אנדרטה 2.0: גוגל חוגגים יום הולדת לטריפו

מי זוכר את גדול בימאי הקולנוע הצרפתי? מסתבר שדווקא גוגל. לרגל יום ההולדת של פרנסואה טריפו, ענקית החיפוש עיצבה בדמותו את הלוגו המתחלף

קסאן ברוקס, גארדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קסאן ברוקס, גארדיאן

אני מתנצל בפני בוב מארלי, רונלד רייגן, אווה בראון ושאר הידוענים המתים שחוגגים את יום ההולדת שלהם ב- 6 לפברואר. מנוע החיפוש הגדול בעולם החליט לכבד דווקא את יום הולדת ה-80 של פרנסואה טריפו באמצעות מדיום "הגוגל דודל" (הלוגו המתחלף של מנוע החיפוש, ע"ח). כאשר סיבליוס האיר על כך ששום פסל לא הוצב לכבודו של שום מבקר, הוא כנראה לא לקח את "הגוגל דודל" בחשבון.

הבמאי שמת ראשון

ככל הנראה, החשוב שבבימאי הגל החדש הצרפתי - טריפו - היה גם זה שמת ראשון, מגידול סרטני במוח בגיל 52, אחרי חיים שהתנהלו בתנועה תמידית. בשנות העשרה היה נער שוליים, בשנות העשרים תפקד כמבקר פורץ דרך שנתן דעתו בחריפות על מצבו הרעוע של הקולנוע הצרפתי לאחר מלחמת העולם השנייה. הוא גם ניסח מחדש את תיאוריית האוטר (הגורסת כי ניתן לזהות סרטים לפי יוצרים ולא לפי ז'אנרים, ע"ח) על מנת שתכלול ענקי הוליווד כמו אלפרד היצ'קוק וג'ון פורד.

דרינק עם אווה בגן עדן? "מפגשים מהסוג השלישי":

עם זאת, בדרכו, טריפו המשיך להיות אחד הבמאים המרעננים והחיוניים בדורו. את תהילתו קנה באמצעות עבודותיו הראשונות והמדהימות:  סרט הבכורה החריף ובעל הרוח החופשית "400 המלקות", וכמובן "ג'יל וג'ים" השובב והנוגע. לחובבי הקולנוע היסודיים שבינינו מומלץ גם לצפות בסרטיו המאוחרים יותר, כמו "Day For Night" זוכה האוסקר. ובל נשכח את תפקידו בסרטו של סטיבן שפילברג "מפגשים מהסוג השלישי", שם גילם את המדען הצרפתי קלוד לאקומב.

לגרום לתיאוריה לשיר

הטרגדיה האמיתית של טריפו היא שלא הייתה לו באמת תקופת יצירה מאוחרת. הבמאי שנשבע לביים 30 סרטים ואז לפרוש, חלף מן העולם לאחר 25 סרטים בלבד, משאיר במותו שפע של הפקות לא גמורות ויתומות. מי יודע אילו סרטים היה מביים אילו היה מזדקן בקולנוע? מעניין כיצד סרטיו בתור אדם מבוגר היו משתווים לאלו של במאי הגל החדש המזדקנים האחרים. הוא היה רך יותר מגודאר, חם יותר משברול ובשרני יותר מרומר. טריפו היה האיש שהביא את הגל החדש להמונים, האיש שלקח תיאוריה קולנועית שכלתנית וגרם לה לשיר.יום הולדת שמח לך, פרנסואה טריפו. תהיה אשר תהיה, מקווים שהכינו לך עוגה ונרות, ושאווה בראון לא שתתה לך את כל האלכוהול.

תרגם וערך: עידן חגואל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ