פרסי אופיר: רצף זכיות מרשים

מי הזוכה הגדול? מי המועמד המוביל שהלך הבייתה בידיים ריקות ומי נתנה את נאום הזכייה המרגש של הטקס? טור פרשנות לטקס פרסי האופיר

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

שמחות גדולות בטקס פרסי הקולנוע הישראלי שהתקיים אמש בתיאטרון חיפה, עם תום אירועי הפסטיבל שהתקיים בעיר במהלך החג. טקס האופיר ה-24 הביא עמו בשורות טובות ונתן את אחד מרצפי הזכיות הטובים בהיסטוריה של הפרס.

הזוכה הגדול של האופיר: "בית לחם"מיוחד: צחי הלוי מספר על המסע של "בית לחם""בית לחם": מרשים ומרגיז גם יחד  - ביקורת

בית לחם הוא הזוכה הגדול של טקס פרסי אופיר, לאחר שזכה בשישה פרסים מרכזיים. דרמת הסכסוך האנרגטית של יובל אדלר תייצג את ישראל בטקס האוסקר הקרוב, כשבאמתחתה זכיות כמו פרס הסרט, הבימוי והעריכה, בנוסף לנצחון מפתיע בפרס שחקן המשנה שהלך לצחי הלוי, שיומיים לפני כן התהדר בפרס השחקן של פסטיבל חיפה. הלוי ניצח את מוני מושונוב, זהר שטראוס ודבל'ה גליקמן, והזכיר לכולם כמה האקדמיה אוהבת לצרף פנים חדשות ונאות לשורת המנצחים שלה. גם בקטגורית התסריט "בית לחם" ניצח פייבוריטים כמו לצוד פילים, ללא ספק אחד המפסידים הגדולים של הערב שלא הצליח לנכס לעצמו אפילו פסלון אחד, ושש פעמים שכתבה רונה סגל. למעשה "שש פעמים", אחד הסרטים המוצלחים והמטלטלים שנעשו בארצנו, הוא אולי הכשלון הצורם היחיד שהיה בטקס, לאחר שהפסיד בקטגוריות כמו ליהוק ותסריט, בהן נחשב לפייבוריט. עם זאת, הטעם המר נמחק ברגע שהוכרזה השחקנית הטובה של השנה. סיון לוי, עמוד האש של "שש פעמים" ומועמדת בפעם הראשונה, ניצחה ארבע שחקניות אחרות שהיו מועמדות איתה לתואר הנכסף. קשה לחשוב על זכייה משמחת וראויה יותר בטקס הזה. לוי זוכה לתשבוחות מהרגע שהסרט נחשף בפסטיבל חיפה בשנה שעברה, והיא ניצחה גם את טלי שרון, שהייתה אמורה להיות הפייט העיקרי שלה בזכות "ההיא שחוזרת הביתה". לוי גם נתנה נאום מרגש במיוחד, רגע השיא של הטקס. גם לאורה ריבלין, שחקנית המשנה ב"ההיא שחוזרת הבייתה", זכתה בפרס על הופתעה, וקשה לומר שהיו לה מתחרות. ריבלין התוודתה בנאומה המקסים על חיבתה לתיאטרון וחששותיה מהקולנוע. נקווה שמעכשיו ריבלין תשתכנע להופיע ביותר סרטים. הרווח יהיה לחלוטין של הקהל.

את פרס השחקן הראשי לקח מכרם ח'ורי על הופעתו ב"הבן של אלוהים" והתרגש כאשר הקהל נעמד להריע לו. זוהי זכייתו הראשונה של השחקן הענק הזה בפרסי האופיר. ח'ורי הופיע בלא פחות משלושה סרטים בתחרות, וסביר שזכה בפרס לא רק בעקבות התפקיד ב"הבן של אלוהים", אלא גם בזכות סוכריות ו"מפריח היונים", כמו גם שנים רבות של הופעות קולנועיות מרהיבות. היה מרגש לראות את ח'ורי על הבמה לוקח את הפרס היחיד בו זכה הסרט בהשתתפותו.

נצחון גדול וראוי היה גם למי מפחד מהזאב הרע. לאחר שהושמט מרשימת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר הצליח לזכות בחמישה פרסים, כמות יוצאת דופן לסרט שאינו מועמד לפרס הראשי. גיורא ביח קיבל את פרס הצילום על עבודתו המופלאה בסרט. עוד זוכים בסרט היו המעצב האמנותי ערד שאואט (שזכה בעבר על עבודתו ב"הערת שוליים") באחת הזכיות המפתיעות של הערב, המוזיקאי פרנק חיים אלמפן, המאפרות ואנשי הסאונד.

המפסידים הגדולים של הערב היו "לצוד פילים", שהפסיד את כל שבעת המועמדויות שלו, "סוכריות" עם אפס זכיות מתוך שמונה מועמדויות, ו"מקום בגן עדן", שנדמה שהוביל בקטגורית הצילום ועיצוב התלבושות. את פרס התלבושות לקחה באופן מפתיע לי אלמביק, שהייתה זכייתו היחידה של הסרט "מפריח היונים".

בקטגוריית הסרט הקצר הטוב ביותר, קטגוריה חדשה ומרגשת שהתווספה השנה בזכות דחיפה מאסיבית של פסטיבל סרטי הסטונדטים התל אביבי, הביאה לזכייתם של מיכל ועודד ברזיס על סרטם "איה". נקווה שהקטגוריה הזו תפיח מעט חיים בז'אנר הסרט הקצר, שלמרבה הצער נשאר בגטו הפסטיבלים בלבד וחבל, מכיוון שהוא בדיוק המקום לזהות כשרונות חדשים ולמצוא עבודות מרעננות ומרהיבות של יוצרים צעירים וותיקים כאחד."שומרי הסף" ניצח בקטגוריית הסרט התיעודי את שותפו לאוסקר "חמש מצלמות שבורות".

גם השנה הבהיר האופיר את חיבתה של האקדמיה ליוצרים בתחילת דרכם - בין אם זה יובל אדלר עם "בית לחם", וארבעת השחקנים הזוכים בקטגוריות הראשיות, שלהם זוהי זכייה ראשונה אי פעם. בדיוק כמו שקרה שנה שעברה עם למלא את החלל ו"המשגיחים". הטקס עצמו היה חיוור למדי, מלבד לזכייתה של לוי ופרס מפעל חיים לחברי הגשש החיוור. נאום התודה שנשא שייקה לוי גרם לתהות כמה היה נפלא אם היה זה לוי בעצמו שכותב את כל הטקסטים של הטקס. לקברניטי האופיר של 2014, לשיקולכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ