, ואילו הברלינאים מזלזלים וטוענים שממש אביבי, אך בכל זאת נראה היה שערימות העיתונאים שהתגודדו היום במשך שעות מחוץ לבניין הברלינלה פאלאס, בו התקיים ערב הפתיחה החגיגי, כדי להסתער במצלמותיהם על הכוכבים שנכנסו פנימה, לא היו מתנגדים למזג אויר מעט חמים יותר.

» סרטי הפסטיבל: חנה לסלאו, בצלם וליה סיידו

הפסטיבל בערב גאלה נוצץ, שלאחריו הוקרן "מלון גרנד בודפשט", סרטו החדש והמדובר של ווס אנדרסון. הסרט מקבץ אנסמבל מרשים בכל קנה מידה של שחקנים, המשחקים בתפקידים גדולים כקטנים (ביניהם ביל מאריי, אדוארד נורטון וג'ייסון שוורצמן), ורובם הפגינו נוכחות בגאלה ובמסיבת העיתונאים שקדמה לה. טילדה סווינטון למשל דפקה הופעה עם תסרוקת בלונד פלטינום מהממת, אולי כדי לפצות על המראה שלה בסרט, בו היא מגלמת את הגברת ד. בת ה- 84. דנקן ג'רמן, אמן האיפור של הסרט, הזקין את פניה בצורה כל כך משכנעת, שהורגשה הקלה מסויימת כאשר נראתה במציאות זוהרת ונאה כתמיד. סווינטון הותיקה קרנה בערב הפתיחה גם סוורז רונן, הכוכבת האירית הצעירה והפחות מוכרת של הסרט, שהופעתה הכובשת בו בוודאי תגרום לקריירה שלה לנסוק. גם פניה דרשו בסרט עבודת איפור מיוחדת: היא התהדרה בו בכתם בצורת מפת מכסיקו שנחקק על לחייה. כשהיא ואנדרסון נשאלו אם היתה סיבה מיוחדת לכך שדווקא מכסיקו נבחרה, ענו שהצורה הלמה בצורה הטובה ביותר את צורת פניה של רונן.

הסרט היה בחירה מושלמת לפתיחת הפסטיבל החורפי: למרות שהוא מתרחש בממלכה דמיונית, הוא צולם בגרמניה ותסריטו נכתב בהשראת כתביו של הסופר האוסטרי-יהודי שטפן צוויג, ובעיקר הרומן "קוצר רוחו של הלב". בהתאם לכך הוא ניחן באוירה מזרח-אירופאית בין מלחמות העולם, שהלמה היטב את הפסטיבל. על פי התגובות האוהדות בהקרנת העיתונאים, נראה שהסרט יהיה הצלחה, גם אם לא ישחזר את הצלחתו הכבירה של סרטו האחרון של אנדרסון, "ממלכת אור הירח" שנחשב לסרט המכניס ביותר קופתית שביים אי פעם, וגם הכי מצליח מבחינה בקורתית.

"מלון גרנד בודפשט" - טריילר:

כמו רוב סרטיו של אנדרסון, גם "מלון גרנד בודפשט" מצליח לפנות לקהל חובב סרטי אינדי לצד קהל שמחפש קולנוע מסחרי יותר. הפסטיבל עצמו מאמץ גישה דומה; הוא משקף את בירת האומנים שהוא מתקיים בה ומציג הרבה קולנוע אינדי וסרטי ארטהוס, אבל לא רק. צוות השופטים של הפסטיבל, שהגיחו גם הם לסיבוב מתוקשר על השטיח האדום בערב הפתיחה, משקף בצורה דומה את הקצוות השונים של הקולנוע. בין השאר הוא כולל מצד אחד את ברברה ברוקולי, מפיקת סרטי ג'יימס בונד,  וג'יימס שמוס, שהפיק כמה מסרטיו של אנג לי, ומצד שני גרטה גרוויג, נציגת הקולנוע העצמאי האמריקאי, הבמאי פורץ הדרך מישל גונדרי והדוקומנטריסטית האיראנית מיטרה פרהני. איכשהו, השופטים האלה יאלצו להגיע להסכמה ולבחור את הסרטים הזוכים מתוך עשרים המתמודדים בתחרות. המתמודדים השנה גם הם מגוונים מאד מבחינה סגנונית, ומגיעים מארצות רבות, כשסין בולטת במיוחד עם שלושה סרטים בתחרות, וגם שופט מטעמה: הבמאי טוני ליונג.

במסיבת העיתונאים עם השופטים, אחת העיתונאיות הפגינה יצירתיות מופרזת ושאלה אותם את השאלה הבאה: ידוע שבסופם של פסטיבלים צוותי השיפוט הופכים למשפחה גדולה. אילו תפקידים אתם צופים שכל אחד מכם ימלא במשפחה? ג'יימס שמוס, יו"ר השופטים שמסתמן כמבוגר האחראי בחבורה, ענה שהשאלה הזו שגויה במובנים מאד רבים. אבל אז סייג והוסיף שהיא צודקת במשהו, כי משפחה היא מקום שבו אפשר לא להסכים על משהו ואז לקום בבוקר ולחזור להיות מאוהבים. אפשר רק לקוות שלמרות הויכוחים השופטים אכן יסיימו את הפסטיבל מאוהבים.

הופעה זוהרת מול הדמות המקומטת שבסרט. טילדה סווינטון (צילום: AP)

השופטים נשאלו גם על העדרותו של פיליפ סימור הופמן, שהיה אמור להגיע לפסטיבל עם הסרט God's Pocket. שאמוס ענה שמותו של הופמן היה קשה לכולם. "הופמן יהיה כאן", הוא הוסיף, "חברים רבים שלו יתכנסו כאן ויזכרו אותו." מארגני הפסטיבל הוסיפו לתכנייה הקרנה מיוחדת של "טרומן קפוטה" לזכרו של הופמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ