פירות האוסקר: איך הופכים פסלונים לכסף?

שבוע אחרי האוסקר אסטרטגיות ההפצה של "הארטיסט" ו"פרידה" שונו, והרווחים בהתאם. איך עושים את זה? תשאלו את הארווי ויינשטיין, המפיק הכי משפיע בהוליווד

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

בסוף השבוע הקרוב, הערת שוליים יעלה להקרנות מסחריות ברחבי ארצות הברית. בעוד במאי הסרט, יוסף סידר, הגיע ללוס אנג'לס שבועות לפני טקס האוסקר על מנת להכין את הקרקע לעליית הסרט, שמופץ על ידי חברת סוני, לאקרנים, יש סרטים שדרכם לבתי הקולנוע נסללה בפסלונים. » "הלורקס" שובר את הקופות » הארטיסט - כל הפרטים ומועדי ההקרנה» פרידה - כל הפרטים ומועדי ההקרנה» הארווי ויינשטיין שולט בהוליוודשבוע לאחר טקס האוסקר, הסרטים שזכו בפרס הנחשק מתרגמים את ההצלחה לעלייה משמעותית במכירת הכרטיסים ומוכיחים שאין כמו פסלון מוזהב כדי לשכנע את מי שעדיין לא שוכנע לצפות בסרטים הזוכים (ובדרך לשלשל עוד כמה מליוני דולרים לכיסם של האולפנים). הארטיסט שזכה ב-5 פרסים בטקס האחרון, ובהם פרס הסרט הטוב ביותר, הרוויח כמעט 4 מליון דולר בסוף השבוע האחרון, המהווים עלייה של יותר מ-10 אחוז מהכנסותיו הכוללות בארה"ב. יותר מכך, הצלחתו הובילה להחלטת האולפנים שלא להוציא את הסרט במהדורת DVD, אלא להכניס את הפצתו להילוך גבוה.

פסלון ששווה המון. ז'אן דז'ארדן לאחר הזכייה (צילום: AP)הפצתו של "הארטיסט" הייתה צפויה להיפסק בעוד כחודש, אולם האולפנים, ובראשם המפיק רב ההשפעה הארווי ויינשטיין, החליטו להמשיך את ההפצה ואף להרחיב את מספר האולמות בהם הוא מציג מ-966 ל-2000. מהלך דומה נעשה בשנה שעברה עם "נאום המלך" (שגם על שיווקו והפצתו חתום ויינשטיין), שהוסיף מעל 20 מליון דולרים ל-114 מליון שהסרט גרף בקופות לפני זכייתו באוסקר.גם פרידה האיראני, שקטף את פרס הסרט הזר הטוב ביותר (והביס בדרך את "הערת שוליים"), הגדיל את רווחיו מסוף השבוע שעבר ב-173 אחוזים, שתורגמו למיליון דולר בקופות - לאחר 10 שבועות בבתי הקולנוע. הסרט, שנעשה בתקציב זעום של 500 אלף דולרים, הרוויח עד כה באירן כ-2.5 מליון דולרים, וכ-13 מיליון דולרים ברחבי העולם. בדומה למהלך שנעשה עם "הארטיסט" גם אולפני סוני מיהרו להרחיב את הפצתו של "פרידה" לאחר הזכייה, והרחיבו את הפצתו מ-83 בתי קולנוע ל-243. איש הכסף. הארווי ויינשטיין (צילום: AP)

סרטים נוספים שזכו בפרס האוסקר הגדילו את רווחיהם לאחר הזכייה, ובראשם  אשת הברזל (גם כאן כמובן מדובר בחברת ההפצה של ויינשטיין). לאחר זכייתה של מריל סטריפ בפרס השחקנית הטובה ביותר, גרף הסרט 900 אלף דולרים בשבוע העשירי שלו בקופות, שהיוו עלייה של כ-30 אחוזים מסוף השבוע שקדם לו.  כמו כן, הסרט הדוקומנטרי זוכה האוסקר "Undefeated" (ותנחשו לבד מי הפיץ אותו), התרחב מ-5 אולמות ל-13 והגדיל את רווחיו ב-337 אחוזים בסוף השבוע האחרון.

מעניין לציין שבניגוד לכל אלה, היורשים שזכה בפרס התסריט המעובד הטוב ביותר, מאבד גובה בטבלת שוברי הקופות. בהתאם, אולפני Fox Searchlightהחליטו לצמצם את מספר בתי הקולנוע בו הוא מוקרן מ-889 ל-694 אולמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ