אוסקר 2014: "בית לחם" הישראלי בחוץ, "עומאר" הפלסטיני בפנים

"בית לחם" לא יתחרה על פסלון בטקס האוסקר הקרוב, אבל "עומאר" הפלסטיני אולי דווקא כן. גם "העבר" של אשגר פרח'אדי לא נכלל בתשיעייה הסופית

נועה לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה לוין, עכבר העיר

יום מותח עבר על צחי הלוי, היית'ם עומארי ושאדי מרעי, שחקני הסרט "בית לחם", ועל הבמאי  יובל אדלר, בציפייה להכרזה על תשיעיית הסרטים שיתחרו על פסלון האוסקר בקטגוריית הסרט הזר. הציפייה הסתיימה באכזבה כשהתברר שלמרות ההישגים שהסרט כבר צבר, אוסקר הוא לא יקבל. גם "העבר" של אשגר פרח'אדי האיראני, שזכה באוסקר 2012 על הסרט "פרידה", נשאר במפתיע מחוץ לתשיעייה. חמישיית המועמדים הסופית תוכרז ב-16 בינואר, יחד עם שאר המועמדויות לאוסקר 2014. טקס האוסקר עצמו יתקיים ב-2 במרץ.

» אוסקר 2014» המועמדים המובילים לפסלון הנכסף» סרטים לוהטים בדרך לישראל» בית לחם - כל הפרטים ומועדי הקרנות

מי שכן זכה בכבוד של כניסה לתשעת המועמדים הוא "עומאר", מעין מקבילה פלסטינית של "בית לחם", העוסקת בחייו של מקור - אבל הפעם מהעבר האחר של המתרס. סרטים נוספים שזכו למועמדות הנחשקת הם "הניצוד" הדני,  נציג בלגיה "The Broken Circle Breakdown", "An Episode of the Life of an Iron Picker" מבוסניה, "The Missing Picture" הקמבודי, "חיים כפולים" המייצג את גרמניה, "הגראנד מאסטר" מהונג קונג, "המחברת הגדולה" ההונגרי ו"יפה לנצח" המייצג את איטליה.

נשאר בחוץ. בית לחם - טריילר:

"עומאר" יעלה למסכי ישראל ב-9 בינואר. הסרט, בבימויו של האני אבו אסעד ("פורד טרנזיט" ,"גן עדן עכשיו"), מספר את סיפורו של עומאר, בחור צעיר המתאהב בנאדיה, אחותו של חברו המיליטנטי. כדי שיוכל לבקר את נאדיה, עומאר הפך למיומן בהתחמקות מקליעים ובטיפוס על החומה שמתפתלת דרך הגדה המערבית. אך לאחר שחייל ישראלי נהרג בפעולת התנגדות מתריסה, עומאר הופך לכלי משחק בתוכנית של חתול ועכבר, שמערערת על תוכניותיו לעתיד ועל חברויות מילדות. גיבור הסרט מתמודד עם בחירות כואבות על החיים, אהבה וגבריות שמשאירות אותו משוסע כמו הנוף הפלסטיני. למרות שהחלטותיו מונעות מאהבתו לנאדיה, יש להן עדיין השלכות אישיות ופוליטיות מרחיקות לכת. עוד לפני הכניסה לתשיעיית האוסקר, "עומאר" זכה בפרס המבקרים בפסטיבל קאן 2013אוסקר פלסטיני ראשון? עומאר - טריילר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ