הסרט שהלכו עליו מכות בפריז מגיע לישראל

הקהילה הצרפתית סוערת: "באמת אני משקר!", קומדיה צרפתית שצוחקת על הקהילה היהודית, תוקרן בשבוע הבא היכל בנוקיה. יש מי שישלם 300 שקלים לכרטיס, ויש מי שזועק להחרמת האירוע 

ליאה לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאה לוין, עכבר העיר

ביום שלישי הבא (13 בפברואר) תמונה מוזרה למדי תקרום עור וגידים בהיכל נוקיה. כ-4000 איש, צרפתים-ישראלים ברובם, יצבאו על המושבים המתפרקים כדי לראות סרט. הם ילבשו את מיטב מחלצותיהם, ישלמו סביב ה-300 שקלים לכרטיס וינשקו זה את זו שלוש נשיקות על הלחי על מנת לצפות בשחקנים ג'וזה גרסייה, ריצ'רד אנקונינה, אמירה קאסאר  ווינסנט אלבז עושים צחוק על הקהילה.

"זה בכלל לא היה אמור להיות סרט בלוקבסטר", אומר לעכבר העיר אונליין דויד שטרן, מפיק האירוע. שטרן, איש שואו-ביז פריזאי שעלה לארץ לפני שש שנים והפך לנציג תעשיית הבידור הצרפתית בארץ הקודש מדבר אנגלית במבטא צרפתי צרוד מסיגריות. כשהוא מתאר את סאגת שלושת פרקי "באמת אני משקר!"  ("Le Verite Si Je Mens!") משפטיו מתובלים בקללות אגביות, שבשילוב עם המבטא נשמעות אלגנטיות להפליא. קומדיה, בסך הכל "הסרט הראשון בסדרה הופק ב-1997, וזה גם היה אמור להיות הסרט האחרון. היוצרים של הסרט (המפיקים הם צרפתים ממוצא ערבי, התסריטאי הינו צרפתי יהודי בשם ז'ראר ביטון, ל"ל), קיבלו השראה מהסנטייר (sentier) – אזור המסחר והתעשייה הישן בפריז בו עובדים יהודים סינים ונוצרים, וכולם מנסים לרמות את כולם. זה סרט על יהודים שמנסים להיות יותר חכמים מהגויים, אז הם עושים קומבינות ופשעי צווארון לבן. קומדיה, בסך הכל".בנוקיה מבטיחים כתוביות בעברית. "באמת אני משקר!":

ה"בסך הכל קומדיה" הגיעה לבתי הקולנוע הפריזאים בשנת 1998, עשתה בלאגן לא קטן, ובמפתיע הכניסה לאולמות 4.5 מיליון צופים. סרט ההמשך, שיצא באמצע העשור הקודם, הביא לא פחות מ-10 מיליון צופים לבתי הקולנוע והפך את "באמת אני משקר!" לקומדיה המצליחה בתולדות הקולנוע הצרפתי. הסרט שיוקרן בנוקיה הוא השלישי בסדרה, שיצא להקרנות בראשון בפברואר. בישראל זו תהיה, נכון לכרגע, ההקרנה היחידה של הסרט. "המפיצים רצו חשבו לעשות משהו בסינמה סיטי אבל אני אמרתי 'מה פתאום! נעשה משהו משוגע!", אומר שטרן. ומספר על מסך העתק (20 מטר רוחבו) עליו יוקרן הסרט, על כוכביו שיגיעו לארץ ויתארחו בהקרנה, על הזמרים שיגיעו לאירוע ועל מופע הפירוטכניקה שיחתום את הערב.  יש שוטר באולם? "זה נכון, בצרפת הסרט עשה בלאגן לא קטן", שטרן מחייך מבעד לשפורפרת. "היו מהומות באולמות הקולנוע. הזמינו משטרה. בכל הקרנה היו גם יהודים וגם נוצרים. הנוצרים צעקו שהיהודים בנדיטים ורמאים, היהודים צעקו בחזרה. כמה פעמים הגיעה משטרה. זה בעיה להגיד שיהודים הם פושעים. אומרים שהסרט אנטישמי. לא מבינים כמה הומור יש בו, כמה הוא מצחיק. יש יהודים בצרפת שלוקחים את עצמם יותר מדי ברצינות, הטיעון שלהם הוא שבתקופת היטלר אמרו דברים נגד יהודים בגלוי, ועכשיו משתמשים בהומור. מבחינתם זה יותר גרוע"."אבל יש גם הרבה יהודים אחרים", שטרן ממשיך. "בגדול הקהילה היהודית אוהבת לצחוק על עצמה. הם כולם באו לתיאטראות, והם יבואו גם לנוקיה. הכוח של היהודים הוא שאנחנו יודעים לצחוק על עצמנו".

אבל כמו בצרפת למודת האנטישמיות, כך גם בישראל יש שלוקחים את הקומדיה ברצינות תהומית. "יש בקהילה הצרפתית בישראל אנשים דתיים, פאנטים, שקוראים להחרים את הסרט. זה עושה הרבה רעש בקהילה. לדעתי הם בכלל לא הבינו את הנקודה – היהודים בסרט נדפקים על ידי הסינים ועל ידי הנוצרים והם מנסים לדפוק את כולם, להיות יותר אינטליגנטים. כולם צוחקים על כולם כל הזמן, וזה בסדר, אבל כשצוחקים על יהודים זו פתאום בעיה?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ