ליאה לוין, עכבר העיר

הבמאי עמוס גיתאי נבחר להשתתף בפרוייקט הבינלאומי Words with gods, במסגרתו עשרה בימאים ממדינות שונות יביימו סרטים קצרים בנושא אלוהים. סרטו של גיתאי, הישראלי היחיד שישתתף בפרוייקט, יעסוק בספר עמוס, שקרוב במיוחד ללבו של הבמאי. "אני אוהב את הטקסט של הנביא עמוס, גם כי אני קרוי על שמו, אבל לא רק. יש בסיפור תוכחה חברתית שרלוונטית לימינו, ויש שם משפט מאוד יפה שעמוס אומר: 'שמו אותו כמו אנך בישראל'", סיפר גיתאי לעכבר העיר אונליין.  "אנך הוא מכשיר בניה, ואני מפרש את המשפט כדרך להתבונן על המציאות. היות שאני ארכיטקט (לגיתאי דוקטורט בארכיטקטורה מאוניברסטית ברקלי, ל"ל) ואבי מוניו היה הארכיטקט של הבאוהאוס,  התחברתי למשפט הזה מאוד. אני חושב שארכיטקטים צריכים לחזור למימד של הצניעות. בגלל הסיבות האלה החלטתי לעבוד על הטקסט".

בסרט, שיישאר נאמן יחסית לסיפור המקראי, יהיו שלוש "עמוסיות" אותן יגלמו יעל אבקסיס, שרי גבעתי ורותי אסראי, וארבעה עמוסים, בגילומם של זהר שטראוס, ערן סבג, ארנון אופיר ושאדי סדור. גיתאי אינו עושה אודישנים לסרטיו, ועל הליהוק ל"ספר עמוס" היה אמון אילן מוסקוביץ', המלהק הקבוע של גיתאי, שבחר גם את השחקנים ל"אזור חופשי" ו"התנתקות" המוערכים.בחזרה לצניעות. "ספר עמוס" (צילום: לורן טושון)יוזם הפרוייקט הוא התסריטאי זוכה האוסקר גיירמו אריאגה ("21 גרם", "בבל" ו"אהבה נושכת"). לצידו של גיתאי, גם הבמאי היוגוסלבי אמיר קוסטוריצה והבמאית האיראנית סמירה מחמלבף. בפרוייקט הקודם, שנוצר בעקבות פיגוע ה-11 בספטמבר, השתתפו, בנוסף לגיתאי, גם שון פן, קן לוקץ' וקלוד ללוש.  

"אלוהים לא נמצא בחומרים הרגילים שאני מתעסק איתם, וזה מה שמשך אותי", אמר גיתאי. "חוץ מ'קדוש', שנגע בתחום, לא התמקדתי בנושא מעולם, ואני אוהב לאתגר את עצמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ