עכבר העיר

ראובן ברודסקי, עולה מרוסיה ובוגר של בית הספר לקולנוע סם שפיגל, הוא הזוכה הגדול של פסטיבל דוקאביב 2012. בטקס הענקת הפרסים שהתקיים הערב (רביעי) קיבל ברודסקי בן ה-31 את פרס הסרט הישראלי הטוב יותר, ובצידו מענק כספי בסך 70 אלף שקל. » דוקאביב 2012 - כל הפרטים והכתבות סרטו, Home Movie, הוא רישומון נוגע ללב של השלב האחרון בהתפרקות משפחתו של ברודסקי – אחת מרבות שלא שרדו את ההגירה מרוסיה לישראל. הדבר האחרון שמונע את הקריסה הסופית של התא המשפחתי הוא החיבור לדירת הקרקע הירושלמית שבבעלותם. כשהאב קם ואורז את חפציו, שאר בני המשפחה ניצבים בפני דילמה: האם להשכיר את הדירה, או להשאיר אותה לשימושם - כעוגן אחרון של שייכות ותחושת בית. ברודסקי ואיתמר מנדספלור, צלמי Home Movie, זכו גם בפרס הצילום (באדיבות גלריה ליטבק), ששוויו עשרת אלפים שקלים. ראובן ברודסקי על הסיפור שמאחורי הסרט:

בנימוקיו, כתב חבר השופטים כי "הפרס ניתן לסרט HOME MOVIE בשל החזון היצירתי הנשקף ממנו ובשל השפה הקולנועית הפיוטית, המאפשרת התבוננות אינטימית לבית אותו כמעט וניתן לחוש ולהריח. זהו דיוקן אוהב של משפחת עולים מרוסיה המצויר ביד עדינה, ההופכת את הבית לגיבור הראשי של הסרט". Home Movie - הטריילר:

ציון לשבח ופרס כספי בסך 25 אלף שקל הוענק ליריב מוזר, העומד בראש המגמה להפקה יוזמת בסם שפיגל, על סרטו "גברים בלתי נראים". הסרט חושף נפגעים פחות מוכרים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני: גייז פלסטינים, הסובלים מאיומים על חייהם בשטחים ונאלצים להסתתר בתל אביב, אך גם בה הם נרדפים על ידי החוק. במשך שנתיים עוקב הסרט אחר  לואי, המתחבא בתל אביב למעלה משמונה שנים; עבדו, שעבר עינויים בשירות החשאי הפלסטיני רק בגלל העדפתו המינית; ופארס, רק בן 23, שברח מביתו לאחר שמשפחתו איימה על חייו. הסיכוי היחיד של לשלושתם להינצל הוא לקבל מקלט מדיני חשאי במדינה זרה ובינתיים הם משתמשים בתל אביב כעיר מקלט שלפעמים נותנת להם מחסה, ובפעמים אחרות עושה הכל כדי להתנער.  בנימוקיהם, כתבו השופטים כי "חבר השופטים רואה בסרט סיפור אמיץ עם שלושה גיבורים בלתי נשכחים, וחשיפה מרשימה מעולם בלתי מוכר". » איך גייז פלסטינים מתחבאים בתל אביב?» מחוברים, גרסת הקהילה הגאהאין מקלט. גברים בלתי נראים:

שמתי לי פודרה את פרס ראש העיר תל אביב-יפו, המוענק לסרט ראשון או שני של יוצר צעיר, קיבל אייל גולדברג על סרטו "פודרה". "נהנינו והערכנו את האופן בו הסרט מגולל את הסיפור למן הסצינה הראשונה ואת הדרך שבה הוא אורג סיפור רב שכבתי: המאבק מעורר האמפתיה והחמלה של הגיבור הנתון בין הגבריות שלו לבין הזהות המינית שלו, ובין הפטריוטיות שלו לבין רצונו להשתחרר מהצבא", נימקו השופטים את בחירתם. בנוסף לפרס ראש העיר קיבלו גולדברג וארז לאופר, עורכי הסרט, את פרס העריכה. סרט ישראלי נוסף שזכה לשבחים הוא "יום אחד אחרי השלום", שהקנה את פרס התחקיר לתחקירנית הסרט, למירי לאופר. מיכל אהרנסון, בוגרת סם שפיגל ויוצרת הסרט "גרייס" זכתה בפרס הראשון בתחרות סרטי סטודנטים – עשרת אלפים שקלים המוקדשים לזכרו של הבמאי הדוקומנטרי אמנון טייטלבאום. בפרס השני זכה נדן פינס מבצלאל על סרטו "חפש את המטמון" והפרס השלישי הוענק  לתמר קמרט מהמחלקה לקולנוע ואנימציה ממכללת תל חי על סרטה "מחרומבה".

שבלול מנצח בתחרות הבינלאומית זכה הסרט "כוכב השבלול" (יפן/דרום קוריאה) של הבמאי יי סאונג-ג'ון, והסרטים "דטרופיה" ו"אפילוג" קיבלו ציון לשבח וציון לטובה. בנימוקיהם, כתבו השופטים כי סרטו של סאונג-ג'ון "מתאר סיפור אהבה יוצא דופן באופן פיוטי וטהור כפי שרק קולנוע משובח יכול לספר", והעניקו לו פרס כספי בשווי 20 אלף שקל. הפיוט שבקולנוע. כוכב השבלול:

באירוע "פיצ'ינג דוקאביב" שנערך לסטודנטים של בתי הספר לקולנוע חולקו מענקים המסתכמים בלמעלה מ-25 אלף שקל, כאשר מענק הסרט הטוב, בסך 15 אלף שקל, הוענק לענת וובנובי מאוניברסיטת תל אביב למטרת פיתוח הסרט "תעשיית הפיתוי". ב"אנימה דוק", מיזם לפיתוח יצירה מקורית בתחום האנימציה הדוקומנטרית, זכו יעל דקל ולירן קפל על סרטן "ניושה" וטל לוטן על סרטה "לחם וצנוניות".

» הסרטים הזוכים יוקרנו בשבת, 12 במאי, בסינמטק תל אביב. "גרייס" יוקרן בשעה 10:00, Home Movie יוקרן בשעה 12:30 ו"כוכב השבלול" יוקרן בשעה 15:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ