ליאה לוין, עכבר העיר

15 שנה אחרי שנסגר, קולנוע אורלנדו ישוב לפעול בבית ציוני אמריקה שבמרכז תל אביב. המסך החדש אומנם עדיין לא הגיע ובהקרנות ההרצה דווח על בעיות השתקפות המסך על הבמה, אבל שני אולמות הצפייה כבר פועלים בימים אלה, והבעלים משדרים התרגשות. "בישראל כמו בישראל, הכל קורה בדקה ה-205", מודה עודד הורוביץ-ראובני, מייסד קבוצת פי.פי.די אורלנדו. "זה אותו מסך שהיה פה כשהפעלתי את הקולנוע עם משה אדרי (שעזב את אורלנדו לטובת הקמת סינמה סיטי, ל"ל) לפני עשור וחצי", הוא מספר באנחה נוסטלגית. "חמש שנים אנחנו עובדים בשביל הרגע הזה, בשבילי זה חלום שהתגשם", מוסיפה שולי זיו, מנכ"ל בית ציוני אמריקה.

סרטי גם וגם

הורוביץ הודיע היום (ב') שהקולנוע בבית ציוני אמריקה הוא יריית הפתיחה של רשת בתי קולנוע חדשה. "בין 2000 ל-2009 נמכרו בממוצע 9.8 מיליון כרטיסי קולנוע בשנה. החל מ-2010 נמכרים בממוצע 12.2 מיליון כרטיסים. לעומת זאת, אולמות הקולנוע בתל אביב הולכים ונסגרים. האקרנים בעזריאלי ובדיזינגוף הפסיקו לפעול, ואחרי שמגדל האופרה ייסגר העיר תישאר עם 15 מסכים בלבד. בחלל הזה שנוצר, אנחנו נכנסים". 

מסחרי זה לא מילה גסה. קולנוע אורלנדו החדש (צילום: יח"צ)

באולם הגדול של הקולנוע החדש 200 מושבים, ובקטן 100. בתקופת ההרצה הכרטיסים מוזלים (29 שקלים להצגה יומי, 35 שקלים להשצגת ערב), והבכורה הרשמית מתוכננת להתקיים בתחילת מרס.

על אף שמפעילי הקולנוע הם בעלי חברת ההפצה אורלנדו, הסרטים שיוקרנו בשני אולמותיו יגיעו גם ממפיצי בלוקבאסטר. "מצד אחד, בגלל שיש פה מחסור אדיר במסכים, כבר יש רשימת המתנה של הסרטים המסחריים הגדולים. מצד שני, בישראל סרטי האיכות האירופאיים מצליחים יותר מהפקות הענק האמריקאיות. טבלת המכירות כאן שונה, ובכל זאת ישראל חנפנית לשוק האמריקאי. קולנוע אורלנדו יקרין סרטים משני הסוגים, וינסה לשמור על קו איכותי מבחינת תוכן הסרטים".

עירום פומבי ושואה מודחקת. "שמות של אהבה":

ברגמן, גרסת הקומדיה מיקומו של בית ציוני אמריקה, ברחוב דניאל פריש פינת אבן גבירול, מציב אותו בין הסינמטק לקולנוע גת המסחרי, ויתכן שגם מבחינת הסרטים שיוקרנו בו, אורלנדו נמצא בטווח שביניהם. ראשון יעלה למסכים שמות של אהבה הצרפתי – סיפור אהבתם של נערה אלג'יראית עם חיבה יתרה להתערטלות פומבית וגבר יהודי הסוחב על כתפיו עול שואה משפחתי. אחריו יעלה "האפי האפי" הנורבגי  - טייק מודרני עם גוון קומי על "תמונות מחיי נישואים" של אינגמר ברגמן, שקטף את פרס הסרט הטוב בפסטיבל סאנדנס דאשתקד. הקולנוע, שיפעל שבעה ימים בשבוע החל מעשר בבוקר, יציג הצגות יומיות בנוסף להקרנות הערב. בנוסף לסרטים המסחריים, יהיו בו רצועות הקרנה מיוחדות כגון סרטי האוזן השלישית שלא יצאו להקרנה על המסכים הגדולים, אך זכו להצלחה בגרסת הדי.וי.די. "בסופו של דבר, קולנוע זה עסק כלכלי", מסכם הורוביץ. "כדי שאפשר יהיה להמשיך – צריך לשמור על איזון".      

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ