מה חשבו בארצות הברית על ההמשך של "יוסי וג'אגר"?

שלושה סרטים ישראלים קצרו פרסים בפסטיבל טרייבקה. "הסיפור של יוסי" אומנם לא זכה בתחרות אך המבקרים צופים שהוא יירכש להפצה, משבחים את הבימוי ולא פחות חשוב - מתפעלים מכמה חתיכים הם שחקניו של איתן פוקס

ליאה לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאה לוין, עכבר העיר

הערב (ראשון), תנעל ניו יורק את פסטיבל טרייבקה העשירי. בין ההישגים של הנבחרת המכובדת ששלחה ישראל לפסטיבל היוקרתי ניתן למנות את פרס סרט הסטודנטים הטוב ביותר שהעניקה השחקנית סוזן סרנדון לעדיה אמרי אור על סרטה "תפרים", פרס העריכה ל"הדירה"  - שזיכה את ארנון גולדפינגר בחמשת אלפים דולרים והציון לשבח שקיבל שרון בר זיו מחבר השופטים על "חדר 514", שינדוד בהמשך החודש מניו יורק לפסטיבל קאן. פסטיבל טרייבקה הוקם ביוזמתו של השחקן רוברט דה נירו, ומאז יסודו משך להקרנותיו מעל לשלושה מיליון צופים. הפסטיבל שם לעצמו כמטרה לקדם יוצרי סרטים עצמאיים, תוך כדי שהוא פועל למען הנצחתה של העיר ניו יורק כמוקד קולנועי. השנה, השתתפו בתחרות המרכזית סרטים מ-46 מדינות. » "תפרים" הוא הזוכה בפסטיבל» ראיון: הסיפורים מאחורי "הסיפור של יוסי"» מה ראתה חן חדד בפרמיירה של טרייבקה?» פסטיבל קאן 2012 - כל הסרטים והכתבות» הסיפור של יוסי - הפרטים המלאים

לצד התחרויות הרשמיות בהן השתתפו הסרטים הישראלים, מאבק חשוב לא פחות התנהל במהלך הפסטיבל על חריצת הדין של המבקרים. הביקורות שמתפרסמות בימים אלה משפיעות על החלטות המפיצים באשר לסרטים שיחליטו לרכוש להפצות מסחריות – דבר שיקבע במידה רבה את גורלם.הסרט שפתח את פסטיבל טרייבקה הוא הסיפור של יוסי, הסיקוול של איתן פוקס ל"יוסי וג'אגר", שייצא לבתי הקולנוע בישראל ב-17 במאי, עם טרום בכורה בסינמטק הרצליה במוצאי שבת הקרוב (חמישי במאי, 19:00). על אף שהסרט לא ניצח בתחרות הרשמית של טרייבקה (הזוכה – Una Noche הקובני – הגיע לכותרות כששניים משחקניו הראשיים נמלטו בעצירת הביניים במיאמי, ומעולם לא השלימו את הדרך מקובה לניו יורק), האתר Indiwire דיווח כי בהקרנה נצפו כמה וכמה מפיצי סרטים. האתר, שנתן לסרט ציון A מינוס, צפה כי התגובות החמות של הקהל לסרט, כמו גם הפרופיל הגבוה של איתן פוקס, יסייעו ל"הסיפור של יוסי" לצאת לחיים עצמאיים בבתי הקולנוע של ארצות הברית גם בתום הפסטיבל. לוהטים על השטיח. צוות "הסיפור של יוסי" בטרייבקה (צילום: חן חדד)מליסה הנסון, מבקרת קולנוע ב- Moviebuzzer, כתבה כי למרות שלא הייתה מודעת לקיומו של "יוסי וג'אגר", אחרי שראתה את "הסיפור של יוסי" היא לא יכולה לחכות לצפות בסרט הראשון. "אתם תצחקו, אתם תבכו, אתם תקרנו מאוזן לאוזן", כתבה. והציון? תשע מתוך עשר. הבליינד דייט של קנולר למרות שהניו יורק טיימס לא פרסם ביקורת נפרדת על הסרט, בהתייחסות נרחבת למספר סרטים שהוקרנו בפסטיבל נכתב בעיתון על "הסיפור של יוסי" כי "המשחק המשובח דוחק הצידה את הסנטימנטליות". לעומת זאת, אריקה אביל, מבקרת קולנוע בהפינגטון פוסט הנחשב, פרסמה רשימה ארוכה שהוקדשה כולה לסרט הישראלי. "הסרט מתחיל לאט, וכמו כל הניו יורקרים שמכורים לקפאין – איטיות מלחיצה אותי", כתבה אביל. "אבל יש סוגים שונים של איטיות: הסוג שגורם לך לחשוב מה להפשיר לארוחת ערב; וסוג אחר – כמו בסרט של פוקס – שמאותת ולופת אותך חזק בזמן שהוא בונה את הסיום הדרמטי".

אביל התייחסה לסצינת הבליינד דייט שיוסי (אוהד קנולר) צד באינטרנט, כהמחשה ליכולתו של איתן פוקס לאפיין במדויק את הדמויות שהוא רוקח ("אולי פשוט תרד לי ונסיים את הערב?" חותם הדייט של יוסי את הפגישה), ובאמצעות סצינה אחרת מדגימה את מיומנותו "המבריקה" של פוקס לזקק רגעים משני-חיים לרגע אחד בו העיניים של שתי דמויות מביטות זו בזו בהשתקפות במראה. אביל כתבה כי הסרט הינו "זעקה לבמאים ושחקנים ישראלים, שעדיין לא זוכים למספיק הערכה בארצם", מנתה את הסרטים המצליחים שייצאו מישראל בשנים האחרונות והוסיפה פרט מידע פיקנטי: "הארווי קייטל, אותו פגשתי במסיבה של הואניטי פייר, סיפר שלאחרונה הוא סיים לעבוד על סרט חדש של ארי פולמן שמשלב אנימציה עם שחקנים בשר ודם", כתבה.

בפרט, אביל שיבחה את משחקו של קנולר, שעשור קודם לכן זכה בפרס השחקן הראשי המצטיין בטרייבקה על תפקידו ב"יוסי וג'אגר". לאחר שמנתה את איכויותיו כשחקן, היא לא שכחה להתייחס גם לדבר החשוב באמת: "ועוד דבר על שחקנים ישראלים? הם לוהטים בצורה יוצאת דופן". מסתמן כסיפור הצלחה. "הסיפור של יוסי":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ