המדריך המלא: איך לראות סרטים בזול? - קולנוע - הארץ

המדריך המלא: איך לראות סרטים בזול?

מועדוני סרט סודיים, מינויים משתלמים במיוחד, דייט עם סבתא, הנחות לכרטיסי אשראי והגרלות לכרטיסים בחינם - אורון שמיר מצא דרכים לראות סרטים בזול על המסך הגדול

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורון שמיר, עכבר העיר

יום הקולנוע בא, הלך והשאיר אותנו עם תהייה קיומית: למה לא כל יום? או במילים אחרות - למה כל כך יקר ללכת לסרט במדינה הזאת, עד שצריך להכריז על יום מיוחד בו הקולנוע חוזר להיות עממי? התשובה המידית היא שבתחום הספציפי של מחירי הכרטיסים, לא באמת כזה יקר כאן. בהשוואה לשאר העולם ישראל, ממוקמת במקום טוב באמצע. בלונדון אולי יש יותר סרטים, אבל הם עולים פי שתיים, ובארצות הברית מעטים המקומות שיכולים להתחרות במחירי ארץ הקודש. מצד שני, שכר המינימום ותנאי המחייה במקומות האלה עדיין משאירים את ארצנו מאחור במשוואה הכוללת לפיה אדם מחליט אם לצפות בסרט באולם הקולנוע, או בצפייה ביתית.

» בקרוב בקולנוע: סרטים בדרך למסך הגדול

למרות כל זה, כדאי לזכור את הצד החיובי של מגורים בישראל - מבצעים והנחות. יש בארץ מספיק דרכים לא לשלם מחיר מלא על כרטיס קולנוע והתוספות הנלוות לו, אפילו אם פוסלים אופציות מהצד הפחות חיובי של ישראל, כלומר קומבינות סטייל להישאר במתחם של אחד מבתי הקולנוע מרובי המסכים כדי לתפוס עוד סרט בלי לעבור בקופות, או גניבות שהפכו למוסכמות נוסח הורדות פיראטיות וצפייה ישירה.

המדריך שתמצאו בכתבה זאת ממש לא ממליץ על שיטות אלה ודומות להן, אלא מציג דרכים חוקיות ולגיטימיות להגברת אהבת הקולנוע כבילוי, והפחתת העונש לארנק על כך. לשם השוואה, זכרו שמחירו של כרטיס קולנוע רגיל עומד היום בישראל על 38 שקלים, לפני עמלת הזמנה באינטרנט (41.9 ש״ח), בעוד המחיר המלא של סרט תלת-מימד הוא 45 שקלים, וכרטיס לאיימקס ושיטות מתקדמות אחרות עולה 55 שקלים. כל ההמלצות כאן הן רק קצה הקרחון לעולם שלם של מחירים מופחתים והזדמנויות צרכניות, אז שווה לבדוק עם בית הקולנוע הקבוע שלכם לגבי דרכים נוספות ליהנות מסרט באופן לגיטימי, בלי להרגיש פראיירים.

חפשו את ההנחות. איימקס ביס פלנט ראשון לציון (צילום: יח"צ)

ציידי האוצרות: בתי קולנוע אלטרנטיביים והקרנות חינמיות

כתגובה להתנהלות ולמחירים של בתי הקולנוע הממוסדים, קמו אולמות והתארגנויות אלטרנטיביות, עליהן אחראית תרבות השוליים של כל עיר ויישוב בארץ. ברוב המקרים זה אומר הקרנות חינם וסרטים שאין עליהם זכויות, בין אם קלאסיקות מסוימות או סרטים בעלי אופי החורג מהמקובל בעולם ההפצה הישראלי. סינמה גראז׳ שבפלורנטין יצא אמנם לפגרת חורף, אבל קיבץ בקיץ לא מעט אנשים לצפייה בסרטים לא קונבנציונאליים.  סינמהטוק, ביוזמת החללית בירקון 70, ממשיכה מסורת ארוכת שנים של הקרנת סרט חינמית ושיחה לאחר מכן.

בירושלים שווה להזכיר את ״התו בהנסן״, מיזם של חברת התו השמיני בבית הנסן המתחדש, המציע לוח הקרנות למגוון סרטים חדשים וקלאסיים כאחד, במחיר של 25 שקלים לסרט + בירה, או 35 שקלים לסרט + הרצאה + בירה. החודש (נובמבר) תוכלו למצוא שם למשל הקרנה של ״גודזילה״ מודל 2014 לצד הקרנה והרצאה של ״פולטרגייסט״, ובימי שישי בצהריים גם סרטים לילדים.

אם אתם בעניין של חינמים, ומוכנים להשקיע מזמנכם הפנוי, רוב אתרי האינטרנט הכותבים על קולנוע בישראל מציעים לגולשיהם כרטיסים בחינם או בהנחה על בסיס קבוע. למשל האתר בו אתם גולשים כרגע, או הבלוג סריטה, של כותב שורות אלה. הסיכוי לזכות אינו מאה אחוז ויכול להיות שאת הסרט שאתם הכי רוצים לראות אין בחינם או במועד נוח - אבל על מתנות לא מתלוננים. מעקב פשוט של כמה דקות ביום, או הרשמה לעדכונים במייל, יספיקו כדי להבטיח שלא תפספסו מבצעים.

סיכום ביניים: אלה רק דוגמאות מייצגות, כי לכל עיר יש את מועדוני הקולנוע שלה, מה שהיה מצריך כתבה נפרדת. הרעיון הכללי הוא להתעניין ולחפש את ערבי ההקרנות הזולים או החינמיים כאופציה נוספת לצפייה בסרטים, ובהנחה שאתם חובבי קולנוע - להתעדכן באתרים ובבלוגים הרלוונטיים.

גודזילה בהנחה. החודש בבית הנסן (צילום: יח"צ)

קשר רציני ומחייב: מינויים ברשתות הגדולות

לב זהב: השיטה הסיטונאית והמוכרת עדיין אמורה להיות ידידתו הטובה של צרכן הסרטים. מנוי תקופתי מוזיל משמעותית את המחיר הממוצע לסרט, ומגביר את תדירות הביקור בבתי הקולנוע משתי סיבות: ההרגשה שהמחיר פר סרט כבר לא כל כך נורא, והרצון לנצל את הכרטיסייה פן תיגמר. רשת קולנוע לב הם מחלוצי העניין בארץ, ומציעים את המינויים הבאים - 6 סרטים ב-180 שקלים (30 לסרט), 10 סרטים ב-265 שקלים (26.5 לסרט) וגם 20 סרטים ב-465 שקלים (23.25 לסרט). אוכלוסיות כמו סטודנטים או גמלאים (פירוט ההנחות בהמשך) מקבלות שבעה סרטים במחיר של שישה, באותם תנאים. בהתחשב ברפרטואר של קולנוע לב, המכיר במדויק את טעם הקהל שלו, הסיכוי שתגיעו לקופות ולא יהיה לכם מה לראות הוא אפסי.

מינוי על איכות: קולנוע אורלנדו, רשת נוספת שחרטה על דגלה את צמד המילים ״סרטי איכות״, מיישרת קו עם המחירים של קולנוע לב, מתחרה ישירה שלה על אותו קהל. לאור ההתרחבות השנה עם שני בתי קולנוע נוספים על זה שבבית ציוני אמריקה בתל אביב (אחד במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב והאחר בבית שמואל בירושלים), מדובר בכוח שכדאי להתחשב בו.

איכות זה לא מילה גסה. אורלנדו סינמה (צילום: יח"צ)

ובינתיים, ברשתות הגדולות גם ברשת יס פלאנט מציעים מינוי לשישה סרטים (204 שקלים, 34 לסרט) או 10 סרטים (320 שקלים, 32 לסרט). כאן ההנחה פחות משמעותית, אבל ההיצע הוא בלתי נגמר בגלל ריבוי המסכים של הרשת, והחיסכון של כמה עשרות שקלים בודדים בשנה הופך שווה ערך לצפייה בסרט אחד על חשבון הבית על כל 10 סרטים. את החיסכון אפשר להרגיש גם בעמלת ההזמנה המרגיזה באינטרנט שמתבטלת למנויים, לצד הטבות נוספות כמו כרטיסים לאולמות VIP. רשת סינמה סיטי, המקבילה ליס פלאנט, מציעה שוברים ולא מינויים, המאפשרים לשלב בין תפנוקי המזנונים לכרטיס לסרט. ברשת גלובוס מקס אפשר לרכוש כרטיסיה ל-10 סרטים (320 שקלים, 32 לסרט), 16 סרטים (480 שקלים, 30 לסרט) או 24 סרטים (600 שקלים, 25 לסרט). ברשת רב-חן יכבדו את המינויים של יס פלאנט, ויש להם גם הצעות משלהם - שישה סרטים ב-186 שקלים (31 לסרט) או 10 סרטים ב-290 שקלים (29 לסרט).

סיכום ביניים: רכישת מינוי – ועוד לזמן קצוב של שנה - אמנם נשמעת כמו התחייבות, אבל זהו מקרה מובהק של חשיבה לטווח ארוך. אם תסכמו את כמות הפעמים בהם ביקרתם בקולנוע בשנה נתונה, יכול להיות שעברתם את המספר הקריטי של שישה ביקורים, ולמעשה שילמתם יותר ממה שהייתם אמורים. מבין שלל האופציות האלה, חובבי האמנות השביעית תמיד ימצאו את מבוקשם תמיד בקולנוע לב, ובלייני קולנוע צריכים לקחת את האופציה של יס פלאנט – שם האולמות איכותיים ונעימים יותר מהמתחרים.

הנחות לחיילים, בפקודה. "אפס ביחסי אנוש" (צילום: יח"צ)

חופשה תמידית: המפלט שבסינמטקים ובספריות

מינויים וכרטיסיות מתקשרים בתודעה קודם כל למוסדות כמו הסינמטקים, שבתיאוריה אמורים לתפקד כביתו של הקולנוע הקלאסי, אבל בפועל כבר מזמן הפכו לאופציה נוספת לצפות בסרטים חדשים רגע לפני (אירועי טרום בכורה), או אחרי, הגעתם לבתי הקולנוע. מינוי לסינמטק גם הוא בדרך כלל שנתי, אבל אינו מוגבל בכמות הסרטים, כך שמה שקובע את המחיר פר סרט הוא אך ורק כמות הביקורים השנתית שלכם. בסינמטק תל אביב יש גם כרטיסיות (10 סרטים ב-270 שקלים ו-16 סרטים ב-350), אבל העיקר הם המינויים שמחירם נע בין 600 שקלים (מחיר רגיל) ל-400 שקלים (לחיילים או סטונדטים לקולנוע). באמצע נמצאות אופציות כמו הנחה למחדשים, למינוי זוגי, ולאוכלוסיות מיוחדות ועוד (ראו פירוט בהמשך).

בסינמטק ירושלים יש מבצע מיוחד שחל ממש עכשיו - 456 שקלים למינוי חופשי שנתי, על פי התחשיב של 38 שקלים בחודש (מחיר כרטיס קולנוע רגיל, אבל גישה למאות סרטים בחודש). חיילים בסדיר/שירות לאומי/שנת שירות ישלמו אפילו פחות (380 שקלים) ויש גם כרטיסיות - 6 סרטים ב-174 שקלים (29 לסרט) ו-10 סרטים ב-270 שקלים (27 לסרט).

בסינמטק חיפה נערכו הקיץ שינויים קיצוניים בנושא המינויים. מנויים שהמינוי שלהם נרכש לפני אוגוסט יכובדו, אבל החל מהחודש (נובמבר) האפשרויות הן כרטיסיות בלבד. 4 סרטים יעלו 100 שקלים (25 לסרט), בעוד סטודנטים וחיילים זכאים לכרטיסיה של 5 סרטים במחיר של 90 שקלים (18 לסרט).

עלו לירושלים, הסרטים עלינו. סינמטק ירושלים (צילום: יח"צ)

שוברים את השוק: בסינמטק הרצליה החליטו לשבור את השוק עם מבצע של מינוי שנתי ב-360 שקלים בלבד, זול יותר מכל מקום אחר במרכז הארץ, ומכל הנחה. מינוי זוגי או דו-שנתי יעלה אפילו פחות (680 שקלים, כלומר 340 לשנה). זה פחות משקל ליום בשנה, ודי מבטל את כל העניין של לחשוב פעמיים לפני שהולכים לקולנוע. בסינמטק חולון מחיר המינוי נע בין 550 שקלים (רגיל) ל-375 שקלים (חייל/סטודנט). 

בסינמטק שדרות ידועים במחירים הנוחים שלהם, הנעים בין 439 שקלים ל-339 שקלים למינוי שנתי. יש גם מינויים לילדים ונוער שמחירם 239 עד 149 שקלים, וסטודנטים לקולנוע יכולים להנות ממחירים זולים עוד יותר. בסינמטק ראש פינה, המתפקד גם כבית קולנוע עבור תושבי הגליל, מינוי שנתי עולה בין 540 ל-400 שקלים, על פי הנחות שונות.

השורד האחרון למרות השינויים מרחיקי הלכת בצריכת הקולנוע בבית, כמה ספריות השאלה הצליחו לשרוד בניגוד לסיכויים. בסינמטק תל אביב אפשר להשאיל סרטים, וספריות שכונתיות כמו הסרטיה התל-אביבית מספקות את החוויה של פטפוט עם הזבן וחיטוט במדפים שאינם וירטואליים, בניסיון לבחור במה לצפות. ואם כבר ספריות השאלה, אי אפשר שלא להזכיר את מוסד התרבות הוותיק האוזן השלישית, שהסניף התל-אביבי שלה שופץ לא מזמן והסניף הירושלמי עומד בפני פתיחה מחודשת במתכונת קואופרטיבית. מינוי באוזן יכול להיות מוגבל בזמן או בכמות הסרטים. מחירו של מינוי חופשי חודשי בדומה לסינמטקים, כלומר השאלת סרטים ללא הגבלה, נע בין 229 ל-132 שקלים בחודש. כרטיסיות ניתן לרכוש ל-10, 20, 40 או 90 סרטים, כאשר מספר הלילות בהם ניתן להחזיק את הסרט בבית קובע את המחיר. היתרונות הגדולים של האוזן הם חוסר ההתחשבות בלוח ההפצה של בתי הקולנוע, המאפשר להם להשאיל סרטים חדשים לפני או במקביל לעלייתם למסכים, וכמובן זה שהאיש בקופה הוא אנציקלופדיית קולנוע מהלכת.

סיכום ביניים: הסינמטקים והספריות כבר מזמן לא פונים לסינפילים בלבד, ונותנים פייט לבתי הקולנוע המסחריים. כרגע הכי שווה בירושלים והרצליה, בתקווה לתחרות מצד הסינמטקים הנוספים.

קלאסיקות בהשאלה. שיר אשיר בגשם (צילום מסך)

מפות לכוכבים: הנחות ומבצעים לכל דורש

אחד פלוס אחד: אין כמעט אוכלוסייה בישראל שלא נהנית מהנחות או הטבות בבתי הקולנוע, כך שכל מה שצריך לעשות הוא לברר מראש עם אנשי השירות הקופות. אין כאן המלצה להתגייס לצבא קבע רק כדי לגרד כמה שקלים ממחיר הכרטיס, אבל להתיידד עם אנשי קבע וללכת רק איתם לקולנוע יכול בהחלט להיות פתרון. ממש כמו שהטבה למחזיקי כרטיס אשראי מסויים לא צריכה להיות שיקול בבחירת הכרטיס הזה לשימושכם בכל תחומי החיים, אבל מציאת פרטנר או פשוט שליפת הכרטיס שלכם בקופות יקנה לכם הנחות מפתיעות. כמעט כל כרטיסי האשראי הקיימים מזכים בהטבה מסוג 1+1 (לאומי קארד, אמריקן אקספרס, דיינרס, ישראכארט), או 10% הנחה (מפתח דיסקונט, מזרחי טפחות), וכך גם כרטיסי מועדון למיניהם. הקאץ׳ הוא לקרוא את האותיות הקטנות, שלעיתים מגבילות את המבצעים הללו לבית קולנוע מסויים או ליום ספציפי בשבוע, אז כדאי להתעדכן מראש באתר של בית הקולנוע בו בחרתם לבלות.

עם סבא וסבתא: האוכלוסיות שתמיד נהנות מהנחות הם חיילים בצה״ל/שירות לאומי וגמלאים, שמשלמים בממוצע 27 שקלים לכרטיס. עבור אזרחים ותיקים כל יום שלישי הוא יום הקולנוע, כלומר יום בו כרטיס לסרט עולה 10 שקלים בלבד. זה קורה במסגרת ״שלישי בשלייקעס״, יוזמה של המשרד לאזרחים ותיקים, אבל בהתחשב בשם, אולי גם היפסטרים מוזמנים לנסות את מזלם. עוד הטבה קבועה לגמלאים היא כרטיס לסרט ישראלי בחצי מחיר. ההמלצה כאן היא לא לחכות לגיל הפנסיה כדי להתחיל לפקוד את אולמות הקולנוע, אלא כמובן להזמין את סבא וסבתא לסרט.

סוג של מבצע סבתא. אילוסטרציה (צילום: dreamstime)

סטודנטים יכולים, ואפילו צריכים, לפנות לאגודת הסטודנטים שלהם כדי לגלות את ההטבות שהיא מעמידה לרשותם. באוניברסיטת תל אביב מציעים הנחות לסינמה סיטי, ולעיתים גם כרטיסי קולנוע מוזלים ברשתות אחרות, ובאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע בית קולנוע ״נגטיב״ המסובסד והמעודכן למדי, משמש את הסטודנטים מחוסרי הסינמטק.

סיכום ביניים: מצאו לאיזו אוכלוסייה מצ׳ופרת אתם משתייכים, או מצאו שותפים לסרט שזכאים להטבות, ותכננו את יום ושעת הבילוי בהתאם ומראש. ואם אתם כבר מול הקופאי/ת, פשוט תשאלו. משום מה הם לא מחוייבים להגיד לכם מיוזמתם, אבל בטח יענו אם תנסו.

לאנץ׳ בוקס: להוזיל את כל מה שמסביב לסרט

אחרי שהזכרנו את רוב האופציות האפשריות לגלח ממחיר הכרטיס, יש לזכור שהתלונה הרווחת של רוב הישראלים על בילוי בבית הקולנוע הוא דווקא התוספות הנלוות. בעניין זה, נחוצה חשיבה כלכלית חסכונית שלקוחה ממדריכים מסוג אחר לגמרי. ראשית, הביאו אוכל מהבית. מאז ״חוק הפופקורן״ מלפני שנתיים, נשבר המונופול של מזנוני הקולנוע על מחיריהם המופקעים וההיצע הדל, והרשתות מחוייבות להתעלם ממה שיש לכם ולכן בתיק. להביא אוכל או נשנושים ושתייה מראש, או לקנות אותם דקה הליכה מהקולנוע במחיר נורמלי, זה בטח לא פחות מגניב מלהכפיל את מחיר הכרטיס. בכל עניין אחר הקשור לסידורי הגעה, בהנחה שתחבורה ציבורית אינה אופציה, שווה להתארגן מראש יחד עם כמה אנשים, כדי לחסוך בהוצאות כמו דלק/חניה/בייביסיטר וכל היתר. אמנם תתקעו עם זוג החברים שאיתם באתם גם בדרך חזרה הביתה, אבל לפחות תוכלו לדבר על כמה חכמים-כלכלית אתם, במקום לרכל על מי שלא נמצא.

סיכום כללי: מי שרוצה להתלונן כמה יקר ונורא פה תמיד ימצא דרך. מי שרוצה לשלם פחות ולקבל לא פחות, צריך להתאמץ רק קצת יותר.

אפשר להביא מהבית. מזנון הסינמה סיטי (צילום: אייל טואג)

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ