סאג 2012: עוד פרק בניצחון ידוע מראש

הזכיה של ז'אן דוז'ארדן בפרס השחקן הראשי על פני ג'ורג' קלוני אולי הייתה הפתעה בפני עצמה, אבל היא בסך הכל עוד נדבך בכיבוש הצרפתי של עונת הפרסים. "העזרה" נהנה מהרגע שלו באור הזרקורים

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

קאם פרסי איגוד המבקרים, גלובוס הזהב, איגוד המפיקים ואיגוד הבמאים עוד לא שכנעו אתכם – פרסי איגוד השחקנים הוכיחו את זה שוב. הוליווד אוהבת את הארטיסט. אוהבת מאוד.

הסרט הצרפתי-אמריקאי הנפלא הזה אמנם לא זכה בפרס הגדול של הערב, פרס צוות השחקנים הטוב ביותר, אבל הוא כן זכה באופן מפתיע (מפתיע יחסית, כלומר) בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר. ז'אן דוז'ארדן, קומיקאי צרפתי שרק פרנקופילים אמיתיים הכירו עד לפסטיבל קאן האחרון, לקח את הפרס מידיו של ג'ורג' קלוני, ההימור המרכזי לפרס וגם אחד הכוכבים האהובים ביותר בתולדות הוליווד.סאג 2012 - כל הפרטיםאוסקר 2012 - כל הפרטים"הארטיסט" ו"העזרה" הם הזוכים הגדולים של הסאגמצגת: השטיח האדום של הסאג

זכייתו של דוז'ארדן אמנם לא מבטיחה לו את האוסקר, אבל אין ספק שהיא מייצרת איום לא פשוט על זכייתו הצפויה של קלוני על היורשים. קטגוריית השחקן הראשי היא תרומתו  היחידה של פרס איגוד השחקנים ליצירת מתח לאוסקר הקרוב. קלוני אולי עדיין חזק במיוחד, אבל כדאי לדעת שהפעם האחרונה שבה זכה שחקן באיגוד השחקנים אך הפסיד את האוסקר הייתה לפני 8 שמונה שנים ארוכות, כאשר זוכה איגוד השחקנים ג'וני דפ ("שודדי הקאריביים") הפסיד את האוסקר לשון פן ("מיסטיק ריבר").|הקרב האישי שלו עוד לא נגמר. ז'אן דז'ארדן בסאג (צילום: AP)

עזרה בדרך פרס הצוות הטוב ביותר הגיע, כצפוי, להעזרה שהפך לסרט השלישי בהיסטוריה של איגוד השחקנים שזכה בשלושה פרסים. הקדימו אותו "אמריקן ביוטי" (צוות, שחקן ראשי, שחקנית ראשית) ב-1999 ו"שיקאגו" ב-2002 (צוות, שחקנית ראשית, שחקנית משנה). אך לעומת שני הסרטים האלו שזכייתם תורגמה באופן מיידי לזכייה בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר, סיכויו של "העזרה" לשחזר זאת קלושים במיוחד, זאת אחרי שהסרט לא הצליח לקבל מועמדויות אוסקריות בקטגוריית הבמאי, התסריט והעריכה.עם זאת, ההפסד היחיד ל"העזרה" הפסיד בטקס שהתקיים אתמול בלילה, היה לעצמו. ג'סיקה צ'סטיין הפסידה את פרס שחקנית המשנה לחברתה לסרט אוקטביה ספנסר. ויולה דיוויס מאותו הסרט זכתה בפרס השחקנית הראשית. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של איגוד השחקנים ששתי שחקניות שחורות זוכות בפרסי הקולנוע והפעם השנייה בה אותו סרט לוקח את שתי הקטגוריות הנשיות (אחרי "שיקאגו", כמובן).ניצחון כפול. ויולה דיוויס ואוקטביה ספנסר בסאג (צילום: AP)

כריסטופר פלאמר שיחזר גם הוא את השגיו בפרס המבקרים וגלובוס הזהב כאשר זכה לראשונה בחייו בפרס איגוד השחקנים בקטגוריית שחקן המשנה בבגינרס. למעשה, כל ארבעת הזוכים בטקס – דוז'ארדן, דיוויס, ספנסר ופלאמר – כולם זוכים בפעם הראשונה בחייהם. גם הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2 יצא מהטקס עם פרס – לעבודת הפעלולנים הטובה ביותר.

שיכון ותיקים בתחום הטלוויזיה ניצחה בגדול אימפריית הפשע כאשר לקחה לעצמה, שוב, את פרס השחקן הראשי והצוות בסדרה דרמטית, תחת אפן של פייבורטיות כמו שובר שורות ומשחקי הכס. משפחה מודרנית לא הפתיעה איש כאשר זכתה בפרס הצוות הטוב ביותר בסדרה קומית, ובטי וייט הוותיקה במיוחד זכתה זו השנה השנייה ברציפות כשחקנית הקומית ב-"Hot in Cleveland".

שחקני הקולנוע פול ג'יאמטי וקייט ווינסלט זכו על עבודתם בסרט טלוויזיה ("גדול מכדי ליפול" ו"מילדרד פירס", בהתאמה); ג'סיקה לאנג – תזכורת חיה להוליווד המפוארת של אמצע המאה הקודמת - שחזרה את זכייתה הטרייה ב"גלובוס הזהב" על תפקיד המשנה של בסדרת האימה "American Horror Story" כאשר היא מנצחת שחקניות ראשיות כמו זוכות האמי ג'וליאנה מרגוליס וגלן קלוז. אלק בולדווין חזר אל כן המנצחים על עבודתו כשחקן קומי ב"30 רוק".

סביר להניח שהאוסקר ילך בעקבות פרסי איגוד השחקנים בכל הקטגוריות. אמנם קלוני עוד לא אמר את המילה האחרונה אבל קשה לראות מישהו מביס את דיויס, ספנסר ופלאמר בקו הסיום. אחרי שסיימנו עם הגילדות החשובות נדמה שצריך משהו מאוד קיצוני כדי למנוע מ"העזרה" לזכות באוסקר בקטגוריות המשחק הנשיות, פלאמר בקטגוריית המשנה ו"הארטיסט" בקטגוריות הסרט והבימוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ