"המאסטר" מוציא את המבקרים מגדרם

סרטו החדש של פול תומאס אנדרסון הוקרן בבכורה בונציה, שם זכה לביקורות משתפכות במיוחד. ומה אמר על הסרט טום קרוז, הסיינטולוג המפורסם בהוליווד?

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

פסטיבל הקולנוע ה-69 של ונציה נפתח חגיגית ביום רביעי האחרון, אבל החל רשמית רק אתמול בערב עם ההקרנה של "המאסטר". אם להאמין לעיתונאים ובלוגרים השוכנים בימים האחרונים באי לידו שבאיטליה, התחלת הפסטיבל הייתה מנומנמת מעט. סרט הפתיחה, “פונדמנטליסט בעל כורחו" של מירה נאיר על פי ספרו של מוחסין חמיד, לא הוציא אף אחד מגדרו. מדובר בעניין שגרתי למדי בכל הנוגע לסרטי פתיחה, מעין נגררת של השטיח האדום, כאשר עיני הכל נשואות לתחרות הרשמית. וכאן, את מירב תשומת הלב לכד סרטו המדובר של פול תומאס אנדרסון.» פסטיבל ונציה 2012 - כל הפרטים» איך השתלטה ישראל על הפסטיבל?» הסרטים עליהם נפנטז השנה

בפסטיבל דווח על תור שהחל להצטבר בכניסה לאולם כשעה וחצי לפני תחילת ההקרנה, כמו גם על מסיבת עיתונאים שהייתה מלאה מכדי להכיל את כל המתעניינים. כל זאת עוד לפני שאיש ראה פריים מתוך הסרט, אשר נחשף בבכורה עולמית אתמול במסגרת הפסטיבל. אחת הסיבות לציפייה היא סרטו הקודם והמופתי של פ.ת. אנדרסון – זה ייגמר בדם. סיבה נוספת לבאזז היא הנושא בו עוסק סרטו החדש. הבמאי הודה כי ההשראה לעלילה הייתה סיפורה של הכנסיה הסיינטולוגית השנויה במחלוקת, ובפרט סיפורה של מייסדה, אל. רון האברד. הסרט עצמו לא משתמש בטרמינולוגיה של הכת, אלא מציב במרכזו שתי דמויות גבריות - גבר שבור ומיואש שחוזר לארצות הברית אחרי מלחמת העולם השנייה ומחפש משמעות לחייו ושליטה בזעמו המצטבר, וגבר מבוגר יותר המצוי בתהליך מתקדם של הפיכה לגורו. סיבה שלישית להתעניינות בסרט הוא הקאסט האדיר, המציב בתפקיד המורה את פיליפ סימור הופמן הנהדר תמיד, במשבצת התלמיד את חואקין פיניקס המשתקם ולצידם את איימי אדמס המופלאה. עם נתוני פתיחה שכאלה, לא פלא שהביקורות קשרו לסרט כתרים.

בגרדיאן מיהרו להעניק ל"המאסטר" חמישה כוכבים, בתוספת ביקורת משתפכת למדי המכנה אותו "אבן שואבת לחושים ומושיע לנשמה" ושלל פיוטים כגון: "אם אי פעם היה סרט שיכול לגרום לצולעים ללכת או לעיוורים לראות – 'המאסטר' עשוי להיות הסרט הזה". בהוליווד ריפורטר הצטרפו לתשבחות וקראו לסרט "דרמה אמיצה המשוחקת באופן מבריק", הוסיפו את התואר "סרט חובה" וציינו במיוחד את חואקין פיניקס עם "הופעה שמגדירה מחדש את הקריירה שלו". גם ה"ורייאטי" יצאו מגדרם עם מחמאות לשחקנים הראשיים בכלל ולמלאכת הבימוי של אנדרסון בפרט. "זהו סרט מפואר ורב רושם אשר מסרב, לעיתים באופן מסעיר ולעיתים מכעיס, להתאים עצמו לציפיות", כתבו.בקרוב אצלנו? המאסטר - טריילר:

בעניין זה, ראוי להזכיר שגם המהללים מסבירים כי אין מדובר בסרט שחושף את סודות הסיינטולוגיה, כפי שרבים ציפו ממנו לעשות. בעניין זה, הבמאי גילה כי הוא ארגן הקרנה מיוחדת לטום קרוז, אחד הסיינטולוגים המפורסמים בעולם אשר ידוע ברגישותו לנושא. “טום ראה את הסרט", סיפר אנדרסון והוסיף: "וכן, אנחנו עדיין חברים. השאר זה בינינו". קרוז היה מועמד לאוסקר על תפקידו ב"מגנוליה", סרטו של אנדרסון משנת 1999, והוא פיגורה שתמיד כדאי לשמור בצד שלך ולא בעבר השני של המתרס.

כמובן שיש גם מי שחייב להרוס את המסיבה. הכותרת של ה"טיים" לביקורת על הסרט היא "There Will Be Boredom”, פראפרזה על שמו של סרטו הקודם "זה ייגמר בדם" (“There Will Be Blood”). בטקסט עצמו נטען כי ההייפ אינו מוצדק, יצירת המופת שכולם חיכה לה זה בטח לא, ולמרות שהסרט מרהיב ויזואלית אין בו תובנות לגביי שתי הדמויות הראשיות. לסרט אין עדיין תאריך יציאה בישראל, כך שלא ברור מתי נוכל להתרשם ממנו מקרוב ולשפוט אותו בעצמנו. אבל סביר שעם כאלה ביקורות ואולי באזז מוקדם לאוסקרים בסוף השנה האזרחית -  זה יקרה ממש בחודשים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ