הצעת חוק לקראת האוסקר: אם אין נאמנות, אין תקציבים לסרטים

ח"כ בן ארי מבקש להתנות מימון סרט בכך שכל משתתפיו יצהירו על נאמנות לסמליה היהודים של ישראל. הבמאית נורית קידר: ארגוני היוצרים לא יעברו על זה בשתיקה

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

הצעת חוק חדשה של ח"כ מיכאל בן ארי (הבית היהודי) מאיימת להגביל את הקולנוע הישראלי ויוצריו. בן ארי מציע להתנות מימון לפרויקט קולנוע ישראלי בכך שכל הצוות הפועל מאחוריו יחתום על הצהרת נאמנות "למדינת ישראל, לסמליה, ולערכיה היהודים והדמוקרטיים", כך כתב בהצעת החוק.

"תיקון זה נועד למנוע מצב שבו יוצרי סרט ישראלי יזכו לתמיכה ממדינת ישראל, ובו בזמן ישמיצו את המדינה ויפגעו בה מעל כל במה אפשרית, או יתנערו במופגן מההמנון או מדגל המדינה, באירועים הקשורים באותה הפקה", נימק בן ארי את מניעיו בהצעת החוק.  

נורית קידר: "פגיעה איומה בחופש היצירה"

על שסיכוייה של הצעת החוק לעבור מוטלים בספק, תעשיית הקולנוע המקומית מתקשה לעבור על היוזמה בשתיקה. "מה אני אגיד? אני המומה, זה יום עצוב מאוד לכל התעשייה הישראלית", אמרה לעכבר העיר אונליין הבימאית והיוצרת הדוקומנטרית נורית קידר, שסרטה האחרון, "בטון", סיפק עדויות אישיות של לוחמים ממבצע "עופרת יצוקה". "גם ככה קשה לקבל מימון מקרנות בגלל התחרות, אבל דבר כזה לא יעלה על הדעת - שסרט לא יקבל מימון בגלל דעה של אחד המשתתפים? זה בלתי נתפס. זו פגיעה איומה בחופש היצירה. אף אחד מארגוני היוצרים לא יקבל דבר כזה. זה לא יעבור בשתיקה".

לפני כשנתיים הגיש ח"כ בן ארי הצעת חוק זהה לאור הצלחת הסרט עג'מי, אותו כתבו ויצרו צמד הבמאים, יהודי וערבי, ירון שני וסכנדר קובטי. בשנת יציאתו עג'מי נשלח לייצג את ישראל בטקס האוסקר, ועורר סערה באגף הימני של הפוליטיקה המקומית כשקובטי הכריז שהוא לא מייצג את מדינת ישראל. בן ארי הנסער הגיש בעקות התבטאותו של של קובטי הצעת חוק דומה, אולם היא ירדה מסדר היום. "אם אין נאמנות, אין תקציבים", הכריז בן ארי, והוסיף:  "ביחד ניצור עולם תרבותי נאמן יותר לעמו ומולדתו".

» לימור לבנת נגד שלומי אלקבץ

"מאז 'עג'מי' נמנעים מאיתנו - שחקני הסרט, זה משהו לא נעים חבל על הזמן", אמר היום אליאס סאבא, ששיחק את שאטה בסרט "עג'מי". "מה זה משנה מה הדעה של אדם פרטי? "עג'מי" בתור סרט ייצג את ישראל. ברגע שיש סרט שמייצג את ישראל, זה מה שחשוב. הדעות הפרטיות של מי שמשתתף בו לא רלוונטיות. אולי למיכאל בן ארי יש משהו אישי נגדנו".

לקראת השתתפותו של הסרט הערת שוליים בטקס האוסקר ב-26 בפברואר, נראה שבן ארי מבקש לרכב על המומנטום, ומחיה את הצעת החוק שהגה לפני שנתיים. השנה, ישראל שלחה לאוסקר סרט אוניברסלי יחסית, העוסק בפוליטיקה של האקדמיה ולא בפוליטיקה האזורית. יוסף סידר, במאי "הערת שוליים", כבר שוהה בלוס אנג'לס לצורך הכנות לטקס והפצתו של הסרט בארצות הברית, שם הוא מתוכנן לעלות למסכים בתשיעי במרץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ