עכבר העיר

"הגננת", סרטו החדש של נדב לפיד, ממשיך לכבוש את אירופה. היום (שלישי) נודע כי הסרט יתמודד באוסקר האירופאי, לאחר שנבחר על ידי 3,000 חברי האקדמיה האירופית לקולנוע כאחד מ-50 הסרטים הטובים ביותר באירופה, המומלצים לאוסקר האירופאי בקטגוריות השונות. טקס האוסקר האירופאי  – European Film Awards, יתקיים בנובמבר 2014 בסביליה, ספרד. "הגננת" יתמודד מול הסרטים שהוקרנו וזכו השנה בפסטיבלים המובילים בעולם, בהם קאן, ונציה וברלין, וגם מול "הרחק מהיעדרו" הישראלי, שנכנס גם הוא לרשימה. בשנה שעברה, הבמאי הישראלי ארי פולמן זכה בפרס האנימציה באוסקר האירופאי עם "כנס העתידנים", ואסף סודרי זכה בפרס הצילום עם הסרט "למלא את החלל" של רמה בורנשטיין.

המועמדות הנוכחית הינה אבן דרך נוספת ללפיד, שזוכה להצלחה מסחררת בצרפת מאז הקרנת הבכורה של סרטו בפסטיבל קאן במאי האחרון. בסוף השבוע הסרט יצא להקרנות מסחריות בלמעלה מ-50 בתי קולנוע בארץ השנסונים והקרואסונים וזכה לביקורות יוצאות דופן, כמו גם להצלחה קופתית מרשימה. הוא תואר בתקשורת כ"אחד הסרטים הגדולים של הקולנוע הישראלי וכאחד מסרטי השנה בעולם", והסיקור אודות יציאתו חרג מעמודי התרבות והקולנוע, והגיע לעמודי החדשות ממש – כמעין סיפור סינדרלה של הקולנוע הישראלי.

שיר הלל. אבי שניידמן ושרית לארי בסרט

הסרט, שמגולל את סיפורה של גננת חובבת שירה  (שרית לארי), המגלה בקרב ילדי הגן משורר צעיר ומחונן (אבי שניידמן), מחליטה לטפח את כישרונו ולשמור עליו ועל שיריו מהעולם שסובב אותם, לא משנה מה המחיר שתצטרך לשלם. עוד משתתפים בסרט אסתר רדא, ליאור רז, יחזקאל לזרוב, דן תורן והמוכתר. "הגננת", סרטו השני של לפיד אחרי "השוטר", צפוי להגיע למסכי ישראל במהלך החודשים הקרובים. הסרט מועמד לשלושה פרסי אופיר, בקטגוריות התסריט, הצילום והסאונד.

קרוב לאירופה

במאית נוספת שקיבלה היום הזמנה לסביליה היא קרן ידעיה, יוצרת הסרט "הרחק מהיעדרו", בו מככבים צחי גראד, מעיין תורג'מן ויעל אבקסיס. סרטה של ידעיה, שכבר עלה לאקרנים בבתי הקולנוע הישראלים, נחשף לראשונה במסגרת "מבט מסוים" בפסטיבל קאן האחרון – הנחשבת ליוקרתית ביותר מלבד התחרות הרשמית. הסרט, שבמרכזו גילוי עריות בין אב לבתו הבוגרת, עורר תגובות קיצוניות ואמוציונליות בקהל, שחלקו התפעל מהתעוזה הקולנועית וחלקו זועזע והתרעם. על אף ההצלחה באירופה, באופן מפתיע הסרט לא זכה למועמדויות בפרסי האופיר הקרובים.   

» ראיון: קרן ידעיה יודעת לזעזע ולגעת

אמוציות ותעוזה. "הרחק מהיעדרו" - טריילר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ