יוסף סידר: "אני מרגיש בר מזל"

במסיבת עיתונאים סיפר סידר על ההתרגשות, ההכנות לאוסקר ועל המשותף בינו ובין גיבור הסרט - "אני לא מבטל את האפשרות שהכל טעות"

עמית קלינג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמית קלינג, עכבר העיר

"אני מרגיש כמו ברנש בר מזל", אמר היום יוסף סידר, לאחר שסרטו הערת שוליים הוכרז כמועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר. "לא בטוח שאני יודע להסביר איך זה קרה", המשיך, "הסרט צבר אוהדים כנגד כל הציפיות ורק בזה יש סיפוק". "הערת שוליים" הוא סרטו השני של סידר שמועמד לאוסקר, לאחר ש"בופור" קיבל את המועמדות ב-2008. מוקדם יותר השנה זכה סידר בפרס התסריט בפסטיבל קאן. הערת שוליים כל הכתבותהמועמדים לפרס האוסקר - הרשימה המלאהיוסף סידר ואמנות הקונצנזוסבמסיבת עיתונאים שכונסה זמן קצר לאחר הידיעה אמר סידר - "נתנו לנו להבין שאהבו את הסרט בהקרנות במוקדמות אז הציפיות עלו וגברו. אבל בטח שהופתענו". סידר אמר שבכוונתו לנסוע כדי לקדם את הסרט לקראת הטקס. "זה לא רק קידום לקראת האוסקר", הסביר, "אלא גם לדבר על הסרט ולייצר קשרים וננסה להעלות את המניות של הסרט". לגבי יריבו האיראני "פרידה", הנחשב גם למועמד המועדף לזכייה. "זו שנה מצוינת לקולנוע הזר האוסקר. הרשימה טובה ומחמיאה. יצא לי להכיר את הבמאי האיראני. הוא במצב מעניין באיראן. יש לנו לא מעט במשותף. לא צריך למקד את כל תשומת הלב בעימות הזה. אבל זה פיוטי". מקבל כבוד. הסינמה סיטי חוגגת להערת שוליים (צילום: עמית קלינג)

ואגב פרסים, סידר הפנה את תשומת הלב לכך ש"הערת שוליים" עוסק בפרס שמשתלט על כל שיקול הדעת, ומשנה את קנה המידה של החיים. "אני חושב שכמו בסרט, יש תחושה כפולה: התרגשות וגאווה לצד חשש שיש טעות", אמר. "אבא שלי לא מועמד לאוסקר, אבל זה לא מבטל את האפשרות שזו טעות. עכשיו זה החלק הקל. יש הקלה גדולה. האוסקר מרגש וזינב בנו כל החודשים האלה. עם סרט שמתעסק בפרסים, במשמעות, בחוסר המשמעות שלהם - הייתי חושב שנהיה חסינים".

השחקן והבמאי מיכה לוינסון, המגלם בסרט את יו"ר ועדת פרס ישראל אמר: "חשוב שסרט כזה מצליח. הוא רחוק מנוסחת הצלחה של סרט ישראלי. יש פה נס, לצד תעודת כבוד ליוסף - יש גם כבוד לקהל שבא לראות אותו".

"סוף סוף סרט לא על פלסטינים ולא על לבנון", המפיק לאון אדרי. "זו דרמה מדהימה. הקהל הגיע בהמוניו - 300000 צופים, ונמכר כבר ל20 מדינות בעולם. כרטיס הביקור הכי טוב של ישראל בעולם".